Додому НОВИНИ Влада і громада В мисливських угіддях Бердичівського району буде проведено депопуляцію диких кабанів.

В мисливських угіддях Бердичівського району буде проведено депопуляцію диких кабанів.

606
ПОДІЛИТИСЬ

Протягом 2015 року в Україні склалася вкрай напружена ситуація щодо африканської чуми свиней. Всього від початку року було виявлено 18 випадків встановлення діагнозу на африканську чуму диких та свійських свиней. Дане захворювання реєструвалось в 5 областях України зокрема: в Чернігівській, Київській, Сумській, Рівненській та Житомирській (в Радомишльському районі).

Африканська чума свиней є особливо небезпечною (карантинною) хворобою тварин і викликається високопатогенним вірусом, який є надзвичайно стійким у навколишньому середовищі. При цьому відсутні засоби специфічної імунопрофілактики хвороби, оскільки спроби отримати ефективні вакцини виявилися безрезультатними, хвороба має здатність швидко розвиватись від 3 до 15 днів і поширюватись на великі території.

Водночас економічні збитки, заподіювані захворюванням, надзвичайно великі через майже 100%-у летальність інфікованих тварин, вимушене знищення всіх свиней в епізоотичному осередку і на загрозливій території, витрати на проведення довготривалих карантинно-обмежувальних та ветеринарно-санітарних заходів. Мова також йде про масову втрату робочих місць, якщо вірус потрапить у свиногосподарства. А на сьогодні в районі нараховується більше 10 свиногосподарств різних форм власності, в яких утримується від 10 до 875 голів свиней, та понад 2 тисячі присадибних господарств, в яких утримується понад 6 тисяч свиней. Свині утримуються і в підсобних господарствах установ Державної пенітенціарної служби, які розміщені в місті та районі. Економічні втрати у разі поширення інфекції стосуватимуться не лише галузі свинарства, але і зернової індустрії – у результаті можливої заборони експорту зерна та зернових продуктів з неблагополучних щодо АЧС територій.

Службою ветеринарної медицини Бердичівського району проводяться відповідні ветеринарно-санітарні заходи по недопущенню захворювання на африканську чуму свиней.

Оскільки головним джерелом збудника АЧС є дикий кабан, а його знищення мінімізує можливість розповсюдження вірусу, то у зв’язку з цим і було прийнято рішення провести депопуляцію дикого кабана у мисливських угіддях Житомирщини та ще п’яти областей України. Рішенням ДНПК при Житомирській облдержадміністрації від 2 вересня 2015 р. №5 зобов’язано провести депопуляцію дикого кабана шляхом відстрілу з застосуванням мисливської вогнепальної зброї упродовж світлового дня у всіх районах області. Фахівцям відомо,що будь-який інфекційний процес має три ланки розповсюдження – джерело збудника інфекції, механізм передачі і сприйнятливий організм. І найбільший ефект має дія саме на першу ланку епізоотичного процесу – у даному випадку на диких свиней. Враховуючи те, що не існує вакцини, якою могли б привити всіх сприйнятливих тварин, єдиним варіантом для вирішення даної ситуації є дія на першоджерело, тобто збудника інфекції. Тому депопуляція диких свиней є вимушеною і найбільш адекватною мірою у цих обставинах, хоча метод цей і не зовсім гуманний. Та, зважаючи на всі економічні ризики для агропромислового господарства, наша держава змушена вдаватися до цих дій.

В районі проводиться широка роз’яснювальна та інформаційна робота працівниками ветеринарної служби. Розповсюджуються серед населення. інформаційні листки та буклети “Обережно, африканська чума тварин!”, проводяться зустрічі фахівців ветеринарної медицини з жителями сіл.

Працює телефон “гарячої лінії”: 3-13-89.

А.Гриченко, головний державний інспектор ветеринарної
медицини Бердичівського району.