Додому НОВИНИ Влада і громада БСВА – 25!

БСВА – 25!

697
ПОДІЛИТИСЬ

Поставте скибку хліба на стакан
І голови схиліть в скорботі вічній.
За тих, кого убив Афганістан,
Чиї він душі зранив і скалічив…

25 років в нашому славному місті активно діє ветеранська організація воїнів, котрі пройшли страшне горнило війни в демократичній республіці Афганістан та інших гарячих точках планети. Першим прообразом нинішньої спілки ветеранів Афганської війни (воїнів-інтернаціоналістів), а саме так вона нині називається, був Клуб воїнів-інтернаціоналістів, про що гласить витяг з протоколу №1 від 26 червня 1990 року. Саме цю дату і було взято за початок відліку офіційного функціонування БСВАВ (скорочена назва).

В перші дні свого існування до складу вищезгаданого Клубу, який знаходився в приміщенні міськвиконкому входило не більше 100 чоловік.

В 1993 році рішенням міськвиконкому  спілці воїнів-афганців було виділено приміщення по вул. Садовій, 14.

На сьогоднішній день спілка нараховує біля 400 воїнів-інтернаціоналістів. Звичайно, це невелика цифра, якщо взяти до уваги,що лише ветеранів-афганців у місті більше 600. А якщо сюди додати учасників бойових дій на території інших держав то й взагалі вийде більше тисячі людей з серйозним бойовим досвідом.

В 1996 році на Червоній горі був відкритий пам’ятник нашим землякам, воїнам-інтернаціоналістам які загинули під час виконання інтернаціонального обов’язку в ДРА. Кожен рік 15 лютого сюди приходять бойові друзі, побратими, жителі міста покладають квіти, віддаючи шану полеглим.

Протягом двох з невеликим десятиліть БСВАВ очолювали О. Мішутченко, О. Шибанов, Л. Манзирков, М. Павлович, М. Вдовиченко, С. Ониськов, М. Писарський. Всі вони робили все можливе, а інколи і неможливе, щоб ветерани афганської війни та інших  різних локальних конфліктів відчували турботу, піклування та всебічний соціальний захист в межах чинного законодавства.

В 2011 році головою спілки було обрано В. Мамедова, який вніс великий вклад в організацію роботи спілки, облаштуванню приміщення та благоустрою території, встановленню ділових стосунків з органами влади, підприємствами та організаціями  міста, громадськими організаціями.

У 2012 році за ініціативою та під загальним керівництвом голови спілки В.Мамедова, який був обраний головою спілки у 2011 році та з перших своїх кроків як голова спілки, почав організаційні заходи щодо будівництва меморіального комплексу та впорядкування території навколо приміщення спілки та вшанування своїх бойових побратимів. Будівництво меморіального комплексу проводилося за кошти самих воїнів-афганців, благодійної допомоги підприємств міста та за активної участі приватних підприємців міста та громадян.

В тому ж 2012 році був побудований сквер та встановлений обеліск на якому викарбувані прізвища бердичівлян які загинули під час виконання інтернаціонального обов’язку в ДРА. В поточному році завершені роботи по облаштуванню скверу та був встановлений пам’ятний знак та закінчені ремонтні роботи в приміщенні спілки. Вказаний сквер прикрасив вулицю Садову і став місцем, куди часто приходять жителі нашого міста, учні шкіл, діти, щоб вшанувати пам’ять своїх земляків та вклонитися їх подвигу.

В січні 2012 року, чи не найперше в Україні, при спілці була створена юридична служба з метою захисту прав та інтересів її членів, надання їм та членам їх сімей правової допомоги, яку очолюють професійні юристи з багаторічним професійним досвідом Леонід Сіроха та Михайло Єсін.

В 2013 році при спілці було створено громадське формування “Честь і порядок”, яке надає допомогу правоохоронним органам в патрулювані вулиць міста та охороні правопорядку.

Воїни-афганці беруть активну участь у громадському житті міста і держави. Вони завжди  бажані гості у навчальних закладах міста, на підприємствах. Проводять велику роботу з патріотичного виховання молодого покоління, проведенні культурних та загально-міських масових заходів.

Радою спілки та її членами у взаємодії з органами влади, особливо міського голови Мазура В.К., який постійно піклується проблемами ветеранів афганської війни, прикладає максимум зусиль до вирішення тих питань, які стоять на сьогоднішній день, депутатів: Верховної ради України Ревеги О.В., Житомирської обласної ради Нехворовського О.М.  які тісно співпрацюють з воїнами-афганцями та надають їм матеріальну допомогу у вирішенні соціальних та побутових проблем та депутатів міської ради, проводиться велика робота щодо забезпечення та покращення житлових умов, медичного лікування, забезпечення санаторно-курортного лікування, допомоги членам сімей загиблих та померлих учасників бойових дій. І ця робота буде вдосконалюватися та проводитися і в подальшому.

Ми завжди пам’ятатимемо війну в Афганістані, вона завжди болітиме нам. І буде сумним нагадуванням про ті страшні часи і нашу причетність. Вона розпочалася 27 грудня 1979 року й закінчилася 15 лютого 1989 року. Війна тривала 3340 пекучих днів і холодних ночей. У цей період кожної доби гинув один і отримували поранення два вихідці з України. Близько 160 тисяч призваних з України, а всього більше 600 тисяч радянських воїнів пройшли через афганське пекло.

В тому числі 558 юнаків з Бердичівщини проходили службу у ДРА. З яких 14 було поранено, 99 нагороджено орденами та медалями.

Вічна пам’ять полеглим і шана живим, тим, кому пощастило повернутись до рідних домівок. Пам’ять про наших земляків, які загинули в Афганістані, буде вічно жити в серцях рідних, друзів, односельців. Тож давайте згадаємо їх поіменно: Гончаренко Михайло Федорович, Гордийчук Юрій Васильович, Димченко Євген Матвійович, Малишев Олександр Іванович, Головченко Валерій Вікторович, Грошиков Ігор Олександрович, Литкович Анатолій Володимирович, Шоколов Володимир Васильович, Власов Іван Якович, Чумак Петро Миколайович, Патраков Андрій Геннадійович, Істратов Андрій Миколайович, Савчук Анатолій Валентинович, Лабур Микола Георгійович, Рибак Віктор Васильович, Комар Сергій Олександрович, Філіпов Сергій Олександрович, Канаєв Григорій Васильович, Білецький Юрій Анатолійович, Кузьмін Олександр Михайлович, Живун Сергій Олександрович, Патей Анатолій Іванович, Басов Володимир Миколайович, Власенко Володимир Трохимович, Лещенко Олександр Михайлович, Чукарєв Анатолій Євгенович, Козачук Юрій Павлович, Беляєв Олександр Євгенович.

І сьогодні воїни-афганці в строю. Вони беруть активну участь в проведенні антитерористичної операції на сході країни. На сьогодні понад 3,5 тисячі “афганців” перебувають в зоні проведення АТО. З яких 114 загинув  захищаючи свою землю, свої домівки, свій народ, ще декілька сотень отримали поранення. Воїни-афганці Житомирської області зібрали та завезли в зону проведення АТО різного спорядження, продуктів харчування та інших речей на суму понад 2 млн. грн. В тому числі БСВА було зібрано та завезено в зону проведення АТО продуктів харчування та різного спорядження на суму понад 73 тис.грн. І ця робота продовжується.

Нехай молоде покоління радіє сонцю і мирному небу та не для війни народжуються сини.

Михайло Кравчук, член БСВА.