Додому НОВИНИ Влада і громада ЗЕМЕЛЬНА РЕФОРМА: БЕРДИЧІВСЬКІ ФЕРМЕРИ ПРОТИ ПРОДАЖУ ЗЕМЛІ…

ЗЕМЕЛЬНА РЕФОРМА: БЕРДИЧІВСЬКІ ФЕРМЕРИ ПРОТИ ПРОДАЖУ ЗЕМЛІ…

501
ПОДІЛИТИСЬ

Нарада з аграріями Бердичівщини, яка відбулась цієї середи у приміщенні Бердичівської райдержадміністрації, мала на меті одне – обговорити можливе проведення Земельної реформи, яку останнім часом активно просуває нова владна команда на чолі з Президентом України Володимиром Зеленським. Президент у своїх виступах неодноразово заявляв, що бажає навести лад у земельних відносинах і головне – зняти мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення. Це має відбутись з 1 жовтня 2020 року.

Цю ініціативу Президента не підтримують фермери Бердичівщини – такий лейтмотив виступів, які прозвучали в актовій залі. Те ж саме – у Зверненні до Президента України, Голови Верховної Ради України та Прем’єр-міністра України (його текст розміщений нижче), ініціатором якого став голова Бердичівської районної ради Максим Самчик.

Зустріч проходила без сценарію, у форматі вільного спілкування. Але керівників аграрних підприємств прибуло не так багато – їх у залі перебувало зо два десятки, не рахуючи працівників адміністрації (можливо, зіграла свою роль гаряча пора зі збору врожаю). Першим слово взяв директор агрофірми “Андріяшивка-Агро” Володимир Лопоха, який попри власну переконаність у необхідності відкриття ринку землі, у той же час розуміє, що в Україні досі не вироблено необхідних законодавчих механізмів, на прийняття яких потрібні не місяці, а роки кропіткої роботи. Отже, мораторій на продаж необхідно продовжувати, як це робили останні два десятиліття. Але цей мораторій має бути чітко обмежений конкретними термінами та проведеною роботою. “Державі необхідно підготуватись. Продаж буде, хочемо ми того, чи ні”, – зазначив керівник агрофірми.

У необхідності продовження мораторію переконані й інші відомі у районі аграрії: Марія Волкова з Семенівки, Віктор Барановський з Бистрика, Габріел Мкртчян з Райків, Валерій Барановський із Райгородка. Дуже імпульсивно висловився з приводу даного питання Костянтин Демчук із Буряків, який на прикладі інших держав гаряче переконував у тому, що держава повинна викупити землю у селян по справедливій ціні й одноосібно розпоряджатися нею.

У виступах окрім головного лейтмотиву – необхідності продовження мораторію – звучали й численні аргументи на підтвердження цього. Так, досі не завершено інвентаризацію земельних ділянок, а те, що внесене до Держгеокадастру, містить численні помилки, що неминуче призведе до конфліктів та плутанини (на цьому у своєму виступі наголосила начальник відділу з надання адміністративних послуг та державної реєстрації Олена Ніколайчук). Також досі не створено Земельний банк, а головне, побоюються аграрії, потужні олігархічні структури за безцінь скуповуватимуть землю, витісняючи дрібних фермерів із ринку, які, на переконання виступаючих, за рік-два стануть банкрутами, не витримавши фінансового та (головне!) корупційного тиску.

Ще одна думка неодноразово звучала у залі: до питання продовження мораторію необхідно залучити команду новообраного народного депутата Богдана Кицака. Адже саме він має вислухати пропозиції аграріїв та підняти перед відповідними державними структурами озвучені сумніви та побажання землекористувачів. Як повідомив наприкінці наради голова райради Максим Самчик, представників народного депутата вже запросили для участі у сесії.

Нарада тривала біля години. Наступного дня обговорення Звернення, яке фермери отримали напередодні, мають продовжити у ході сесії Бердичівської районної ради.

Володимир Кравченко.


Президенту України
Голові Верховної Ради України
Прем’єр-міністру України

Звернення
депутатів Бердичівської районної ради VII скликання щодо продовження мораторію на продаж землі

Сьогодні Україна через ігнорування звернень органів місцевого самоврядування та позицій всеукраїнських аграрних організацій стоїть перед вибором, який може кардинально змінити долю нашого народу, українського села і всієї країни. Від ваших дій і рішень залежить майбутнє країни – стане вона руїною і новим джерелом дестабілізації в Європі чи вийде на шлях сталого розвитку і процвітання.

Вам, як і всім нам, належить зробити свій вибір між поспішним відкриттям ринку земель сільськогосподарського призначення і комплексною земельною реформою. Ми обираємо друге – ґрунтовну реформу, якої Україна чекає вже 28 років.

