Додому НОВИНИ Буккросинг у бердичівському міському ліцеї №15

Буккросинг у бердичівському міському ліцеї №15

974
ПОДІЛИТИСЬ

Бібліотека Бердичівського міського ліцею активно впроваджує інноваційні технології в життя навчального закладу. Одним із пріоритетних напрямків інноваційної діяльності бібліотеки ліцею є буккросинг.

Бібліотекарем ліцею були розроблені презентації (відповідно до віку учнів) та проведені бібліотечні уроки з теми “Буккросинг” в усіх класах. Серед учнів ліцейських класів провели опитування щодо їх ставлення до послуги буккросингу в нашому навчальному закладі, а також поцікавилися – в яких громадських місцях Бердичева наша молодь хотіла б бачити буккросерські полички? Результати проведених бібліотечних уроків та тематичних опитувань показали, що ліцеїсти справді зацікавилися буккросингом і мають намір розвивати цей рух в нашому рідному місті та мріють, що в кожному кафе існуватиме буккросерська поличка.

DSCN0165_1Буккроссинг — це процес звільнення книг. Людина, прочитавши книгу, залишає її у громадському місці для того, щоб інша людина могла цю книгу знайти та прочитати; та у свою чергу повинна повторити процес. Спостереження за “подорожжю” книги здійснюється через спеціальні сайти в Інтернеті. В українському перекладі, рух буде мати назву книгооберт.

Історія буккросингу. Ідею буккроссингу запропонував спеціаліст з інтернет-технологій Рон Хорнбекер у травні 2002 року. Для початку він залишив 20 книг з пояснювальними написами в холі свого готелю. Через півроку на його сайті було близько 300 активних користувачів, які “відпускали” книги і приводили нових учасників. У квітні 2003 року сайт налічував 113 тисяч учасників, і 2004 року Короткий словник Оксфорда вже містив слово “бук кросинг”. На листопад 2014 року, на міжнародному сайті зареєстровано більш як 13 мільйонів книг.

У липні 2007 року Сінгапур став першою офіційною буккросинговою країною у світі. Ініціативу запустили спільно з Національною бібліотекою Сінгапуру. В 2014 році вуличні публічні буккроссингові безпечні полиці нарешті з’явилися і в Україні, у таких містах, як Львів, Київ, Хмельницький, Херсон.

Найбільшу популярність буккроссинг завоював в Італії. В італійському буккроссингу, який називають по-італійськи PassaLibro, беруть участь навіть серйозні організації.

В чому ж полягає технологія буккросингу? Член руху буккросингу (буккроссер) реєструється на спеціальному сайті (міжнародний, український). Потім він реєструє книги, що готується відпустити, створюючи таким чином свою “книжкову полицю”. При реєстрації кожна книга отримує унікальний код книги (англ. BCID — BookCrossing ID, а в українському варіанті КН). Буккроссер “звільняє” книгу на сайті (тобто робить запис, де, коли (буде) звільнена книга), і “звільняє” її в реалі. Людина, що знайшла (“піймала”) таку книгу, увійшовши на сайт і, ввівши код книги, потрапляє в журнал книги, робить там запис і також після читання відпускає книгу, про що повідомляється буккроссер, що відпустив цю книгу. Таким чином, деякі книги вже пройшли через сотні читачів.

Просто обмін книгами з рук у руки, або в якихось місцях без реєстрації на спеціальному сайті — не вважається буккроссингом, оскільки втрачається ланка зв’язку.

100_2941_1Міжнародний сайт буккросингу показує, що перші книги українцями почали реєструватися десь з 2007 році, можливо трохи раніше. Вже із 2008 року, у Львові були активні молоді люди, які прямо на вулиці починали обмін книгами та розповідали людям про те, що вони роблять.

З українським буккросингом співпрацюють багато книгарень, кафе, клубів, бібліотек. Вони відкривають “безпечні полиці”, або “зони бук кросингу”, тобто місця, де книги залишаються у відносній безпеці і не потраплять до рук двірника, поліції або недобросовісних “любителів книг”, які привласнюють відпущені книги. Станом на кінець 2014 року на сайті українського буккросингу було зареєстровано більш ніж 3000 книг та понад 1000 буккроссерів з усієї України. http://bookcrossing.net.ua/ — український національний сайт субкультури буккроссерів, що працює за принципом соціальної мережі.

Тетяна Мазурчук,
бібліотекар БМЛ №15

100_2947_1