Додому НОВИНИ Культура Клуб «Гармонія» продовжує свою роботу

Клуб «Гармонія» продовжує свою роботу

584
ПОДІЛИТИСЬ

Читацький клуб «Гармонія», що діє при Центральній міській бібліотеці, продовжує нас дивувати своїми цікавими літературно-мистецькими заходами. На черговій зустрічі в клубі у жовтні цього року ведуча Валентина Лукашук та оператор Лариса Іжевська підготували для членів «Гармонії» цікавий матеріал про творчий і життєвий шлях відомої у світі французької письменниці Жорж Санд (від народження Аврора Дюпен). Слава Жорж Санд належить усьому світові – не тільки Франції. Захід у бібліотеці провели з нагоди 215-річчя від дня народження геніальної письменниці.

Аврора Дюпен народилась у родині політичних діячів, але рано залишилась сиротою. Після смерті батьків вихованням Аврори опікувалась її бабуся. Вона направила дівчинку на навчання в пансіон при монастирі. Дівчина росла розумною та норовистою, читала філософські книги Паскаля, Аристотеля, полюбляла їздити верхи, на усі речі мала свій погляд і думку, поведінкою була трохи схожа на пустотливого хлопчика. Змалечку вона сподівалась тільки на себе. Після смерті бабусі Аврора стає власницею багатого маєтку в Ноані. Заміж дівчина вийшла по любові за барона Казимира Дюдевана, у них народились дочка і син. Та чоловік не поділяв мистецьких вподобань Аврори, її захоплень музикою, художніми вернісажами, театром. Пара розлучилась, кожен пішов своїм шляхом.

У Парижі познайомившись з молодим письменником Жюлем Сандо, Аврора співпрацює з ним у написанні романів. Та її це не влаштовувало, письменниця почала писати романи самостійно, свої твори підписувала псевдонімом – Жорж Санд. Її романи, зокрема «Індіана», не залишають читачів байдужими.

Навколо Жорж Санд точаться суперечки – комусь подобається її творчість, комусь – ні. А письменниця ще дратує оточення своїм стилем одягу – носить брюки, їздить верхи, палить сигари, не рахується з поглядами інших. Та у своїх романах Санд шукає соціальної справедливості, її героїні самодостатні, творчі незалежні жінки.
На життєвих і творчих перехрестях доля зводить Жорж Санд із ге-ніальним польським композитором, піаністом Фредериком Шопеном. Їх союз кохання, дружби і творчості продовжувався майже 10 років. А слава письменниці вже розійшлася далеко за межі Франції. Відомий літературний критик М.Г. Чернишевський називав Аврору Дюдеван першою славою французької літератури.

Життєва і творча сила Жорж Санд вабила Шопена і водночас надихала. Хворого на туберкульоз Шопена письменниця возила лікуватись на Майорку, збирала консиліуми лікарів. Своєю завзятістю, любов’ю жінка повертала хворого до життя, до здоров’я. Вони проживають у Ноані, в Парижі. З-під пера Жорж Санд виходять її геніальні твори «Консуело», «Графиня Рудольшафт». А Шопен пише свої чудові прелюдії, неповторний «Вальс дощу», «Вальс маленької собачки». У Ноані побували у них в гостях видатна співачка Поліна Віардо, письменник Дюма-старший та інші цікаві люди тієї епохи.

Для членів клубу демонструвались на екрані фото з життя письменниці, звучала музика Шопена – його вальси, прелюдії. Були підібрані чудові картини природи під настрій музики. Цей захід про Жорж Санд для нас став ніби театральною виставою.
Жорж Санд залишила людству 100 романів і повістей, численні публіцистичні статі. Вона працьовита, сумлінна письменниця. І чи мають значення для нас її романи з чоло-віками, талановитими людьми? Мабуть, ні. Головне те, що у спадок людству Жорж Санд залишила свої безсмертні романи. Ми, члени клубу «Гармонія» читали у свій час її відомі твори і були від них у захваті.

Свого найкращого друга Фредерика Шопена письменниця пережила на 27 років. А все їх листування Аврора спалила, щоб не залишати людям привід для пліток. У 72 роки велика Жорж Санд пішла у Вічність. Її проводжали в останню путь тисячі шанувальників, серед яких і селяни з маєтку в Ноані. Селяни поважали свою господарку, бо при ній вони жили заможно і щасливо. Бердичівляни люблять мистецтво і літературу, тому вдячні своїй бібліотеці за чудові творчі заходи, що збагачують духовно і розумово.

Бажаємо усім бібліотекарям, а також ведучим Валентині Лукашук і Ларисі Іжевській щастя, міцного здоров’я, творчої наснаги і усім нам – миру на нашій рідній українській землі.

Ольга Протасевич,
член НСЖУ, член клубу «Гармонія».