ПОДІЛИТИСЬ

З 1 по 15 березня на першому поверсі приміщення Бердичівської міської ради відбувається голосування бердичівлян за бюджет участі.

Польські організації міста закликають всіх бердичівлян підтримати проект №12 під назвою “Могилу прадіда врятуй від забуття” (відродження історичного польського цвинтаря у Бердичеві на вул. Пушкіна). Автор проекту – Юрій Сокальський, доктор політології, голова “Польського Радіо Бердичів”, депутат міськради, віце-голова постійної комісії інфраструктурного та стратегічного розвитку міста, промоції та міжнародної співпраці, член Правління Спілки Поляків України.

Як розповів нам автор проекту, минулого року під час візиту польського телебачення до Бердичева вдалось відшукати на польському цвинтарі у Бердичеві унікальне поховання Маршалка Бердичівщини Е. Казімєрського, датоване 1863 роком. Перед очима постав понівечений, розбитий на фрагменти масивний пам’ятник, який практично цілком знаходився у землі. Після проведення відновлювальних робіт, до котрих особисто залучився директор цвинтаря Валерій Пухальський зі своїми співробітниками вдалось видобуту з ґрунту верхню частину пам’ятника – кам’яний хрест та встановити його на постаменті Маршалка.

Про цю знахідку писала польська преса. Але скільки ще виняткових пам’яток приховує цвинтар на вулиці Пушкіна серед заростей кущів, мотлоху та зруйнованих надгробків! Тут зосереджена маса таємниць та неперевершена історія шляхетських родин. Ми мусимо відродити з забуття пам’ять про наших предків.

17015959_1515523231854337_7464448586147840356_oПольський (католицький) сектор даного кладовища містить сотні унікальних пам’ятників, про котрі вже сьогодні можна писати наукові праці. Аби доторкнутись до витоків свого народу сюди прибувають сотні поляків, в тому числі представники уряду Польщі та дипломатичного корпусу.

“Минулого року спільно з польською молоддю ми проводили очищення нагробків від сміття та рослинних заростей, відновлювали понівечені могили та надписи. Перед нами залишається ще величезний обсяг роботи та безліч сенсаційних знахідок. Однак, щоб праця була ефективною потрібна зацікавленість не лише з польської сторони, а перш за все з української. Тільки в такий спосіб наше місто та держава продемонструє, що дійсно дбає про інтереси та розвиток польської національного громади й збереження історико-культурної спадщини, що належить представникам всіх титульних національностей міста”, – підкреслює Юрій Сокальський.

І цей благородний задум можна втілити завдяки запровадженому у Бердичеві Бюджету участі. Тобто коли вся громада, кожен мешканець міста шляхом голосування визначає, який пріоритетний проект потребує бюджетної підтримки. Ясна річ, ця підтримка поки не така й велика для подібної мети – до 100 тис. грн. Однак з чогось потрібно розпочинати! Отже, проект, підтриманий польською громадою міста має назву: “Могилу прадіда врятуй від забуття”.

Мета реалізації проекту: відродження та збереження історичної пам’яті про наших дідів-прадідів, в тому числі про видатні постаті (священиків, лікарів, викладачів, громадських та політичних діячів), що мешкали на території міста, повернення із забуття занедбаних пам’яток історії, унікальних нагробків, плекання польської історичної спадщини, відомої далеко за межами країни.

17097762_1515523681854292_4449063862500939916_oСотні історичних нагробків кладовища на вул. Пушкіна, 105, знаходяться у занедбаному стані, понівечені вандалами. Для відновлення потрібна спеціальна техніка, матеріали та участь професійних реставраторів. Адже, скажімо, такий унікальний пам’ятник, як Ангел на постаменті (склеп родини Паціорковських), можна повністю відродити лише силами кваліфікованих фахівців. Також потребує відновлення центральна алея та огорожа.

Перелік необхідних робіт:

А) Влаштування історико-релігійної алеї з твердим покриттям, котрою нині проходять процесії під час католицьких урочистостей. Від центрального майданчику ліворуч до пам’ятника настоятелю EDMUNDU BERNATOWICZU PROBOSZCZU KOŚCIOŁA FARY † 1841 † 1893r. і до пам’ятника KSIęDZU KANONIKU JóZEFOWI KOZIŃSKIEMU PROBOSZCZU BERDYCZOWSKIEMU (zmarłemu 20. I .1967 r.) з виходом на центральну алею. На даний час ця стежинка абсолютно непристосована для проведення процесій та екскурсій.

B) Відкопування з під груд землі та сміття історичних польських пам’яток (ліворуч вищевказаної алеї), ремонт, відновлення та встановлення даних плит та нагробків, відновлення табличок з написами та епітафіями на пам’ятках.

С) Проведення професійних реставраційних робіт на знакових пам’ятниках: Ангел на постаменті (склеп родини Паціорковських), давній склеп праворуч від центральної алеї і т.д.

Очікувана користь від реалізації проекту:

Дякуючи реалізації проекту Бердичів може вийти на цілком новий рівень релігійно-туристично-освітньої привабливості, що буде по достоїнству оцінено, як звичайними громадянами, так і найвищим керівництвом України та Польщі. З’явиться справжній шанс продемонструвати світовій спільноті (як це зроблено на польському цвинтарі у Житомирі) нову, до сьогодні майже непізнану сторінку польської, католицької історії міста та відродження національних громад на європейському рівні. З’явиться також шанс надати польському цвинтарю у Бердичеві статусу історико-меморіального музею-заповідника. Крім того, численна римо-католицька громада міста й туристи отримають облаштовану історико-релігійну алею для проведення процесій.

Розраховуємо на активну підтримку проекту “МОГИЛУ ПРАДІДА ВРЯТУЙ ВІД ЗАБУТТЯ” всіма мешканцями Бердичева, зокрема католицькою та польською громадою.

Щоб проголосувати за даний проект потрібно у бланку для голосування в колонці район “Центр 6” вписати номер 12. Для участі в голосуванні при собі треба мати паспорт. Кожен ваш голос допоможе врятувати польський цвинтар у Бердичеві, де поховані священики бердичівських костьолів та видатні поляки нашого міста. Голосуйте за проект №12!