Додому ІНФОРМАЦІЯ Значення страхового стажу в пенсійному забезпеченні

Значення страхового стажу в пенсійному забезпеченні

381
ПОДІЛИТИСЬ

Бердичівське об’єднане управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомляє:

Визначення права на отримання пенсії залежить від набутого страхового стажу та віку особи, яка звертається за призначенням пенсії по Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон).

Розмір пенсії, призначеної відповідно до Закону, залежить від страхового стажу і заробітної плати, яку отримувала особа та обчислюється як добуток заробітної плати на коефіцієнт страхового стажу.

Відповідно до ст. 24 Закону страховий стаж це – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Перелік осіб які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню визначено в ст. 11 Закону.

Згідно ч. 2 ст. 24 Закону, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Тобто, період роботи враховується до страхового стажу з 01.01.2004 за умови сплати роботодавцем страхових внесків за робітника.

Частиною 3 ст. 24 Закону встановлено те, що страховий стаж обчислюється в місяцях. Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, тоді страховий стаж за період визначається за формулою:

ТП = Св : В, де:

ТП – тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається в місяцях;

Св – сума фактично сплачених страхових внесків за відповідний місяць;

В – мінімальний страховий внесок за відповідний місяць.

Статтею 26 Закону встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком за наявності страхового стажу не менше 15 років.

Не менш важливою складовою у визначені розміру пенсії являється заробітна плата особи, яку вона отримувала за виконання своєї роботи.

Згідно ч.1 ст. 40 Закону з 01.01.2016 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Однак, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

Також необхідно звернути увагу на те, що від розміру набутого страхового стажу залежить розмір пенсії за віком. Згідно з статтею 28 Закону, в редакції чинній з 01.10.2011, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму, визначеного законодавством для осіб, які втратили працездатність.

За наявності страхового стажу меншої тривалості, пенсія за віком встановлюється в розмірі пропорційному наявному страховому стажу.

С.Д. Гулюк, начальник відділу
з питань призначення
та перерахунку пенсій