Додому НОВИНИ Дружба освітян міст Бердичева та Ченстохови: разом ми сильніші!

Дружба освітян міст Бердичева та Ченстохови: разом ми сильніші!

44
ПОДІЛИТИСЬ

У кожної людини є мрії, і вони мають здатність збуватися. Нарешті й наші сподівання здійснилися: 13 лютого 2023 року творчий колектив «Натхнення» Бердичівського міського ліцею №15 на чолі з директоркою Вандою Івасюк та головою первинної профспілкової організації Ольгою Реготун вирушив у довгоочікувану подорож до міста Ченстохова (Республіка Польща).

Україна і Польща – сестри рідні та вільні,

Єдність наших народів непорушна навіки,

Інтереси у нас і майбутнє в нас – спільні,

Україна та Польща – держави великі.

Ченстохова – це Польщі столиця духовна,

І до тебе думками Бердичів наш  лине,

Богородицю просимо ми молитовно:

Захисти, Матір Божа, народ України…

Ченстохова розташоване в південній Польщі на річці Варта в Сілезькому воєводстві. Місто вперше згадується у 1220 році в документах Краківського єпископства. Найважливіший релігійний центр країни славиться своїми сакральними пам’ятками та вважається національним надбанням Польщі. Місто сконцентроване навколо Ясногірського монастиря, який розташований на вершині 340-метрового вапнякового пагорба. Звідси починається алея протяжністю 2 км, що йде через парки в нові й старі квартали.

Нас привітно зустріли польські друзі: Президент м. Ченстохова Річард Стефаняк, начальник відділу освіти Рафал Пьотровскі та директор економічного ліцею №3 Мачей Чмелик.

Ми приїхали в це прекрасне місто з благодійною метою: зі щирим серцем та відкритою душею презентували концертну програму, виставу «За двома зайцями» за п’єсою відомого українського драматурга Михайла Старицького та казку «Ріпка» за мотивами переспіву Івана Франка, режисер-постановник яких – заступник директора з навчально-виховної роботи Бердичівського міського ліцею №15 Ніна Миронець. Аматорська трупа потішила артистизмом, мовним колоритом та яскравим гумором. Вчителька Наталія Рибачук, виконавиця головної ролі, настільки органічно вписалася в образ Проні Прокопівни, що кожний її вихід на сцену супроводжувався бурхливими оплесками. Глядачі дякували за позитивні емоції та майстерну гру Ванді Івасюк, Ірині Петриченко, Аллі Маньківській, Тетяні Семеновій, Ірині Бойко, Ларисі Терещук, Леоніду Парфенюку, Ірині Воронюк, Валентині Цітелашвілі, Володимиру Герасимчуку, Аркадію Куліковському, Руслану Крижанівському, Дар’ї Рибачук, Ользі Реготун.

Нас радо зустрічали не лише польські друзі, а й українські діти, котрі змушені покинути рідну домівку через війну. Особливо щемливим було спілкування з дітьми-сиротами з українського містечка Мар’їнка, які перебувають зараз під опікою небайдужих поляків, які прихистили їх у своєму місті. Зі сльозами на очах наші юні співвітчизники раділи подарункам та солодощам, що ми привезли їм з України, з великим задоволенням дивилися казку «Ріпка». Ведучою художньої інсценізації стала голова первинної профспілкової організації Бердичівського міського ліцею №15 Ольга Реготун. Разом із нами маленькі українці співали патріотичні пісні.

Освітяни виступили в чудовому Палаці культури м. Ченстохова та здійснили концертне турне закладами освіти міста. Під час мистецьких імпрез польських друзів радував натхненним виконанням на саксофоні українських патріотичних композицій Руслан Крижанівський, голова батьківського комітету БМЛ №15. Студентка Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського, майбутня журналістка Дар’я Рибачук зачіпала серця проникливим читанням поетичного твору. Під ніжну і щемливу музику «Пісні про рушник» у виконанні Володимира Вечканова, яка завжди хвилює та бентежить, дівчина вальсувала з Президентом м. Ченстохова Річардом Стефаняком і начальником відділу освіти Рафалом Пьотровскі. Невимушена атмосфера спілкування, доброзичливість та щирість комунікування житимуть у спогадах…

Незабутні враження бердичівські освітяни-профспілчани отримали від цікавої екскурсії до міста Краків. Перебуваючи на Ринковій площі та в Королівському замку Вавель, який зачаровує своєю розкішшю й величчю, ми ніби перенеслися в іншу епоху.

