Додому НОВИНИ ДНЗ «Бердичівське вище професійне училище»: сучасний освітній заклад на Трикутнику

ДНЗ «Бердичівське вище професійне училище»: сучасний освітній заклад на Трикутнику

1594
ПОДІЛИТИСЬ

65 років тому училище, яке розмістилось неподалік Бердичева у мальовничому урочищі Трикутник, здійснило свій перший випуск спеціалістів. Це були фахівці, які за рік навчання освоїли професію механіка сільськогосподарської техніки і комбайнера. Усі випускники, а їх нараховувалось 330 осіб, разом із майстрами виробничого навчання були відправлені на освоєння цілинних земель.

З того часу з учбових аудиторій, майстерень, класів у світ вийшло майже 30 тисяч кваліфікованих робітників, які й донині з гордістю несуть звання випускників закладу, знаного нині як Державний навчальний заклад «Бердичівське вище професійне училище».

На запрошення керівництва училища нам випала нагода відвідати цей заклад  професійно-технічної освіти та дізнатись про те, чим живе училище в рік свого ювілею, які професії тут здобувають його учні, дізнатись про плани та перспективи розвитку освітнього процесу.

– Серед жителів Бердичівщини й досі зустрічається така думка, ніби наш заклад – це щось на кшталт сільського ПТУ, яке готує лише механіків-механізаторів, – розповідає заступник директора з навчально-виховної роботи Світлана АРТЕМЕНКО. – Але це давно не так. Ми за останні роки кардинально змінились та рухаємось у руслі сучасного освітнього процесу. Адже нині що є головним для молодої людини у виборі майбутньої професії? Це обрати навчальний заклад, який орієнтується на сучасні потреби роботодавців. І ми такими на сьогодні є.

Училище давно відійшло від усталеного образу сільського профтехучилища. Якщо з десяток років тому тут навчали молодь лише шести професіям, то нині їх спектр значно розширився. До традиційних професій трактористів-машиністів, водіїв та слюсарів додались професії, які мають значний попит – це кухар, кондитер, пекар, тістороб, цукерник, обліковець з реєстрації бухгалтерських даних, касир торгівельного залу та інші. У закладі можна пройти перепідготовку робітників за спеціальностями цукерник, тракторист-машиніст різних категорій, фермер. На сьогодні тут навчається дві з половиною сотні учнів, які мають змогу освоїти вісімнадцять робітничих професій.

Керівник навчального закладу Тетяна ПОЛІЩУК

– І перелік професій оперативно змінюється, – зазначає директор училища Тетяна ПОЛІЩУК. – Ми постійно слідкуємо за потребами ринку праці та самі визначаємо ті професії, на які є попит та запит наших майбутніх вихованців. Ось, наприклад, в готельному бізнесі виникла потреба в адміністраторах та покоївках. Ми оперативно проліцензували нові професії, організували освітній процес та набрали навчальні групи. Два роки тому Житомирській кондитерській фабриці терміново потрібні були кваліфіковані робітники за професією «цукерник». Знову ліцензування і навчання з елементами дуальної форми: професійно-теоретична підготовка в училищі, а виробниче навчання і практика на ЗАТ «Житомирські ласощі» в умовах сучасного виробництва. І все це завдяки тому, що маємо як прекрасних викладачів, так і чудових майстрів виробничого навчання.

Як відомо, сучасна сільськогосподарська техніка постійно вдосконалюється, з’являються все нові її види. В училищі, враховуючи ці тенденції, пішли шляхом тісної співпраці з місцевими сільськогосподарськими та фермерськими підприємствами Бердичівщини. Здобувачі освіти училища після отримання теоретичних знань засвоюють практичні навички на новітній, сучасній сільськогосподарській техніці таких господарств, як ТОВ «ЗЕЛЕНИЙ ВАЛ», СТОВ «УРОЖАЙ», ПСП «Полісся-С», ТОВ «Агро-Сем 3», ТОВ «Трансбудресурс» та інших, де мають можливість працювати на сучасних комбайнах, тракторах, екскаваторах, навантажувачах. Вигідно? Так! Адже відпадає потреба в утриманні училищем відповідних агрегатів (а це на сьогодні значні кошти), а учні відразу після отримання диплому можуть працювати без додаткового перенавчання.

Колектив Державного навчального закладу «Бердичівське вище професійне училище» Тетяна ПОЛІЩУК очолила у 2006 році. Вона – менеджер нової формації, педагог, який із накопиченням досвіду та набуттям необхідних навичок стала вмілим організатором та керівником. За роки її керівництва училищем педагогічний колектив став згуртованою командою однодумців, яких об’єднала спільна справа – виховання та професійна підготовка молоді, адже за робітничою професією – майбутнє.

