Додому НОВИНИ Влада і громада Африканська чума свиней

Африканська чума свиней

612
ПОДІЛИТИСЬ

Відповідно до офіційного повідомлення головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області та розпорядження головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області в травні місяці 2016 року у приватному секторі села Гірчина Дунаєвецького району зафіксовано новий спалах африканської чуми свиней, що підтверджено результатами дослідження патматеріалів від загиблих свиней Державним науково-дослідним інститутом з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи м. Київ.

Всього з початку 2016 року в Україні зареєстровано 8 випадків АЧС, у тому числі в Полтавській (3), Одеській (3), Житомирській (1) та Кіровоградській (1) областях. Станом на 11.05.2016 року залишилось 2 неблагополучних пункти по АЧС в Одеській та Київській (випадок у 2015 році) областях.

Африканська чума свиней (хвороба Монтгомері) є висококонтагіозною вірусною хвороба, яка перебігає блискавично, гостро, підгостро, безсимптомно й характеризується гарячкою, ціанозом шкіри, геморагічним діатезом внутрішніх органів, дистрофічними і некротичними змінами в різних органах і високою летальністю.

До африканської чуми сприятливі домашні і дикі свині не залежно від віку і породи. Джерело збудника інфекції – хворі свині та вірусоносії. З організму заражених тварин вірус виділяється з кров’ю при носових кровотечах, із фекаліями, сечею, секретами слизових оболонок носової порожнини, слиною. Свині заражаються, головним чином, при поїданні кормів, контамінованих вірусом. Зараження можливе також респіраторним шляхом, через пошкоджену шкіру й укуси заражених аргасових кліщів роду орнітодорос, що є носіямиі резервуаром вірусу АЧС, в організмі яких він зберігається роками.

Небезпечні фактори передачі збудника інфекції – продукти забою заражених свиней (м’ясо, м’ясні вироби, сало, кров, кістки, шкури). Механічно вірус можуть поширювати люди, домашні тварини різних видів, комахи, гризуни, що знаходилися в епізоотичному вогнищі або на контамінованій вірусом території різних об’єктів (бойні, склади, холодильники).

Економічні збитки, заподіювані захворюванням, надзвичайно великі внаслідок майже 100%-ї смертності захворілих тварин, вимушеного знищення всіх свиней в епізоотичному осередку й на загрозливій території, а також витрат на проведення довготривалих карантинно-обмежувальних та ветеринарно-санітарних заходів.

Як попередити занесення АЧС?

Хоча африканська чума свиней є невиліковною, профілактувати її все-таки можна, дотримуючись певних, на перший погляд простих, правил.

Перш за все власникам необхідно не допускати сторонніх у своє господарство, перевести його на “закритий” режим роботи, унеможливити контакт із дикими тваринами, постійно вести боротьбу з гризунами. Слід виключити годівлю свиней кормами тваринного походження або харчовим відходами, краще використовувати корми тільки промислового виробництва. Необхідно регулярно проводити обробку тварин та приміщень від ектопаразитів та кровосисних комах.

Не можна проводити подвірний забій та реалізацію свинини без проведення передзабійного огляду та проведення ветеринарно-санітарної експертизи м’яса та продуктів забою спеціалістами державної ветеринарної служби. Також не можна купувати живих свиней та продукцію свинарства у місцях несанкціонованої торгівлі або завозити свиней та продукцію свинарства з інших регіонів без узгодження з державною ветеринарною службою.

Необхідно обов’язково надавати фахівцями ветмедицини можливість для обстеження поголів’я свиней, його вакцинації проти класичної чуми свиней та інших обробок.

У випадку падежу серед свинопоголів’я необхідно слід звертатися за телефоном “гарячої лінії” Бердичівської районної державної лікарня ветеринарної медицини 3-13-89.

Категорично забороняється викидати або захороняти трупи на городах, у лісосмугах, інших земельних ділянках.

Пам’ятайте, недопущення поширення африканської чуми свиней – спільна справа ветеринарної служби та власників тварин.

Наімов Д.Д., начальник Бердичівської районної
державної лікарні ветеринарної медицини