Додому НОВИНИ Влада і громада Напередодні відключення аналогового телебачення ціни на Т2 у Бердичеві зросли

Напередодні відключення аналогового телебачення ціни на Т2 у Бердичеві зросли

924
ПОДІЛИТИСЬ

З 1 вересня у Бердичеві та на всій території України буде припинено аналогове ефірне мовлення. Таке рішення в червні ухвалив уряд у зв‘язку з міжнародними зобов‘язаннями по переходу на цифрове телебачення. Ті глядачі, у яких є звичайна антена – таких лише у Житомирській області 95 тисяч – зможуть дивитись тільки громадський “UA.Перший” та один-два місцевих телеканали. Інші популярні канали, такі як “Інтер”, “НТН”, “СТБ”, “1+1”, “ICTV”, зможуть дивитись глядачі, у яких є цифровий Т2-тюнер, супутник, кабельне або інтернет-телебачення. Загалом в Україні кількість глядачів з аналоговими антенами перевищує 3,2 млн.

Попит на Т2-тюнери виріс у 20 разів

Найдешевший спосіб знову дивитись телебачення – купити Т2-тюнер. Два місяці тому найдоступніший коштував 260 гривень. Це допустима ціна для сіл та маленьких міст – тут живе більше половини глядачів, у яких стоять старі антени. Більш дорогий варіант – встановлення супутникової тарілки (2500-3000 грн.) – на її придбання доведеться витратити майже всю пенсію або половину зарплати.

У містах є більше альтернатив – крім Т2 та супутника – підключення кабельного (50-150 грн./міс) чи інтернет-телебачення (120-250 грн./міс).

Як тільки уряд у червні оголосив дату відключення аналогового мовлення, попит на Т2-тюнери за лічені дні зріс у 20 разів, повідомляє сервіс порівняння цін Hotline.ua. В першу чергу, у Києві, Київській та Кіровоградській областях, де аналогове мовлення вимкнули 1 серпня.

Т2 подорожчав із 260 до 600 грн.

Спочатку у Києві та Кропивницькому, а потім і в інших містах ціни на Т2 почали стрімко зростати. До середини серпня найдешевший тюнер у роздрібних мережах коштував 450 грн., а в інтернеті, за даними національного сервісу оголошень OLX.ua – 550-600 грн.

Мінімальна вартість Т2-тюнера у магазинах Житомирської області – близько 500 грн., а на ринках, за даними OLX.ua – понад 600 грн. При замовленні з іншого міста потрібно заплатити за доставку – від 45 до 150 грн. Тому фінальна ціна Т2 в області може сягати 545-750 грн.

У людей немає грошей на Т2 чи супутник

У Києві, Київській та Кіровоградській областях, де аналогове мовлення відключили 1 серпня, підключились до Т2, кабельного телебачення або купили супутник близько 40% глядачів. Але 60% глядачів в обох областях і досі не мають змоги дивитись улюблені канали.

Купили Т2, а телевізор не показує

1 серпня національні телеканали “НТН”, “Інтер”, “К1” та “Мега” запустили безкоштовну гарячу лінію для глядачів 0-800-508-650. Щоденно телефонують більше тисячі людей. Спочатку більшість людей питали, де можна купити Т2 і чому тюнер такий дорогий. А з 20 серпня понад 90% питань стосується відсутності сигналу: дефіцитний тюнер купили, а телевізор не працює. Спеціалісти “НТН” та “Інтера” пояснили, що причин зникнення сигналу дві.

Перша і головна – цифрові передавачі покривають не всі райони. “Білі плями” техслужби телеканалів знайшли у 300 містах, а кількість сіл без впевненого цифрового покриття сягає кількох тисяч. У Житомирській області Т2 важко зловити у таких населених пунктах: Андрушівка, Городниця, Ємільчине, Житомир (місцями по місту), Коростишів, Радомишль, Ружин, Старий Любар, Чуднів.

Друга причина – чутливість цифрового сигналу до погоди. У серпні, коли температура повітря різко змінюється – від 18-20 градусів вночі до 30-40 градусів вдень – змінюється відстань впевненого прийому. Аналоговий сигнал теж чутливий до погоди – у випадку грози чи жари екран міг рябити, але телевізор можна було дивитись. У цифровому стандарті незначні перешкоди призводять до збоїв у роботі тюнера, і зображення зникає. Це може ставатись вранці або ввечері, в залежності від погоди та рельєфу. Проблему буде вирішено, якщо встановлять додаткові передавачі. На жаль, телеканали не впливають на цю ситуацію.

В уряді про проблеми знають

Про те, що в Україні виник дефіцит Т2-тюнерів, чиновники знають. Національна рада з ТБ і радіо може відкласти повне вимкнення аналогового мовлення на місяць – до 1 жовтня. Поки не зрозуміло, чи станеться це.

Імпортери Т2-тюнерів говорять, що для забезпечення всіх глядачів Т2 потрібно набагато більше часу – хоча б 4-5 місяців. Все обладнання виготовляється закордоном, і щоб привезти в Україну тюнери для 1,4 млн. сімей, потрібен час.

Крім того, є багато питань щодо якості покриття цифровим сигналом. “Білі плями” зникнуть тільки тоді, коли будуть встановлені нові передавачі, а це справа кількох місяців – року.

Якщо аналогове ефірне мовлення уряд все-таки вимкне з 1 вересня, то значна частина глядачів не зможе дивитись улюблені програми і серіали.