Додому НОВИНИ Медицина Ботулізм – це небезпечно!

Ботулізм – це небезпечно!

729
ПОДІЛИТИСЬ

У Житомирській області щорічно в побуті реєструються випадки отруєнь на ботулізм. Всі вони пов’язані із споживанням продуктів харчування приготовлених в домашніх умовах, а саме: консервованих м’ясопродуктів, грибів, риби сушеної, в’яленої та копченої тощо. В цьому році зареєстровано 4 випадки захворювання на ботулізм – у Новоград-Волинському районі та містах Коростишеві, Житомирі. З 5 потерпілих осіб 1 людина померла після вживання консервованого м’ясного паштету.

Ботулізм – це дуже небезпечне харчове отруєння, яке виникає при вживанні продуктів, які містять отруйні речовини (токсин), що виробляють бактерії ботулізму. Токсин є одним з найсильніших з усіх відомих отрут, що зустрічається у природі.

Захворювання розвивається при вживанні заражених харчових продуктів рослинного і тваринного походження, які зберігалися в умовах дефіциту кисню без необхідної (достатньої) термічної обробки. Найбільшу небезпеку становлять консерви та продукти, призначені для тривалого зберігання (гриби, маринади, ковбаси, копчені та засолені продукти) і приготовлені в домашніх умовах, при яких неможливо дотримуватись температурного режиму, необхідного для загибелі спор збудника цієї хвороби. Самостійно відрізнити заражені продукти від доброякісних можна тільки по здуттю банок, пов’язаному з накопиченням газоподібних продуктів життєдіяльності паличок ботулізму. При цьому смак, запах і вигляд продукту не змінюється.

Інкубаційний період (від моменту проникнення збудника в організм до клінічних виявів хвороби) триває від декількох годин до 2-5 діб. Відомо, що чим важче захворювання, тим коротший інкубаційний період. При важких формах він складає, у середньому, близько доби.

Як правило, хворого турбують нудота, блювання, характерний біль у животі, рідке випорожнення без патологічних домішок. Це триває, у середньому, 20-24 години. В подальшому з’являються скарги на порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує “сітка” перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття “грудки” у горлі, біль під час ковтання, подразнення у горлі – ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м’язів. Іноді в таких хворих помилково діагностують ангіну.

Така симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках, при поразці дихальних м’язів, пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар у грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

При найменшій підозрі на ботулізм хворого необхідно якнайшвидше госпіталізувати, тому що тільки у лікувальному закладі йому зможуть надати належну медичну допомогу, спрямовану на нейтралізацію, зв’язування і виведення токсинів з організму, а отже і збереження життя.

З метою профілактики ботулізму необхідно:

  • дотримуватись технології домашнього консервування овочів, фруктів, грибів, м’яса та виконувати вимоги загальних правил гігієни при приготуванні страв;
  • перед вживанням консервованих продуктів необхідно прогрівати розкриті банки при 100°С протягом півгодини (в киплячій воді) – це призведе до руйнування ботулотоксину. Необхідно пам’ятати, що будь-які герметично закриті консерви потенційно небезпечні та можуть викликати захворювання (особливо це стосується грибів, так як їх дуже важко повністю очистити від залишків ґрунту, де міститься збудник);
  • зберігати продукти, що не підлягають термообробці, але також є сприятливим середовищем  для накопичення токсину (солона і копчена риба, ковбаси) при температурі не вище 8-10°С;
  • в жодному разі не можна вживати в їжу м’ясні, овочеві чи рибні консерви, якщо банка роздута, деформована.