Додому НОВИНИ Влада і громада Власне житло

Власне житло

511
ПОДІЛИТИСЬ

Власне житло – це гавань, в якій ми всі знаходимо захист і затишок. Зрозуміло, власники приватних будинків від початку забудови самостійно господарюють на своїй території, створюючи бажаний комфорт. А ось із багатоквартирними будинками не все так просто. Часто в них не знайти затишку: неохайні та темні під’їзди, на ладан дихають внутрішні комунікації, завалені сміттям підвали, занедбана прибудинкова територія… Хто в таких будинках забезпечить бажаний комфорт?

Кожен самостійно відповідає за свої дії, вчинки, майно, добробут. Тому не варто сподіватися, що хтось робитиме щось добре для вас чи заради вас. Згадаємо прислів’я: “Під лежачий камінь вода не тече”. Тож доведеться самим ставати до стерна управління багатоквартирним будинком, щоб навести порядок і чистоту, зробити будинок охайним та привабливим.

Бажаний комфорт у багатоповерхівці може забезпечити об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), створене самими мешканцями, тобто власниками квартир та власниками приміщень.

Закон України від 14.05.2015 “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, який вступив в силу з 1 липня минулого року, всіх власників квартир та власників нежитлових приміщень назвав одним словом “співвласник будинку”. І саме співвласникам будинку цей закон надав вирішити – хто в подальшому буде управляти, обслуговувати та ремонтувати ваш будинок за ваші кошти.

Термін для роздумів та проведення загальних зборів співвласників будинку незначний – один рік, тобто до 1 липня цього року. Цей термін спливає через декілька днів, тому вже зараз необхідно визначатись – змінюємо своє життя на краще чи залишаємо все як є.

Будь-який великий шлях починається з маленького кроку. Цей крок можуть зробити кілька мешканців будинку (не менше трьох), які за законом називаються “ініціативна група”. Саме на плечі ініціативної групи лягає скликання всіх власників квартир та власників приміщень будинку (або кількох будинків, які розташовані поруч на одній території) на загальні установчі збори та проведення їх.

Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх на зборах співвласників. Установчі збори приймають рішення про створення у будинку (кількох будинках) об’єднання шляхом поіменного голосування. Для прийняття рішення “за” чи “проти” необхідно аби за це проголосувало більше половини загальної кількості співвласників. У разі недостатності голосів – застосовується процедура письмового опитування тих співвласників, які не голосували на зборах. Зауважимо, що на письмове опитування відведений термін – не більше 15 календарних днів з дня проведення установчих зборів. По завершенні – проводиться підрахунок голосів. На установчих зборах співвласники вирішують такі питання:

  • про створення ОСББ, його назва;
  • затвердження Статуту об’єднання на основі Типового Статуту ОСББ;
  • обрання членів правління та голови, членів ревізійної комісії (ревізора);
  • затвердження тарифу на оплату послуг з утримання будинку (розмір внеску “квартплати”).

Протокол загальних зборів співвласників підписується головою та секретарем зборів і подається до управління житлово-комунального господарства (каб. №49, тел. 2-22-43) для підготовки рішення виконкому.

Для проведення державної реєстрації створеного об’єднання обраний на зборах голова правління ОСББ подає пакет таких документів:

  • заява про державну реєстрацію створення юридичної особи – ОСББ;
  • Протокол загальних зборів співвласників з поіменним голосуванням;
  • Статут ОСББ.

Після держреєстрації проводиться реєстрація об’єднання в інших установах (відділі статистики, податковій інспекції), виготовляється печатка, наостанку – в банку відкривається окремий рахунок для сплати платежів.

Відповідно до прийнятого виконавчим комітетом рішення колишній балансоутримувач будинку (МК ВЖРЕП №7 чи ПП “Житлоремекс 2”) по акту приймання-передачі передає ОСББ будинок та документацію. Такий акт підписується комісією, до складу якої входять члени правління та голова ОСББ, від підприємства – його посадові особи. Акт приймання-передачі скріплюється печатками сторін.

Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку належить до особливих суб’єктів господарювання, які здійснюють некомерційну господарську діяльність, тому відноситься до неприбуткових організацій.

Якщо співвласники багатоквартирного будинку ще не готові до самостійного керування своїм будинком і бажають залишити управителем те підприємство, яке зараз здійснює функції з обслуговування або ж будь-яке інше, як “управителя”, то таке рішення співвласникам необхідно прийняти на загальних зборах, оформити Протокол зборів, який подати до управління житлово-комунального господарства (каб. №53, тел. 2-10-66).

Тим будинкам, співвласники яких не проводитимуть зборів і добровільно не приймуть ніякого рішення (ні зі створення ОСББ, ні обрання підприємства “управителя” будинком), виконавчий комітет міської ради призначить “управителя” на конкурсній основі.

Управління ЖКГ