Додому ІНФОРМАЦІЯ Найважливіші карантинні шкідники плодового саду та боротьба з ними.

Найважливіші карантинні шкідники плодового саду та боротьба з ними.

2498
ПОДІЛИТИСЬ

Найбільш популярні плодові дерева, вирощувані в наших садах – це яблуні, груші, сливи і вишні. Їх може вражати цілий комплекс шкідників, чисельність і шкодочинність яких залежать і від сортового складу, і від віку плодових культур. З комах, які пошкоджують плодові, до карантинних належать Каліфорнійська щитівка, Американський білий метелик, Східна плодожерка та інші.

Каліфорнійська щитівка (Quadraspidiotus perniciosus) – комаха родини щитівок. Шкідник сільського господарства, пошкоджує близько 270 видів рослин. Основні пошкоджувані культури: яблуня, груша, абрикос, айва, вишня. В Україні поширена у лісостеповій зоні.

Щитівка пошкоджує всі надземні органи дерева. На корі (на початку червня) та на плодах (в середині червня) через 24 години після присмоктування личинок з’являються червоні плями. Личинки і заселяють скелетні гілки, стовбур і верхівки пагонів, викликають розтріскування та відмирання кори, передчасне опадання листків, зменшення приростків, викривлення та засихання пагонів в результаті чого, здрібнюється та деформуються плоди.

Заходи захисту: Дотримання карантинних заходів, які перешкоджають поширенню шкідника. Очищення стовбурів скелетних гілок від відмерлої кори, вирізання сухих і пошкоджених гілок, а також кореневої порості, та спалювання їх. У період відродження личинок обробка інсектицидами.

Американський білий метелик (АБМ, Hyphantria cunea Drury) – багатоїдний карантинний шкідник, який не лише проник із території Америки в Європу, але й досить швидко став тут злісним шкідником багаторічних насаджень. Гусениці АБМ різних віків можуть пошкоджувати більше 500 видів деревних та трав’янистих рослин. Найбільшої шкоди вони завдають насадженням клену ясенелистого, шовковиці, яблуні, груші, сливі, айві, черешні.

Типовим місцем живлення американського білого метелика є насадження в населених пунктах, присадибних ділянках, парках. Проте найбільша кількість гнізд концентрується в лісосмугах, а це викликає реальну загрозу розселення на промислові сади.

Заходи захисту: власники земельних ділянок мають оглядати багаторічні насадження, зрізувати та спалювати виявлені гнізда, білити стовбури та скелетні гілки 20%-м вапняним молоком, з осені очищати дерева від нашарувань кори.

На присадибних ділянках також можна проводити локальне застосування високоефективних інсектицидів що дозволені для роздрібного продажу населенню, таких як: Інсегар, Матч та ін.

Схі́дна плодожерка (Grapholithamolesta Busck) – поліфаг, пошкоджує плодові культури: кісточкові, зерняткові, особливо плоди і пагони персика, плоди сливи, абрикоса, груші, яблуні, айви, вишні.

Пошкоджені пагони в’януть, скручуються і засихають або розтріскуються вздовж ходу. В плодах гусениця вигризає порожнини, заповнюючи їх екскрементами. Пошкоджує як м’якуш, так і насіння. В одному пагоні може живитися до чотирьох, у плодах – до кількох десятків гусениць.

Заходи захисту. Осіння оранка й обробіток ґрунту пристовбурних кругів. Очищення штамбів від відмерлої кори. Систематичне зрізання й спалювання пошкоджених пагонів. Збирання та утилізація пошкодженої падалиці. Обробка дерев інсектицидами або біопрепаратами перед цвітінням і через 3-4 доби після цвітіння. В подальшому – обприскування інсектицидами, спрямоване на придушення плодожерок та інших шкідників.

Щоб не допустити поширення карантинних шкідників з господарств, де вони виявлені, забороняється вивозити  садивний і посівний матеріал.

За довідками звертатись у Бердичівський пункт Фітосанітарного контролю по вул. Житомирська, 13, м. Бердичів тел. (04143) 2-55-99.

С.В. Литвиненко,
провідний спеціаліст
Державної фітосанітарної інспекції
Житомирської області.