Додому НОВИНИ Влада і громада В музеї МВС зникли цінні ордени покійного підполковника міліції

В музеї МВС зникли цінні ордени покійного підполковника міліції

733
ПОДІЛИТИСЬ
beliaev
Бєляєв Андрій Петрович, один з керівників Бердичівської міліції у 1970-х роках.

Майже сорок років тому бердичівлянка Зінаїда Немент передала до музею управління внутрішніх справ у Житомирі кітель з орденами та нагородами свого покійного батька-підполковника міліції Андрія Бєляєва. Але тоді вона навіть уявити не могла, якою втратою їй це обернеться. Та про усе по порядку.

Після смерті батька Зінаїда Андріївна керувалася почуттями гордості за рідну людину. Батько віддав службі в міліції фактично усе своє життя. Ним розкрито не одну резонансну справу та спіймано чимало злочинців. Тож передати його ордени до музею погодилася без вагань. “Там був орден Леніна, орден Червоної Зірки, він був заслуженим працівником МВС. Там були різні нагороди. Ми подумали, це ж музей, там будуть всі дивитись, а у нас воно все просто лежить”, – розповіла жінка.

Декілька разів бердичівлянка навідувалася до Житомира, щоб переконатися у наявності переданих речей в музеї. Та згодом, каже, з’явилися недобрі передчуття. Тому й вирішила забрати додому усі батькові нагороди. Із таким проханням звернулася до начальника обласного управління внутрішніх справ.

“Вони відповіли, що він був хорошим, заслуженим, його пам’ятають. Але ордена Леніна нема, орден Червоної Зірки зник, заслужений працівник МВС теж пропав. А інші медалі – рядові. Ми ніколи його не бачили майже, росли самі по собі, він не знав, що отримає цей цінний орден Леніна. Щоб ви тільки знали, що я відчула! На мене звалилася стеля, у мене був шок, біль. За що людина прожила життя?Таке враження, що як вандали розтоптали могилу, наплювали у його пам’ять. І хто, свої ж працівники!” – каже Зінаїда Немент.

Шокована звісткою про зникнення саме цінних орденів батька, Зінаїда Андріївна почала звертатися у всі інстанції. Де шукати правди вона не знала. Тому почала з тої ж таки обласної міліції. Написала 3 звернення, щоб правоохоронці розібралися. На що ті запропонували їй забрати речі батька, які лишилися. Куди поділися цінні нагороди Бєляєва не пояснили. Дочка підполковника міліції переконана: їх вкрали. Тому рішуче налаштована на отримання хоч якихось пояснень або на грошове відшкодування.

“Я хочу повернути те, що лишилося, а те, що вони вкрали, нехай повернуть у грошовому еквіваленті. От так як вони продали на чорному ринку. Вони його де продали? Там. Або нехай мені їх куплять”, – говорить Зінаїда Андріївна.

Коли із таким проханням зателефонувала до музею, каже, з нею навіть говорити не схотіли. Тому написала листа міністру внутрішніх справ Арсену Авакову. Та відповіді не отримала ніякої. Тож напряму відправила заяву до Генпрокуратури, у якій просить порушити кримінальну справу.

Заяву жінки передали у прокуратуру Житомира. Що робити далі, бердичівлянка не знає. Звертатися до суду бажання не має. Каже, боляче це робити, адже батько теж був міліціонером. “Я міліцію вважала своїм другим домом. Якщо хтось колись щось на неї говорив нехороше, у мене такий осад нехороший, ніби це мене образили. Бо я знаю, що це за робота”, – говорить жінка.

“На кого подавати до суду? На УВС, де ордени зникли? Я думаю, що це нічого крім нервових зривів нам не принесе і нічого ми не доб’ємося”, – додає Володимир Козиренко, друг родини Зінаїди Немент.

Батьки Зінаїди Немент та Володимира Козиренка разом працювали. Тому чоловік підтримує жінку і щиро дивується, як так могло статися, що з музею правоохоронців зникли цінні експонати. “Просто це недопустимо, що в правоохоронних органах пропали нагороди заслуженого працівника і тим більше з музею. Вони просто не хочуть цим займатися. Вони розуміють, що хтось десь ці ордени вкрав, але вони вважають, що Зінаїда вже стара і отримавши відписку відчепиться. Якби вони по-людськи зреагували, приїхали, вибачились, могилу поправили, вона б не піднімала цього питання”, – каже чоловік.

Те, що ордени підполковника Бєляєва справді були, засвідчують посвідчення на них, котрі лишилися. Є й світлини, на яких батько Зінаїди Немент їх надів.

У Житомирському музеї органів внутрішніх справ говорять: почали власне розслідування. Та річ у тім, кажуть, що він формувався 40 років тому і тих, хто стояв біля його витоків, уже немає у живих.

Володимир Горностай, зберігач фонду музею каже: “Можу сказати, що нагород Бєляєва ніколи ні від кого не приймав. Дійсно, коли оформлялася експозиція музею, у ньому зберігались деякі його нагороди. Я, розслідуючи обставини зникнення нагород, не знайшов слідів фіксації, що їх хтось здавав чи приймав”.

У музеї не знайшли ні актів прийму нагород Бєляєва, ні записів в інвентарній книзі. До 2007-го року заклад працював на громадських засадах, а за всю свою майже 40-річну історію він змінював місце 4 рази. На сьогодні тут зберігається понад 3 тисячі експонатів і документів. Подібних скарг до цього часу ні від кого не надходило. Форма підполковника міліції, припускають, і досі серед експозиції музею.

У головному управлінні національної поліції області кажуть: ситуація і справді неприємна для обох сторін.

“За зверненням цієї пані відразу було призначено внутрішню перевірку щодо обставин зникнення орденів. Передача речей її батька була 40 років тому. Встановити очевидців чи якісь документальні свідчення не вдалося. Ситуація прикра, але сказати, що ця втрата є крадіжкою ми не можемо”, – говорить речниця поліції Алла Ващенко.

Наразі правоохоронці перевіряють всі обставини справи, коли будуть ознаки кримінальних дій, кажуть, тоді й порушать кримінальне провадження. Наразі підстав для цього немає. Про грошове відшкодування теж мови бути не може.

Алла Ващенко говорить: “Відповідно до закону про музейну справу, речі можуть бути обміняні за відповідним рішенням і документами. Кошти на відшкодування у держустановах не передбачені”.

Станом на 18-те вересня 75-го року чистого золота в ордені Леніна було майже 29 грам, а платини – майже 3. На сьогодні за офіційними цінами банків 1 грам золота вартує у межах тисячі гривень, платини же – у межах 600. Тому тільки за цінні метали ціна ордена сягне не менше 30-ти тисяч гривень. Додайте ще історичну цінність, і отримаєте суму у рази більшу.

Орден Червоної Зірки виготовляли зі срібла, де його вміст майже 30 грам. Ціну на інтернет-аукціонах на нього складають переважно не за цим критерієм, адже срібло відносно недороге: 1 грам – у межах 10-12 гривень.

А от нагрудний знак заслуженого працівника МВС, якщо вірити Інтернету, коштує на чорному ринку від 12 тисяч гривень.

На днях до Зінаїди Немент завітали відповідальні працівники головного управління Національної поліції області і запевнили, що буде проведено об’єктивне розслідування цієї справи.

Юлія Сінєльнікова