Додому НОВИНИ Медицина «Лікарняна каса Житомирської області»: рік напруженої роботи у боротьбі з COVID-19

«Лікарняна каса Житомирської області»: рік напруженої роботи у боротьбі з COVID-19

340
ПОДІЛИТИСЬ

Йде до завершення 2020 рік. Для когось він став вдалим, для когось – ні. Але для всіх – це рік пандемії COVID-19, яка внесла кардинальні зміни у наше життя. Про те, як із нею нині бореться держава, ми неодноразово публікували відповідні матеріали на сторінках нашої газети. Сьогодні ж наша розповідь про те, як до цієї боротьби залучена благодійна організація «Лікарняна каса Житомирської області».

З цілою низкою запитань ми звернулись до лікаря-експерта Благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області», Заслуженого лікаря України Лілії Адамівни Матієць, яка керує філією цієї благодійної організації у Бердичеві.

– Скільки жителів міста та району нараховує у своєму складі Бердичівська філія благодійної організації?

– На сьогодні це майже 16 тисяч членів, або кожен п’ятий житель Бердичівщини. Наше місто протягом багатьох років стабільно лідирує за кількістю членів Лікарняної каси (далі – ЛК) у Житомирській області.

– Як відомо, витрати на лікування у стаціонарах хворих на коронавірусну інфекцію повинна покривати НСЗУ. Однак нерідко пацієнти скаржаться, що змушені докуповувати ліки за власний кошт. Чи допомагає ЛК таким пацієнтам?

Наразі захворювання на COVID-19 набуло набагато більших масштабів, ніж попервах. І хоча переважна частина населення переносять COVID-19 у легкій, а то й навіть безсимптомній формі, багато захворілих на корона-вірус пацієнтів змушені лікуватись в амбулаторних або стаціонарних умовах нашої міської лікарні. Так, лікування пацієнтів із виявленим і встановленим діагнозом здійснюється згідно з протоколом, розробленим Міністерством охорони здоров’я України. Але у разі ускладнення захворювання ми забезпечуємо членів ЛК антибактеріальними, тромболітичними препаратами.

– Скільки ж таких хворих отримали допомогу?

Загалом із початку пандемії ЛК забезпечила лікування 495 таких хворих на COVID-19 в Житомирській області на суму 1 млн. 274 тис. грн. Щодня в стаціонарних умовах за рахунок ЛК лікується до 200 членів Лікарняної каси в Житомирській області, які захворіли на COVID-19.

– А як щодо тих, хто лікується амбулаторно та не має змоги отримати ліки від НСЗУ?

При амбулаторному лікуванні людина, котра відчуває симптоми захворювання, звертається до сімейного лікаря – він виписує рецепт на бланку ЛК (такі бланки є у всіх медичних закладах). Пацієнт – член ЛК – отримує за цим рецептом необхідні медикаменти. Так, зокрема, у вересні 2020 року 5 тисяч членів БО «Лікарняна каса Житомирської області», перебуваючи на амбулаторному лікуванні, отримали в аптеках за кошти ЛК медикаментів за рецептами лікарів на суму понад 800 тис. грн.
Якщо ж трапляється так, що лікар не мав можливості виписати рецепт і пацієнт придбав призначені медикаменти за власні кошти, правління Лікарняної каси розглядає можливість повернення членам ЛК витрачених ними на придбання цих ліків грошей. Для цього необхідно, звісно, надати чеки на куплені препарати, виписку з амбулаторної карти та заяву. Наразі на чергове засідання правління вже підготовлено понад 30 таких заяв.

Хочу особливо наголосити, що Лікарняна каса забезпечує членів ЛК виключно тими препаратами, які передбачені протоколами лікування Міністрества охорони здоров’я України. Відповідно й кошти ЛК повертає виключно за такі препарати. Тому перш, ніж іти купувати призначені ліки, ми просимо зателефонувати нам на «гарячу лінію» ЛК з медичних питань 067-411-30-93 – уточнити, чи потрібно купувати призначені препарати – можливо, вони призначені не за протоколом лікування.

– Чи здійснюєте контроль за випискою рецептів лікарями?

