Додому НОВИНИ Влада і громада Анна Левандовська: цукровий діабет – нестримно зростаюча епідемія, для якої вік...

Анна Левандовська: цукровий діабет – нестримно зростаюча епідемія, для якої вік – не завада

161
ПОДІЛИТИСЬ

Непомітно та підступно, вражаюче та багатогранно – поширення цукрового діабету в останні десятиліття набуває загрозливих масштабів. 1 270 929! Цей довгий перелік цифр – кількість хворих на цукровий діабет в Україні. Дані, актуальні станом на 1 січня 2017-го, наводить Центр медичної статистики МОЗ України. З того часу збір статистики профільним міністерством щодо поширення діабету не ведеться. Натомість маємо дані по Бердичеву. Цифри більш ніж промовисто говорять за себе: 2941 бердичівлянин хворіє на цукровий діабет, 37 із них – це діти. У 2021-му захворювання вперше виявлено у 120 осіб, у тому числі у чотирьох дітей.

Чи існує в Бердичівській громаді комплексна програма та стратегія дій, пов’язана з поширенням і профілактикою виникнення цукрового діабету? Чи в достатньому обсязі проводяться заходи, спрямовані на своєчасне виявлення та забезпечення людей із цукровим діабетом інсуліном, ліками, глюкометрами, смужками? Чи потрібно нам це? Адже більшість не усвідомлює, які небезпеки таїть у собі це захворювання. А ті, хто зіштовхнувся з недугою віч-на-віч, часто залишаються наодинці у пошуку відповідей на болючі питання, намагаються сприйняти ситуацію та навчитися жити інакше.
Чотири роки тому моя донечка Іринка захворіла на цукровий діабет. Спочатку я ставила собі питання: «За що?». Проте з часом усвідомила, що доцільнішим є інше запитати: «Для чого?». Кажуть, що Бог не посилає нам труднощів, які ми не в змозі пройти. Будь-яка ситуація, подія чомусь навчають. Хвороба дитини змінила мене, мою свідомість та звички. Діабет – не вирок, про це я точно знаю. Тому у вересні 2018-го спільно з Мариною Левченко, молодою мамою, у якої дитина теж хворіє на цукровий діабет, ми створили єдину в області громадську організацію «ДІАБЕТ ТА ДІТИ». Організація є своєрідним інформаційним центром із підтримки сімей, які виховують дітей із діабетом. Адже бути сам на сам у нелегкій боротьбі з хворобою – непросто.

Сьогодні діагноз цукровий діабет – не рідкість. Досягнення медицини, засновані на постійному вивченні цього захворювання, дозволяють хворим вести нормальне життя, повноцінно працювати та займатися спортом. Щорічне відзначення Всесвітнього дня боротьби з цукровим діабетом, яке цьогоріч припадає на 14 листопада, спрямоване на підвищення поінформованості населення щодо профілактики захворювання, привернення уваги громадськості до вирішення цієї медико-соціальної проблеми.

Переважне значення у боротьбі з цукровим діабетом має первинна профілактика. Спрямована вона в першу чергу на здоровий спосіб життя. Незмінним аспектом у запобіганні виникненню захворювання є правильне харчування – споживання продуктів із низьким вмістом жиру та більшою кількістю рослинних волокон. Принципи здорового харчування мають бути закладені ще з дитинства. На це повинно бути зорієнтоване і шкільне меню. Оновлене меню від Першої леді України Олени Зеленської – крок до здорового та корисного харчування у закладах освіти.
Працює у напрямку осучаснення шкільного меню і робоча група, створена при Бердичівській міській раді. Почесно та важливо було долучитися до її роботи. Переконана, що при формуванні нової концепції шкільного харчування потрібно враховувати дієтичні особливості дітей. І мова не лише про діабет, а й інші захворювання, які вимагають особливого харчування. Звертатиму увагу колег на такі серйозні моменти.

Звісно, коли говоримо про профілактику, не варто забувати і про вживання вітамінів, уникнення стресів, контроль за масою тіла, заняття спортом. Ці всі речі важливі та повинні міститися в арсеналі корисних звичок кожного з нас. Але не ними єдиними. Думати про профілактику у більш глобальному сенсі має і влада. Станом на цей час у місті, та що місто, у державі відсутня стратегія і комплексна програма «Цукровий діабет». Глюкометри хоч і наявні в усіх амбулаторіях сімейної медицини, важко назвати медичним обладнання систематичного користування. Застосовують їх у виняткових випадках. Важливо не лише раз у рік, а систематично проводити дні цукрового діабету, запровадити вимірювання рівня глікемії у пацієнтів.

Велика роль відводиться інформаційно-просвітницький діяльності. Знайти шляхи та методи впливу, забезпечити функціонування Шкіл здоров’я, де б проводилося навчання населення щодо профілактики захворювання на цукровий діабет та його ускладнень.

Завжди складно з чогось почати. Проте один маленький крок на шляху до великої цілі має цінність та значення. Цукровий діабет – нестримно зростаюча епідемія, яку спинити зможемо лише ми з вами. Стежте за рівнем цукру в крові, дотримуйтесь здорового харчування, будьте фізично активними та уважними до себе. Життя з діабетом – зовсім не солодке, насправді це важка ноша…

Анна ЛЕВАНДОВСЬКА,
голова ГО «ДІАБЕТ ТА ДІТИ», депутатка Бердичівської міської ради