Додому НОВИНИ Влада і громада Західний кукурудзяний жук

Західний кукурудзяний жук

1116
ПОДІЛИТИСЬ

Спеціалістами Головного Управління Держпродспоживслужби в Житомирській області та фахівцями ДУ “Житомирська обласна фітосанітарна лабораторія” при проведенні контрольних обстежень територій Бердичівського району Семенівської сільської ради с. Хажин підприємства ТОВ “Зелений вал” на посівах кукурудзи виявлено карантинний регульований шкідливий організм – Західний кукурудзяний жук на загальній площі 150,0 га.

У зв’язку з його надзвичайною агресивністю, шкідливістю та здатністю до розповсюдження, (швидкість поширення західного кукурудзяного жука становить 80-100 км за рік) у відповідності до розділу II ст.8, та розділу IV ст. 33 Закону України “Про карантин рослин”, було запроваджено карантинний режим.

Західний кукурудзяний жук (Diabrotica virgifera virgifera Le Conte) – обмежений олігофаг на личинковій фазі: личинки живляться виключно коренями кукурудзи але, за їхньої відсутності певний час можуть живитися корінням деяких злакових трав, на яких не здатні повноцінно розвиватись.

Шкодять як личинки, так і жуки. Жуки пошкоджують волоть, стовпчики жіночих суцвіть, листя, іноді обгризають молоді качани. При живленні жуків на генеративних органах зменшується кількість зерен в качані, а в результаті цього падає врожайність.

Личинки живляться корінням кукурудзи, що призводить до значного зменшення кореневої маси та полягання рослин кукурудзи, за якого неможливий механізований збір урожаю. Найбільша шкодочинність західного кукурудзяного жука проявляється на тих полях, де відсутня сівозміна. При беззмінному вирощуванні кукурудзи щільність популяції цього жука шкідника значно зростає.

Ознаки пошкодження: Личинки перших віків спочатку об’їдають кореневі волоски, потім тонкі коріння, а потім великі та стрижневі корені, при цьому, личинки переносять збудників кореневих гнилей. У результаті цього пошкоджені рослини жовтіють, відстають в рості, в’януть, а нерідко молоді рослини гинуть.

Фітосанітарні заходи: Важливим заходом є щорічне обстеження посівів кукурудзи маршрутно-візуальним методом, за допомогою феромонних пасток.

Висівати кукурудзу на одному і тому ж полі можна лише через 3 роки, не допускаючи монокультури кукурудзи. З хімічних заходів боротьби основним є обробка рослин пестицидами проти жуків та внесення в ґрунт при сівбі гранульованих препаратів проти личинок західного кукурудзяного жука.

За довідками звертатись в Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області, м. Житомир, вул. Гагарина, 55, тел. (0414 44-25-78).

С.В. Литвиненко, провідний спеціаліст
відділу карантину рослин
управління фітосанітарної безпеки.