Додому НОВИНИ Культура Апостольський піст

Апостольський піст

417
ПОДІЛИТИСЬ

Через тиждень після П’ятдесятниці розпочинається великий Апостольський, або Петрів піст. Піст відбувається за прикладом перших учнів Христових, котрі постом готували себе до всесвітньої проповіді Євангелія після отримання дарів Святого Духа. На теперішній час, за новим церковним уставом піст продовжується до дня святих апостолів Петра і Павла, тобто до 12 липня. Але при цьому свято присвячене Петру і Павлу не входить у цей піст.

У цьому році піст розпочинається 12 червня. Цей піст відрізняється від інших менш суворими обмеженням що до харчування. У народі цей піст називають “петровка-голодовка”. Це пояснювалось тим, що на початку літа від попереднього урожаю зовсім нічого не залишалось і доводилось голодувати. Церква закликає усіх поститися по прикладу усіх, хто прийняв Святого Духа.

Петрів піст багатий на українські народні традиції: у цей час дівчата пускали на воду клечальні вінки — із квітів, які стояли в хаті на Зелені свята. Оскільки на Петрівку припадали найдовші дні та найкоротші ночі, вони білили полотно й прядиво, а молодиці поралися біля конопель. Тому в петрівських піснях найчастіше оспівуються ці види праці: “Ой мала нічка-петрівочка, не виспалася Наталочка: по горі ходила, тонку біль білила…”.

Петрівка випадала на середину літа і період цей був багатий на обрядовість: весна переходила в літо, сонце повертало на зиму, тож відомі календарні звичаї та обряди весняно-літнього циклу — проводи русалок (розигри), похорони Ярила або Кострубонька (у понеділок, перший день Петрового посту), Івана Купала, день св. Петра (пошанування дерев і пастуші забави на полонині), косовиця, зажинки.

В. Володіна.