Додому НОВИНИ Влада і громада Ліс та сміття: проблема, яка стосується кожного

Ліс та сміття: проблема, яка стосується кожного

487
ПОДІЛИТИСЬ

Проблема сміття – одна з актуальних для лісів нашого краю. Лісові господарства, сільські та селищні ради кожен на своєму рівні намагаються перемогти “сміттєвого монстра”.

Поважне, бережне ставлення до природи – одне з правил поведінки цивілізованої і культурної людини. Пам’ятаймо, що прогулюючись у лісі, збираючи тут гриби, ви знаходитеся в гостях у вірного друга – природи.

Щороку населення країни створює близько 11 мільйонів тон твердих побутових відходів, лише 4% відсортовується та йде на переробку для використання у якості вторсировини, більше 93% – опиняється на сміттєзвалищах. Серед них офіційних – лише 6 тис, несанкціонованих (за різними даними) від 30 до 60 тис. У той час як населення країни зменшується, кількість сміття – збільшується. На жаль, ці цифри мало дивують українців і мало хто знає про ту реальну шкоду, яку несуть сміттєзвалища.

Несанкціоновані сміттєзвалища, як показав рейд Бердичівського лісництва ДП “Романівського лісгоспу АПК”, зокрема виявлено у селах Швайківка, Катеринівка, Рея. Звалище відрізняється від полігону відсутністю системи захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату.

Тож не засмічуйте ліс, стежки, місця відпочинку – нагадують лісівники. Сміття викидайте тільки в урни, або забирайте з собою. Не розбивайте пляшок, банок. Папір не згниває два роки, а скло може поранити людину і через 100 років. Подумайте про красу природи, не зіпсованої вашими прогулянками, про добробут своє і тих, хто прийде у ліс після вас. Уникайте будь-яких, навіть найменших пошкоджень рослинності у лісі.

Пам’ятайте, що ліс, який росте навколо міст і сіл, це зелений щит, фабрика кисню, фітонцидів, електрично заряджених частинок повітря, інших біологічно активних цілющих речовин. Не рвіть квітів у лісах – багато з них занесено до Червоної книги.

Лісівники лісництва намагаються всіляко сприяти приємному відпочинку наших громадян в лісі. Вздовж автодоріг, в різних мальовничих куточках обладнано спеціально пристосовані місця для відпочинку зі столами, лавками, місцями для вогнища та контейнерами для збору сміття. За порядком уздовж трас, узбіч та автомобільних доріг згідно із законодавством повинна слідкувати Служба автомобільних доріг.

Крім того, на Бердичівщині активно триває лісокультурна кампанія. Тож саме зараз відволікання працівників лісового господарства на прибирання сміття погано впливає на оновлення лісів.

Нагадуємо, що згідно ст. 73 Кодексу України про адміністративні правопорушення “засмічення лісів відходами” передбачено накладення штрафу на громадян від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб – від 10 до 20. Згідно ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення “Псування і забруднення сільськогосподарських та інших земель” передбачено накладення штрафу на громадян від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ці штрафи мають право накладати органи державного контролю за використанням і охороною земель та органи в сфері екології та природних ресурсів (статті 238-1, 242-1 КпАП).

Завдавання шкоди навколишньому середовищу карається законом. Але ефективнішою була б зміна ставлення людей до природи. Потрібно, щоб кожна людина розуміла свою відповідальність і знала, якої непоправної шкоди природі може завдати забруднення навколишнього середовища.

Ми самі творці добробуту на нашій планеті!

ДП “Романівський лісгосп АПК”
Бердичівське лісництво.