Вважаємо, що наша країна в нинішніх умовах не готова до ринку землі ні в організаційному, ні в правовому, ні в економічному сенсі. Спроби започаткувати розпродаж землі мають місце на фоні недосконалого законодавства та численних неврегульованих питань, пов’язаних із земельними відносинами. Є низка проблем, які роблять відкриття ринку землі в теперішніх умовах вкрай небезпечним.

Ми, депутати Бердичівської районної ради Житомирської області, неодноразово зверталися про недопущення швидкого відкриття ринку землі та наголошували щодо необхідності за час дії мораторію провести комплекс заходів для підготовки такого надважливого кроку.

В Україні не проведена інвентаризація земель. Надто повільно наповнюється земельний кадастр. У 61 адміністративному районі України площа зареєстрованих Держгеокадастром земельних ділянок перевищує реальну площу цих районів.

Процвітає рейдерство та діють корупційні механізми переходу прав на землю в обхід мораторію, оскільки немає верховенства закону у справі захисту права власності. Рейдерські захоплення сільськогосподарських підприємств в областях України є наслідком недосконалої судової системи. Адже відповідно до статті 124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Але за таких умов навіть не проведена судова реформа.

Сьогодні відсутні ринкові механізми, які повинні допомогти у формуванні ціни на землю. Відсутні механізми, програми пільгового кредитування національного українського сільськогосподарського товаровиробника, зокрема, і малих фермерських господарств, що ставить сільського господаря у неможливість конкуренції перед агрохолдингами та корпораціями, що мають можливість користуватися залученими іноземними інвестиціями.

Зрозуміло, що за умов відсутності захисту власності та інвестицій, а також гострого дефіциту грошових коштів, зокрема, й у вигляді кредитних ресурсів, єдине, до чого призведе право на продаж землі – це скуповування земельних паїв великими агрохолдингами, корпораціями та особами, які не завжди в законний спосіб оволоділи значними фінансовими ресурсами і готові купляти права на землю для отримання доходів від власності на цю землю (рента).

Важливим питанням є виділення земельних паїв колишнім і нинішнім працівникам державних сільгосппідприємств, а також працівникам соціальної сфери села, які не брали участь у розпаюванні земель сільськогосподарського призначення, а це дасть можливість людям скористатися своїм правом на землю.

Згідно з даними опитування, проведеного науковцями Житомирського національного агроекологічного університету, 96% аграріїв не зможуть купити землю, на якій працюють, у перші роки після відкриття ринку. Є ризик, що одразу після скасування мораторію земельний ресурс буде монополізовано за тими чи іншими схемами.

За умов бойових дій на сході України при відкритті ринку землі є ризик втрати територій. Також хочемо зауважити, що сьогодні не можуть реалізувати своє право учасники АТО, яким держава гарантувала отримання земельних ділянок в рамках безоплатної приватизації, не говорячи про недотримання умови Конституції, де кожен громадянин України має право на земельну ділянку.

Отже, земля може стати заручницею спекулятивних дій, внаслідок яких буде зірвано злагоджену роботу агропромислового комплексу, що може вплинути на продовольчу безпеку і призвести до дестабілізації в Україні, адже сьогодні аграрний сектор дає 42% валютних надходжень до бюджету та біля 17% ВВП України.

Прибічники вільного продажу землі сільськогосподарського призначення нібито відстоюють ринкові цінності та право селян розпоряджатись власним майном. Проте, ці аргументи не можуть замаскувати справжніх намірів поборників «ринку землі» – скупити за безцінь родючі чорноземи та перетворити селян на кріпаків.

За даними різних соціологічних досліджень, від 70% до 80% українців виступають проти вільного продажу землі. Пам’ятайте, форсуючи впровадження ринку, ви дієте проти волі народу! Поспішна реформа, не підтримана суспільством, не матиме успіху й остаточно підірве довіру людей до влади, що загрожує новими соціально-політичними потрясіннями.

Згідно зі статтею 13 Конституції України, земля та її надра в межах території України є об’єктами права власності Українського народу. Отже, це виключно справа референдуму.

Закликаємо Вас підтримати позицію більшості українців – зупинити спроби поспішного запровадження ринку землі сільськогосподарського призначення, яка приведе до дестабілізації аграрного сектору, завдасть непоправної шкоди українській економіці, що, в свою чергу, дестабілізує соціально-економічну ситуацію в державі.

Просимо:

  • продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2025 року;
  • розпочати широке, публічне, суспільне обговорення покрокового запровадження прозорого й цивілізованого обігу земель в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь з винесенням цього питання на всеукраїнський референдум.

Ми глибоко переконані, що земля має бути ресурсом розвитку всієї країни, а не об’єктом наживи для “обраних”!