Додому НОВИНИ Влада і громада Наркоманія та боротьба з нею

Наркоманія та боротьба з нею

473
ПОДІЛИТИСЬ

Епідемія наркоманії в Україні набуває все більшого розмаху: за даними експертів нині кількість споживачів психоактивних речовин сягає понад 500 тисяч осіб переважно молодого віку. У світі нині немає жодної країни, яка б могла доказово заявити, що їй вдалося подолати це зло. На жаль, не становить винятку й Україна.

На території України, станом на 01.01.2017 року,  найбільша поширеність на наркоманію відмічається в Запорізькій області (369.45 на 100 тис. нас.), м. Києві (283.85 на 100 тис. нас.), Донецькій області (255.92 на 100 тис. нас.) та Кіровоградській області (256.74 на 100 тис. нас.).  Всього на території України офіційно зареєстровано 60696 наркозалежних.

Найменша поширеність на наркоманію фіксується у Закарпатській області (22.05 на 100 тис. нас.), Тернопільській області (48.57 на 100 тис. нас.), Львівській області (57.60 на 100 тис. нас.) та Київській області (61.92 на 100 тис. нас.).

В Житомирській області найбільша поширеність відмічається в м. Бердичеві (273.1 на 100 тис. нас.), Коростишівському районі (214.9 на 100 тис. нас.), м. Коростені (158.1 на 100 тис. нас.) та м. Житомирі (104.6 на 100 тис. нас.). Найменша поширеність – у Попільнянському районі (3.1 на 100 тис. нас.), Ружинському та Коростенському районах (3.6 на 100 тис. нас.), Ємільчинському районі (5.9 на 100 тис. нас.).

Найістотнішими причинами вживання наркотиків є цікавість, прагнення до незвичайних відчуттів, вплив оточення. При цьому стає очевидним, що цікавість підігрівається більш “досвідченими” товаришами і доповнюється власною самовпевненістю та наївністю початківця. Бажання випробувати незвичайні відчуття, спробувати щось, про що знають інші, підсилюється прагненням бути як усі, не виглядати білою вороною. Сприятливою умовою при цьому є відсутність батьківського контролю за життям і дозвіллям дитини.

Наркоманія – дуже важке захворювання, що здебільшого призводять до ранньої інвалідизації і різкого скорочення тривалості життя. З упевненістю можна сказати, що кожна нова ін’єкція затягування або прийом у середину наркотичних речовин неминуче скорочують життя. Непомітно підточуючи і руйнуючи весь організм наркотичні отрути скорочують життя в 4-5 разів. Як правило, третина наркоманів вмирають на потязі 5 років після початку вживання наркотиків, звичайно середній вік життя хронічного наркомана не перевищує 30 років, тому що організм не може витримати постійного виснаження. Смертність серед любителів наркотиків дуже висока.

Подолати наркоманію можна тільки якщо підходити до проблеми комплексно. Перш за все, треба підвищити рівень життя населення.

Наркоманія – медико-соціальна проблема, тому вимагає комплексного підходу як у клінічному, такі в соціальному плані. Не можна ізольовано формувати свідомість людини, не змінюючи свідомості навколишнього середовища. А це означає, що для боротьби з наркоманією також як і з іншими соціальними хворобами, необхідне створення здорової соціальної обстановки, політичної стабільності, оздоровлення загальноекономічної і духовно-етичної атмосфери в нашій країні.

Основний напрям боротьби з наркоманією в нашій країні – це профілактика захворювання. Треба проводити боротьбу з наркоманами не лише там, де вони є, але і там, де можуть з’явитися. Профілактика – це складна система комплексних державних і суспільних, соціально-економічних і правових, методико-санітарних, психолого-педагогічних і психологічних заходів. За суттю вона являє комплекс заходів, направлених на забезпечення високого рівня здоров’я людей, їх творчого довголіття, усунення різних причин захворювань, поліпшення умов праці, побуту і відпочинку, охорону навколишнього середовища.

Людина, яка зіткнулася з проблемою наркоманії, може звернутися по допомогу до батьків, викладачів, лікарів. Також можна звернутися в обласний наркологічний диспансер, де обов’язково нададуть допомогу, навіть анонімно.

Ровкова Н.М.,
головний лікар КУ”Центр ПМСД”
Бердичівської районної ради