Додому НОВИНИ Влада і громада До уваги населення! Проведення самовільних робіт з очищення каналізаційних колодязів – небезпечне

До уваги населення! Проведення самовільних робіт з очищення каналізаційних колодязів – небезпечне

603
ПОДІЛИТИСЬ

За інформацією Державної служби України з питань праці в  2016 році в Україні збільшилася кількість випадків смертельного травматизму у водопровідно-каналізаційних господарствах.

Основними причинами отруєння під час виконання газонебезпечних робіт у колодязях є: виконання робіт без засобів індивідуального захисту; виконання робіт в приміщеннях необлаштованих припливно-витяжною вентиляцією, внаслідок чого накопичуються шкідливі речовини та небезпечні гази; неякісне навчання персоналу з безпечних методів і прийомів виконання робіт.

До робіт у замкненому (обмеженому) просторі, в тому числі колодязях, люках, відстійниках тощо допускаються лише працівники, які:

 • пройшли навчання та перевірку знань з безпечного ведення робіт;
 • пройшли медичний огляд та не мають протипоказань до виконання даного виду робіт;
 • забезпечені спецодягом, спецвзуттям, засобами індивідуального захисту, контрольно-вимірювальними приладами та сигналізаторами шкідливих та небезпечних факторів навколишнього середовища;
 • робота в замкненому просторі виконується за нарядом-допуском під керівництвом відповідального за роботи (майстра, бригадира) і після проведення цільового інструктажу щодо безпечних методів праці.

Перед початком робіт в каналізаційних колодязях, відстійниках, зливних ямах необхідно дотримуватись таких вимог безпеки:

 • необхідно провести аналіз загазованості на наявність шкідливих та небезпечних речовин та при необхідності забезпечити їх вентиляцію (перед спуском в колодязь необхідно упевнитись, у відсутності шкідливих газів за допомогою переносного газоаналізатора або опусканням запаленого шахтарського ліхтаря);
 • спуск людей до колодязя дозволено тільки у шланговому або ізолюючому протигазі;
 • виконувати роботи у замкнених (обмежених) просторах повинна бригада не менш ніж з трьох працівників;
 • відкриті каналізаційні колодязі повинні бути огороджені з метою запобігання потрапляння до них людей, тварин або наїзду транспортних засобів;
 • під час спуску в колодязь, гноєзбірник або робочий канал, виконуючий роботу повинен одягти запобіжний пояс зі страхувальною мотузкою, яку повинен весь час тримати інший працівник, що перебуває на поверхні;
 • у випадках коли газ не можливо повністю видалити з колодязя, працівник повинен кожні 10 хвилин виходити на поверхню та відпочивати 20 хвилин;
 • під час виконання робіт всередині споруд каналізаційної мережі категорично забороняється застосовувати відкритий вогонь, палити, запалювати сірники, перевіряти наявність газу підпаленим папером.

Власники приватних домоволодінь! Пам’ятайте про небезпеку самовільного виконання робіт з очищення каналізаційних колодязів приватних будинків! Залучайте до виконання цих робіт лише спеціалізовані організації, які мають необхідний дозвіл!

Довідково

Станом на 30.06.2016 р. в Україні на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства загинуло 8 працівників. За аналогічний період 2015 року загинуло 2 працівника.

У Житомирській області цього року через порушення вимог трудової та виконавчої дисципліни було смертельно травмовано 1 працівника.

З метою запобігання виникнення нещасних випадків на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства, 21-22 липня 2016 року, головним державним інспектором відділу нагляду на об’єктах підвищеної небезпеки Управління Держпраці у Житомирській області – Талько В. М., було проведено семінари-наради для посадових осіб і працівників підприємств, робота яких пов’язана з обслуговуванням систем водопостачання та водовідведення міст Овруч (КП “Комунальник”) і Коростень (КП “Водоканал”).