Ми проводимо телефонне опитування членів ЛК, котрі були забезпечені Лікарняною касою медикаментами, реактивами, виробами медичного призначення при стаціонарному та амбулаторному лікуванні щодо задоволення ними наданням медичної допомоги за рахунок ЛК. Зокрема, протягом 9 місяців опитано 3,5 тисячі членів ЛК. Таким чином було виявлено факти некоректного виписування рецептів сімейними лікарями, невідповідного надання ліків фармацевтами тощо. Виявивши ж порушення, ми активно співпрацюємо з керівниками таких медичних закладів, безпосередньо сімейними лікарями, нагадуючи їм про дотримання при лікуванні пацієнтів – членів Лікарняної каси у тому числі – протоколів лікування Міністерства охорони здоров’я України.

– Як ще може член ЛК довідатись про перелік медпрепаратів, які надає благодійна організація?

– Лікарняна каса має власний веб-сайт в Інтернеті (https://likkasa.com.ua), де розміщена найповніша інформація про роботу ЛК, переліки захворювань, лікування яких забезпечує ЛК, та переліки медикаментів, які надає ЛК при амбулаторному, стаціонарному лікуванні (відповідний QR-код ми розмістили поруч – прим. «ЗБ»).
Також Лікарняна каса має сторінку у соціальних мережах Instagram та Facebook (https://www.facebook.com/lkexpert, https://www.facebook.com/Likarnyanakasa/), які ми теж запрошуємо відвідати та ознайомлюватись із розміщеною там інформацією – про діяльність ЛК, надану за її рахунок допомогу тощо.

Крім того, за численими проханнями членів Лікарняної каси сьогодні доступний додаток в Google Play та App Store для смартфонів, якими масово користуються десятки (а, може, й сотні) тисяч наших співгромадян. Зазначу, що «Додаток» забезпечує додаткові зручності, бо може заміняти посвідчення члена ЛК, оскільки у ньому зазначається номер посвідчення, прізвище, ім’я та по батькові члена Лікарняної каси та стан сплати ним благодійних внесків. Така можливість продиктована вимогою часу й Лікарняна каса на це обов’язково зважає.

– Чи змінилося щось у роботі ЛК нині, під час другої хвилі пандемії, порівняно з весною 2020-го? Наприклад, у зв’язку зі змінами у протоколах лікування, зростанням кількості хворих?

Здобутий досвід і практика лікування хворих на COVID-19 пацієнтів засвідчують важливість проведення швидкісної діагностики захворювання. Необхідне налагодження системи експрес-тестування вже в перші дні погіршення самопочуття пацієнта й підозри у нього захворювання на COVID-19. Ми започатковуємо процес такого тестування для членів ЛК, які отримали відповідне направлення від сімейного лікаря. Для цього БО «Лікарняна каса Житомирської області» закупила 700 таких тестів, на що витрачено 160 тис. грн.

– Що побажаєте нашим читачам у новому році?

Хочу привітати всіх із прийдешніми новорічно-різдвяними святами та побажати – насамперед – здоров’я! Рік, який минає, яким складним він би не був, подарував нам віру у власні сили, дозволив по-новому подивитись на виклики сьогодення. Яким же буде новий рік – залежить від кожного з нас. Тому бажаю всім нам віри у себе й свої сили, великих звершень, відкриттів і сподівань. Ми з вами їх обов’язково втілимо в життя!

А від Лікарняної каси – приємний подарунок: ми проводимо нашу – вже традиційну – акцію «Новорічна пропозиція». З 19 грудня по 19 січня за умови сплати річної суми щомісячних добровільних пожертвувань (720 грн.) можливість користуватись допомогою ЛК на суму до 21 600 грн. (це сума 30 річних внесків) настає через 1 (один) місяць (в звичайних умовах – через 3 (три) місяці).

Після цієї розповіді багато хто замислиться над питанням вступу до цієї благодійної організації. Тим більше, що зробити це не складно – варто лише звернутись до її офісу, який розташований у цокольному приміщенні головного терапевтичного корпусу міської лікарні (вул. Здоров’я, 1), або зателефонувати за наступними номерами: 4-07-14, (067) 412-58-41.

Тож долучайтесь до Лікарняної каси Житомирської області – вони з радістю потурбуються про Вас!

Анатолій ГОРОБЧУК.