Оновлена актова зала

– Все, що необхідно для навчального закладу, ми намагаємось робимо самі. Постала потреба в ремонті приміщення? Ми залучаємо своїх працівників, учнів, для яких цей ремонт стає своєрідним екзаменом із засвоєння практичних навичок, здобутих в училищі. Звичайно, необхідні матеріали та інструмент ми закуповуємо, але все інше – справа наших рук: майстерності господарської служби, педагогічних працівників, учнів, – продовжує розповідь Тетяна ПОЛІЩУК.

Крокуючи майстернями та навчальними аудиторіями училища, відразу помічаєш, як бережно тут відносяться до всього, щоб забезпечити для учнів якісний освітній процес. Навіть вимоги карантину, запровадженого в державі з березня, не мали такого негативного впливу, як в інших навчальних закладах – хоча навчання й призупинилось, тут продовжили працю над новими стендами, ремонтом аудиторій, підготовкою закладу до нового навчального року. Коли ж розпочався процес поступового послаблення карантину, учні Бердичівського вищого професійного училища відразу приступили до удосконалення практичних навичок – в аудиторіях, які ми відвідали, кухарі, цукерники під супроводом досвідчених майстрів виробничого навчання готували млинці, кондитерські вироби, випікали хліб.

Навчання за професією «Цукерник» в умовах виробництва на фабриці «Житомирські ласощі»

Ще однією гордістю навчального закладу є його власний музей історії, який налічує не одну сотню оригінальних експонатів, за що увійшов в п’ятірку кращих діючих музеїв при закладах професійної (професійно-технічної) освіти України. Створений три десятиліття тому, він і сьогодні доступно та цікаво розповідає про минуле закладу. Тут діє етнографічний куточок (в експозиції, до речі, є унікальний бондарський інструмент), а також є стенди, які розповідають про учнів, життєвий шлях яких пройшов через горнило війни в Афганістані та неоголошеної війни на сході нашої країни. Цю музейну справу веде викладач історії та правознавства, справжній ентузіаст своєї справи Галина РУЖАНЦЕВА.

Роки невтомної праці очільника Бердичівського вищого професійного училища Тетяни Петрівни – небайдужої людини з перспективним баченням шляхів вирішення проблем, дали відповідний результат – декілька місяців тому, 6 березня Тетяна ПОЛІЩУК отримала високу державну нагороду – «ЗАСЛУЖЕНИЙ ПРАЦІВНИК ОСВІТИ УКРАЇНИ». Вручення цієї відзнаки відбулось, до речі, вчора, 25 червня, у залі Житомирської обласної ради. Це, як то кажуть, зримий результат тривалого керівництва цим непростим, але таким необхідним для аграріїв навчальним закладом. Колектив редакції газети «Земля Бердичівська» щиро вітає Тетяну ПОЛІЩУК із цією високою відзнакою!

ДНЗ «Бердичівське вище професійне училище» було і залишається стартовим майданчиком у життя для своїх випускників, де вони здобувають практичні навички, одержують міцну теоретичну підготовку, формуються, як свідомі громадяни незалежної України.

Багато років поспіль училище тримає лідерську позицію серед закладів  професійної (професійно-технічної) освіти Житомирської області за кількістю призерів та призерок учнівських предметних олімпіад та конкурсів фахової майстерності.

За результатами участі у Всеукраїнських конкурсах фахової майстерності серед учнів училище має трьох президентських стипендіатів: 2014 рік – Володимир Павлов за професією «Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва (категорія «А1», «А2», «В1»)»; 2015 рік – Олександр Гесь за професією «Слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування»; 2019 рік – Мирослава Райковська за професією «Кухар».

Училище – це велика дружня родина, де всі отримують підтримку, повагу, пораду, залюбки діляться досвідом і працюють в одному ритмі, щоб заклад не просто жив, а розвивався швидкими темпами, гнучко підлаштовувався під зміни у суспільстві та економіці, був корисним для людей і держави.

Вас зацікавило навчання в Бердичівському вищому професійному училищі? Докладніше про заклад та професії, які тут здобувають, можна дізнатись, відвідавши веб-сайт закладу в мережі Інтернет: http://3kutnik.org.ua/

Репортаж підготували
Анатолій ГОРОБЧУК та Валерія ПАВЛЕНКО,
студентка Сумського держуніверситету.