Додому НОВИНИ Культура Людина і природа – нероздільні

Людина і природа – нероздільні

775
ПОДІЛИТИСЬ

Річка – це водний потік, що тече у заглибленні, що утворене його рухом. Це заглиблення називається руслом. Русло розташовується у більш широкому, витягнутому зниженні земної поверхні – річковій долині, що тягнеться від її витоку до гирла.
О. Г. Стадник
підручник з географії 6 клас.

Багато річок є на Землі. Великих і малих, повноводних і ледь примітних, гірських і рівнинних…

Житомирщина має розгалужену річкову мережу. На території області повністю або частково протікає 221 річка (із довідника).

У кожного з нас є своя заповідна річка – річка нашого дитинства.

Гнилоп’ять бере початок у Вінницькій області і впадає в Корбутівське водосховище. Для нас, хто мешкає на берегах річки, вона найкраща, адже ще з раннього дитинства річка нас виховувала, сама вона нас навчила сміливості, коли ми стрибали у прохолоду її води, плюхались і веселились, верещали – аж до пізнього вечора. Так майже до кінця літа. Зима приносила нам свої розваги, теж пов’язані з відпочинком на річці Гнилоп’яті – тут тобі ковзани, санки.

Живлення річки Гнилоп’ять пов’язане з дощовою водою, талими водами снігу. Від живлення річки залежить зміна її рівня, дарма, що снігу цієї зими було мало, а дощу із снігом хватало – тому ще з середини січня рівень води в річці Гнилоп’ять піднявся і тримається до сьогодні в районі с. Хажин.

Найцікавіше те, що дзеркало привабило перелітних птахів і 17 січня мешканці с. Хажин милувались лебедями, яких налічувалось десь аж за 50, а сірих качок не порахувати.

Дивувались ми цією красою рівно місяць, 18 лютого качки раптово піднялись і полетіли, а лебеді за ними, можливо за своїм “розкладом” їм треба спішити. Спостерігати за цими птахами було важко – надто полохливі, це рідкісний залітний птах малий лебідь (тундровий) (Gydmus bewicki, Garr). Він менший за кликуна і шипуна, сніжно-білого забарвлення. Маса біля 7 кг, гніздиться в тундрі Євразії від Білого моря до дельти Колими. Під час міграції птахи залітають далеко від місць гніздування; їх можна побачити в різних річках Євразії, в тому числі і в Україні. Як і інші види лебедів, малий лебідь суворо охороняється, як рідкісний, малочисленний птах.

Сіра качка поширена в Західній і Південній Європі в помірному поясі Азії, західній частині Північної Америки. Зимують у Південній Європі і Південній Азії. В Україні гніздяться по всій території, крім гірських районів. Улюблені місця – береги прісноводних водойм, цінні птахи, але значення в мисливському господарстві мале.

Цікаво відмітити що переліт цей зафіксовано раніше на цілий місяць, з чим це пов’язано – багато різних причин, а можливо те, що ми називаємо глобальне потепління ще ряд інших. Які б причини зміни поведінки не були б, а ми повинні знати, що птахи мають дуже велике наукове, виховне й естетичне значення.

На даний час на берегах нашої річки турботливо будують гнізда біла чапля (яку я вже описувала), водяна курочка, лебеді-шипуни, чути голоси куликів, але побачити їх важко.

Підростає очерет і птахам є де заховатись від ворогів, а їх у водних птахів чимало.

Ми, люди, повинні берегти природу, жити з природою в мирі.

“Блаженні, що впроваджують мир” Це означає: блаженні ті, що творять мир” – Папа Франциск.

Людина і природа – нероздільні.

Марія Семенюк,
вчитель ЗОШ №7