Додому НОВИНИ Влада і громада Бердичів – провісник Бабиного Яру…

Бердичів – провісник Бабиного Яру…

521
ПОДІЛИТИСЬ

14 вересня традиційно біля пам’ятного знака жертвам Голокосту відбудеться мітинг-реквієм пам’яті євреїв, знищених нацистами в роки німецько-радянської війни.

Розстріли в Бердичеві стали прологом, передвісником Бабиного Яру у Києві, стали першим масовим геноцидом єврейського населення, здійсненого гітлерівцями на території колишнього Радянського Союзу. Саме тут понад 38 тисяч євреїв, у переважній більшості бердичівлян, стали жертвами гітлерівського режиму.

Серед тих, хто вижив під час окупації міста, залишились лічені одиниці. Серед них і маленька дівчинка Галина Шулятицька (розповідь про неї читайте на сторінках нашого веб-сайту).

На території костелу Босих кармелітів та в Мирному, Любомирці, Романівці, Хажині в безіменних могилах лежать останки безвинно замучених людей…

Але навіть зараз, на жаль, вони не мають спочинку. Періодично нелюди розкопують могили, шукаючи цінності.

Наприкінці 90-х років, будучи заступником голови райдержадміністрації, я приймав делегацію з Німеччини, яка приїхала відвідати поховання євреїв у Романівці. Німці стали на коліна і щиро молились за душі убієнних, каялись і просили прощення за гріхи своїх батьків та дідів.

Пам’ять та примирення… Саме з цією метою сюди їдуть із Німеччини – щоб допомогти благоустроїти ці масові поховання.

Нещодавно у Хажині, що входить до складу Семенівської об’єднаної територіальної громади, відбулись слухання по відведенню земельної ділянки на території масових захоронень єврейського населення, з метою забезпечення належного догляду та благоустрою цього пам’ятного місця. За кошти Німеччини. Таку ж роботу проводить і бердичівська влада: у цей четвер у приміщенні міського виконавчого комітету відбулась робоча зустріч із представниками проекту “Захистимо пам’ять”, ініційованого фондом Меморіал убитим євреям Європи (Німеччина). Під час зустрічі учасники проекту обговорили питання створення відповідних інформаційних стендів та меморіалу на території міста.

У 2013 році краєзнавець Анатолій Горобчук видав книгу “Еврейские святыни Бердичева”, в якій упорядкував відомості про масові захоронення євреїв, що розташовані як на території міста, так і Бердичівського району. Отже, нашу історію необхідно знати, щоб робити правильні висновки на майбутнє.

Володимир Кравченко.