Дух міста Ченстохова заворожує, його краса закарбується в пам’яті… Ратуша – визначна пам’ятка Польщі. В її приміщенні розташований міський музей. Історична будівля в стилі класицизму побудована в ХІХ столітті. Додатковий поверх і кругла вежа були додані на початку ХХ століття. Алея Пресвятої Богородиці – центральний проспект Ченстохови та одне з найпопулярніших місць міста. Був побудований в ХІХ столітті і має протяжність 2 км. Це довга алея з ресторанами та магазинами, що йде від Ясногірського монастиря.

Духовну насолоду отримали ми від відвідування монастиря в місцевості Ясна Гора, де знаходиться чудотворна Ченстоховська ікона Божої Матері – відома та шанована святиня не тільки в Польщі, а й у всьому світі.

Краса та привітність атмосферного і затишного міста Ченстохова, символу духовності та патріотизму, залишаться назавжди в наших серцях.

Перебування бердичівських освітян-профспілчан у Польщі закінчилося теплою зустріччю в початковій школі №40 міста Ченстохова, де навчаються разом із польськими учнями наші діти та працюють учителі з України. Школярі підготували для українських педагогів виступ яскравий, святковий.

Під час спілкування ми залишили на згадку про зустріч сувеніри. Голова Бердичівської міської організації профспілки працівників освіти і науки Анжела Цвєткова подарувала власноруч вишиті вироби Президенту м. Ченстохова Річарду Стефаняку і начальнику відділу освіти Рафалу Пьотровскі: подушки «З Україною в серці» та «Україно моя, золота сторона», а директору економічного ліцею Мачею Чмелику – декоративні дзвони «Козак і козачка» та ікону Святого Михаїла.

Друзі-колеги з м. Ченстохова гідно оцінили виконавську майстерність творчого колективу «Натхнення», а директора Бердичівського міського ліцею № 15 Ванду Івасюк за вагомий внесок у зміцнення дружби між польським і українським народами керівництво міста нагородило почесною відзнакою – Стрілецьким хрестом. На знак глибокої поваги очільниці освітнього закладу подарували місцевошановану ікону. Світлини відображають яскраві миті цієї поїздки…

Приємний сюрприз зробили колишні друзі-колеги із міста Тихи. Пані Дана зазначила: «Як приємно, що ми через 23 роки знову зустрілись на польській землі»

Ми щиро дякуємо нашим польським друзям за гостинність та підтримку в цей важкий для нас час. Відчули душевність і тепло сердець наших колег із міста Ченстохова, які подбали й про комфортний відпочинок у гуртожитку одного з міських закладів та організацію харчування протягом п’яти днів нашого перебування в Польщі. Досі згадуємо смачні страви, з турботою приготовані працівниками кухні, та директора гуртожитку за комфортні умови проживання. Хочеться адресувати теплі слова нашій землячці Юлії Красовській із Вінниччини, яка мешкає у Польщі з чоловіком, уродженцем м. Ченстохова. Молода жінка супроводжувала нас весь час, ставши перекладачем на декілька днів. Родина Панчуків із Бердичева на знак глибокої поваги подарувала їй вишитий український рушник. Окрема подяка за професіоналізм та культуру обслуговування під час подорожі водіям автобусу з Житомирського турбюро Антону та Віктору.

Глибоко вдячні за сприяння в організації незабутньої поїздки до польських друзів керівництву Бердичівської міської територіальної громади (голова – Сергій Орлюк) та начальнику управління освіти і науки Валентині Адаменко.

Всі дні перебування в творчій поїздці нас підтримувало керівництво обкому Профспілки (голова – Василь Когут, заступник – Микола Красько).

Віримо у швидку Перемогу! Сподіваємося, що наша співпраця з освітянами м. Ченстохова продовжиться, а дружба стане ще міцнішою. Ми впевнені, що разом ми сильніші!  В єдності – наша сила! Ми вільні, ми сильні!

У поетичних рядках вірша вчителя української мови та літератури БМЛ № 15 Алли Маньківської – щира подяка друзям-полякам:

Прекрасне місто Ченстохова
Бердичів зустрічало знову,
Бо дружба в нас міцна й надійна,
Вона підтримує постійно.
Ми вірим в нашу Перемогу,
Спасибі вам за допомогу!
Поляки – наші сестри й браття,
У нас є сила та завзяття,
Ми молимося завжди ревно
І знаємо усі напевно,
Що прийде мир до України,
Відновимо ми Батьківщину.
Поляки – небайдужі люди,
І це ми пам’ятати будем,
Бо ви у цю важку годину
Нас прийняли в свою родину,
Відкрили душу нам і серце,
Зігріли доброти джерельцем,
Тепер у нас одне бажання –
На Перемогу сподівання!

Марина ПАНЧУК, заступник директора гімназії № 1 ім. Т.Г.Шевченка;

Анжела ЦВЄТКОВА, голова Бердичівської міської організації Профспілки працівників освіти і науки