Додому НОВИНИ Культура Над світом українським вишиванка цвіте…

Над світом українським вишиванка цвіте…

493
ПОДІЛИТИСЬ

Українська вишиванка… Вона ввібрала в себе і запах трави, шум гаїв і голубизну небес, розкішні барви землі і смуток чарівної пісні.

28 квітня 2017 року в приміщенні Музею історії міста Бердичева відбулось відкриття виставки вишиванок бердичівських майстринь, що присвячена Дню Перемоги.

На відкритті виставки були присутні голови профкомів загальноосвітніх шкіл, дитячих навчальних закладів та позашкілля міста на чолі із своїм добрим і мудрим керівником Цвєтковою Анжелою Микитівною, шанувальницею народної творчості, вмілою майстринею ( як потім виявилось), учні 7-А класу загальноосвітньої школи №11 разом з класним керівником Тимощук Оленою Анатоліївною, молодь міста, зацікавлена мистецтвом вишивання, вчителі та вихованці музичної та художньої шкіл.

Серед присутніх була і Ольга Дзюрбей, відома художниця м.Бердичева, яка неодноразово представляла свої роботи та роботи свого батька Олександра Яцюка, також художника, на виставках міста Бердичева та Києва.

Відкрив виставку директор музею Скавронський Павло Степанович, який розповів присутнім, що на цю виставку представили роботи аж п’ять місцевих майстринь. Багато теплих слів прозвучало на адресу цих творчих жінок, роботи яких відзначаються різноманітністю жанрів: є тут і портрети, і квіти, і картини видатних художників, лики святих, неперевершені пейзажі.

Та найбільшим здивуванням, як зауважила Ольга Дзюрбей, були рушники, вишиті головою міськкому профспілки Цвєтковою А.М. Рушники вирізнялись різноманіттям візерунків, технікою виконання, гамою кольорів.

Роздивляючись рушники Анжели Микитівни, я побачила її по-іншому. Анжела Микитівна – це людина, котра любить життя, любить свою роботу, дітей, а ще більше любить працю. Кожен рушник – інший, не схожий на попередній, це не тільки клопітка праця, це окрема історія. В кожен з них закладена часточка душі, яка завжди буде жити в цих рушниках. Адже майстриня любить їх дарувати – дізнались присутні. Її роботи є в Польщі, Санкт-Петербурзі в Академії педнаук Росії, коли разом із Скавронським П.С. була членом наукової конференції, присвяченої 200-річчю з дня народження Тараса Шевченка.

“Вишивання заспокоює, дарує радість, – зізналась Анжела Микитівна. А рушник відіграє важливу роль у житті українців. Адже саме з рушником зустрічають гостей, молодих на весіллі, на рушник кладуть новонародженого, з рушником проводжають людину в останню путь, “і в дорогу далеку” також проводжають саме із вишитим рушником”. Також вона має ще й вишиті картини, блузи, плаття, які в майбутньому також хоче представити на виставку.

Багато сучасних дівчат полюбляють вишивання на канві, але вишивка на канві відрізняється від вишивки на полотні, адже там необхідно рахувати кожну ниточку – це дуже клопітка праця. У наш час для вишивки є все – нитки, канва, схеми візерунків на будь-який смак. Та любителів вишивати не так уже й багато.

Роздивляючись картини, бачиш, що вони ніби й подібні, а водночас і різні. Кожна майстриня, мабуть, хотіла перевершити іншу і вносила щось нове, своє у візерунок, у технічне оздоблення. Так і народжувалися оригінальні вироби, які вражають своєю яскравістю, колоритністю.

Виставка в Музеї історії діятиме до 18 травня, до Дня української вишиванки. Тож працівники закладу запрошують всіх, хто бажає ознайомитись з мистецтвом вишивання. Час невблаганний, не стоїть на місці. Відходить у минуле і добре, і погане, а з ним і люди. Хтось прожив тихе, буденне життя, і не полишив по собі сліду. А хтось жив, творив, умів розпізнавати радощі життя, незважаючи на труднощі. Такі люди і творять історію. І не важливо, чи ти знаменитість, чи простий громадянин. Головне – не забувати, якого ми роду, гордитися цим, адже ми – частинка України.

Астапюк І.М., голова профкому,
вчитель ЗОШ №11