Додому НОВИНИ Влада і громада Земельна реформа: тривожне очікування…

Земельна реформа: тривожне очікування…

469
ПОДІЛИТИСЬ

Напередодні свята – Дня місцевого самоврядування у Верховній Раді відбувся далеко не святковий захід – слухання щодо обігу сільськогосподарських земель.

Цю подію сільгоспвиробники та працівники місцевого самоврядування чекали з великою тривогою. Обговорення вийшло дуже бурхливим і неоднозначним. Адже, на мою думку, прихильникам урядового законопроекту і його противникам так і не вдалося переконати один одного. Завершив слухання своїм гострим та емоційним виступом Герой України Степан Хмара, який закликав депутатів Верховної Ради не зробити найбільшої в їх житті помилки – надати дозвіл на продаж землі.

Дуже не хотілося б, щоб небажання почути один одного не призвело до можливих масових акцій протесту, що несприятливо вплине на розвиток економіки та спокій у воюючій державі.

Який же вихід?

Подивимось на досвід європейських країн. Нещодавно, наприклад, у Німеччині теж відбулися протестні акції аграріїв. З якого приводу? Справа у тому, що захисники навколишнього середовища внесли пропозицію заборонити використання деяких гербіцидів, які сприяють знищенню окремих видів комах. Уряд Німеччини підтримав екологів.

З іншої сторони праві й аграрії, які вимагають відтермінувати це рішення, бо в них немає часу та можливостей перейти на інші засоби захисту сільгоспкультур.

Тому нещодавно, щоб вирішити дану проблему, відбулась нарада за участю канцлера Німеччини Ангели Меркель та інших членів уряду з представниками обох сторін. Може й нам необхідно не збирати велелюдні слухання, а зустрітись із найбільш авторитетними представниками сільгоспвиробників та громадськості та без крику, зайвих емоцій, ґрунтовно вивчити дану проблему.

І ще одне: добрий господар перед початком важливої справи завжди спершу оцінить ризики. То чому б і нам перед впровадженням земельної реформи не провести пілотний проект на базі однієї області, чи району? І лише врахувавши недоліки, приступити до впровадження в масштабах України?

Володимир КРАВЧЕНКО.