Додому НОВИНИ Влада і громада Життя, оспіване родючою землею

Життя, оспіване родючою землею

146
ПОДІЛИТИСЬ

Не відділяйте душу від землі,
Не відривайте серце від коріння:
Допоки люди селяться в селі,
Ми всі у затишку Божого терпіння.
Анатолій КОНДРАТЮК

Земля наша плодовита. І не лише гарними врожаями, золотом пшеничного зерна та стиглими плодами. Земля плодовита й людьми, які працюють на ній, які вкладають всі сили та душу в її сьогодення та майбутнє. Саме таким землеробом, зрощеним нашою українською землею є Микола Миколайович Коваль, який 21 липня відзначає свій 70-річний ювілей.

Микола Коваль народився у багатодітній родині в селі Слободище Бердичівського району. Рано втратив батька, тож довелось змалку допомагати матері ставити на ноги малих братів та сестер. Згодом навчання у школі, армія, після якої навчання у Верхівнянському сільськогосподарському технікумі та Житомирському сільгоспінституті, де здобув спеціальність агронома. А далі… А далі практично все життя праця на землі – агроном-насіннєвод, керуючий відділком, головний агроном, голова колгоспу в селі Озадівка. Довелось йому деякий час бути і заступником генерального директора машинобудівного заводу «Прогрес» з питань сільського господарства.

Так склалась доля, що довелось Миколі Ковалю пройти професійний шлях аграрія в часи зламу соціального устрою країни. Тож у період реформування колгоспного ладу здобув сертифікат фермера, навчився господарювати в нових економічних реаліях. От і пройшов усі ази аграрної науки… Мабуть, так і повинно бути, адже перш ніж від когось вимагати, потрібно самому бути професіоналом в сфері, якій відданий все життя.

Повертаючись в минуле, слід сказати, що Миколі Миколайовичу, незважаючи на бідні поліські ґрунти, вдалося створити міцне господарство. Зокрема, у 90-і роки, коли здійснювались економічні перетворення на селі, він проявив справжню бізнесову жилку – зайнявся вирощуванням насіння. Адже саме для таких культур земля господарства була найбільш сприятлива, давала гарний економічний ефект. І саме у ці часи озадівське господарство з міцного середняка стало справжнім мільйонером.

1986 рік… Чорнобильська катастрофа принесла страшне лихо на нашу землю. З метою захисту населення Уряд України впродовж 1990-1993 рр. прийняв низку заходів щодо будівництва об’єктів, пов’язаних з переселенням громадян із територій, які зазнали радіоактивного забруднення. Бердичівщина стала одним з тих районів, куди проводилося переселення жителів із постраждалих районів Житомирщини, зокрема Народицького. І саме Озадівка, в якій головою місцевого колгоспу працював Микола Коваль, стала місцем прихистку для переселенців. Тут на початку 1990-х на околиці села з’явився новий житловий масив, для дітей жителів Озадівки та переселенців звели нову школу, в центрі села збудували новий двоповерховий будинок, в якому розмістили фельдшерсько-акушерський пункт та змонтували першу в нашому районі цифрову телефонну станцію, яка забезпечила зв’язком усіх жителів села та переселенців. Багато зусиль та енергії приклав до цієї справи і Микола Миколайович, адже прибули до села не лише люди, а й нові працьовиті руки, яким вкрай потрібна була робота.

У 1999 році Микола Коваль відкриває для себе новий напрям для прикладення сил – його призначають першим заступником голови Бердичівської районної державної адміністрації. Ще через два роки, зокрема 11 січня 2002 року, Микола Коваль згідно Указу Президента стає головою райдержадміністрації. Цікавий момент: він став першим, так би мовити, етнічним уродженцем нашого району, який заступив на цю посаду, адже усі попередні десятиліття першими секретарями райкому партії та головами райдержадміністрації працювали люди, які не були уродженцями Бердичівщини.

На посаді голови райадміністрації Микола Коваль приклав багато зусиль по згуртуванню району, розвитку його соціально-економічної бази. З цією метою він у складі делегацій знайомився з досвідом кращих господарств України та Європи, впроваджував кращі новації на рідній землі. Зокрема, за успіхи у розвитку економіки він був нагороджений Всеукраїнською відзнакою «Золота шишка хмелю».

Микола Коваль брав активну участь і в роботі місцевого самоврядування – його неодноразово обирали депутатом сільської, районної та обласної рад.

У 2003 році Микола Коваль очолив Бердичівський міський Центр зайнятості. Майже півтора десятиліття його енергії та ідей вистачало для створення та подальшої активної діяльності колективу професіоналів, які допомагали бердичівлянам знаходити нову роботу, а при потребі підвищувати, а то й змінювати свої професійні орієнтири.

Десятиліття, віддані праці на землі та адміністративній роботі, знайшли вдячний відгук у Бердичівської громади – у грудні 2010 року рішенням Бердичівської районної ради Миколі Миколайовичу Ковалю присвоєно звання «Почесний громадянин Бердичівського району». Ця відзнака стала чи не головною в його житті.

У жовтні 2017 року Микола Миколайович полишив посаду директора та вийшов на заслужений відпочинок. Але де б він не працював, він завжди сповна віддавався роботі. Також кажуть, після всіляких нарад, зборів, засі-дань та колегій він завжди з задоволенням волів вирватись із кабінету в поле, адже лише там, наодинці із землею, він відчував її красу, силу і багатство. І її біду також… А все інше тимчасове і суєтне відходило в сторону.

Кажуть, справжнім чоловіка робить його дружина. І саме такою вірною подругою, справжнім фундаментом у житті стала для Миколи Миколайовича дружина Ніна Сергіївна. Разом вони виростили та виховали двох доньок, мають численних онуків та правнуків, які дарують родині Ковалів просте сімейне щастя та справжню радість. А ще – відчуття того, що життя прожито не дарма, що вдалось багато зробити та подарувати собі, родині, людям. І головне – подарувати рідній землі свої сили, адже саме вона виростила та виховала Людину-ювіляра.

Вітаємо з гарним ювілеєм, шановний Миколо Миколайовичу, і бажаємо ще багато років приносити радість буття колу своїх друзів, колег та своїй родині!

Василь СУХОРАБА, Микола ГОРДІЄНКО, Ольга ДМИТРЕНКО, Марія ВОЛКОВА, Микола КОШМАК, Віктор БАРАНОВСЬКИЙ, Василь ЦИБУЛЬСЬКИЙ, Микола КЛИМЧУК, Юрій МИХАЛЬЧУК, Анатолій БАРАНОВСЬКИЙ, Василь ЛЮБЧЕНКО, Петро ОРЛЮК, Володимир ШНАЙДРУК, Петро ШНАЙДРУК, Станіслав ЗАРЕМБА, Володимир СІНЬКО, Віктор ОЛЯНЮК, Микола СТОРОЖЕНКО, Олег ШЕВЧУК