Додому НОВИНИ Влада і громада До 70-річчя Великої Перемоги: освячення пам’ятника загиблим воїнам у селі Хажин.

До 70-річчя Великої Перемоги: освячення пам’ятника загиблим воїнам у селі Хажин.

1580
ПОДІЛИТИСЬ

У Хажині увічнили пам’ять загиблих, які в 1941-1945-му роках боронили і визволяли Україну та село на Бердичівщині від німецько-фашистських загарбників. Настоятель Свято-Михайлівського храму протоієрей Владислав Асафов звершив освячення оновленого пам’ятного знаку.

Війна минулого століття обпекла вогненним диханням Хажин, увірвалася в кожну родину. Понад триста мешканців пішли на фронт, третина звідти не повернулася… Нині в селі залишився лише один ветеран – Нарцис Тонкевич.

Напередодні 70-річчя Великої Перемоги за ініціативою голови правління ПАТ ЕК “Житомиробленерго” Анатолія Левицького і сприяння районної та сільської влади в Хажині силами Бердичівського РЕМу (керівник Володимир Крилик) проведено благодійну акцію: велику роботу з упорядкування братських могил загиблих воїнів, оновлення пам’ятника та благоустрій прилеглої території.

На південній околиці Хажина, праворуч від входу на кладовище, поховано 129 воїнів 45-ої танкової бригади, 107-ої, 161-ої та 305-ої стрілецьких дивізій, які загинули в боях за визволення села від німецько-фашистських окупантів 5-7-го січня 1944-го року. Також у братській могилі поховані льотчики 7-ої корпусної авіаескадрильї Сергій Демидов та молодший лейтенант Михайло Гнут, які загинули 27-го липня 1941-го року в небі над Хажином – під час виконання розвідувального польоту. 26-го серпня 1963-го перепоховали останки рядового Григорія Грідіна, котрий загинув у липні 1941-го року. За кожною подією, кожним фактом і цифрою – доля людини, її мужність і героїзм.

В 1958-му році на братській могилі встановили триметрову бетонну скульптуру воїна, виготовлену в Житомирській художній майстерні. В 1975-му році ліворуч і праворуч від неї були укладені чотири гранітних плити з присвятним написом і прізвищами воїнів-визволителів та п’ять – із присвятним написом і викарбуваними прізвищами 130-ти воїнів-земляків, котрі загинули в роки Другої світової війни.

Минув час, і в 2015-му, до 70-річчя Великої Перемоги, цей своєрідний меморіал був оновлений. Дев’ятого травня на мітингу-реквіємі зібралися і старий, і малий. Серед присутніх – сільський голова Наталія Семенюк та директор школи Наталія Юрчук. Найшанованішу в Хажині людину – ветерана війни Нарциса Тонкевича – вітали словами подяки, теплими побажаннями і квітами. Нині його нащадки, молоді хажинські хлопці, захищають східні рубежі України.

Настоятель Свято-Михайлівського храму протоієрей Владислав Асафов звершив освячення меморіалу і відслужив заупокійну літію. Хвилиною мовчання люди вшанували пам’ять полеглих…

І батько, і мати, і син, і дружина
Прийшли найрідніших згадати в цю мить.
Гранітом скорботним мовчання хвилина
– Війни не потрібно! – серцями кричить…

Микола Мазурик

Цей день не затьмариться у віках, до братських могил люди завжди нестимуть квіти. Нехай не обміліє ріка пам’яті, нехай вона живе в серцях нащадків…

Прес-служба Бердичівського благочиння.

У статті використано матеріали сайтів
www.my.berdychiv.in.ua (автори Анатолій Горобчук, Василь Котов),
www.www.zb.zt.ua (газета “Земля Бердичівська”, редактор Володимир Кравченко).

hajin_20150509_5hajin_20150509_3hajin_20150509_4 hajin_20150509_1 hajin_20150509_2