Додому НОВИНИ Культура Незабутня подорож освітян бальзаківськими місцями: Бердичів – Верхівня

Незабутня подорож освітян бальзаківськими місцями: Бердичів – Верхівня

853
ПОДІЛИТИСЬ

У середині травня дружна команда голів первинних профспілкових організацій освітніх закладів м. Бердичева, директорів шкіл та їх заступників і краєзнавців міста, очолювана головою міськкому профспілки працівників освіти і науки Анжелою Цвєтковою, завідувачем ІМЦ Наталією Гриченко, директором Музею історії м. Бердичева Павлом Скавронським та заступником голови Житомирської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки Миколою Краськом, здійснила науково-краєзнавчу експедицію до села Верхівню Ружинського району. Бердичівляни ступили на землю, де у маєтку місцевих поміщиків Ганських кілька років проживав відомий французький письменник, визнаний класик світової літератури Оноре де Бальзак.

Готуючись до відзначення 220-ї річниці від дня народження великого прозаїка XIX століття, Бердичівська міська профспілка працівників освіти спільно з управлінням освіти і науки (начальник – Світлана Басюк) та за підтримки заступника Бердичівського міського голови Валентини Адаменко розробила культурно-мистецьку програму вшанування спадщини знаменитого письменника-реаліста. Взимку у ТРЦ “Галерея Бальзак” була відкрита виставка творчих робіт освітян, присвячена ювілейній даті. У навчальних закладах пройшли конкурси малюнків “Бальзак очима бердичівлян”. Експозиції творів педагогів – митців-аматорів шкіл міста та юних художників стали окрасою навчального семінару профспілкових лідерів у міській гуманітарній гімназії № 2 і творчого коворкінгу “Феєрія дитячого креативу” у КНЗ “Бердичівська школа-інтернат І-ІІІ ступенів”. Творчі роботи освітян і їх вихованців були представлені на виставках у Музеї історії м. Бердичева. У травневі дні, коли Міжнародна спільнота відзначає 220-у річницю від дня народження великого французького письменника, бердичівляни вирушили у подорож до Літературно-меморіального музею Оноре де Бальзака, що в селі Верхівні Ружинського району. Перед поїздкою, вивчаючи “бальзаківські” туристичні маршрути в Україні, перечитали чимало монографій та довідкової літератури.

Дорогою кохання Бальзака до Верхівні. У палаці Ганських…

Село Верхівня на Ружинщині відоме тим, що тут у маєтку місцевих поміщиків Ганських кілька років прожив Оноре де Бальзак. У кінці XVIII – на початку XIX століть французький архітектор Блеріо збудував палац, який знаменитий письменник називав Лувром, де йому сяяла “північна зоря” Евеліна… І нині прекрасна споруда вражає високими білими колонами та сонячного кольору фасадом. Ми зайшли туди, де жив і творив великий француз. “У трьох кімнатах усі речі оригінальні, ними користувався сам Бальзак або торкався їх”, – розповіла бердичівлянам місцевий екскурсовод Наталія Кушим. У кабінеті ми побачили стіл, за яким писав Бальзак, свічники, секретер і крісла… Тихо ступали, уявляючи далекі події. Здавалося, що дух письменника витає тут, у маєтку, де він віддавався думкам, мріяв і любив, де провів щасливі та натхненні роки свого життя. Неймовірну і драматичну історію кохання та одруження відомого на весь світ письменника із багатою польською графинею Евеліною Ганською повідала екскурсовод. Історія їх дружби почалася з листування. Вражена талантом письменника Евеліна написала йому два листи за підписом Іноземка, третій відправила вже зі своїм справжнім ім’ям, поштовий роман тривав більше 16-и років. Понад півтора століття тому Бальзак написав Евеліні чотири з половиною сотні  листів. Вродлива й розумна жінка любила подорожувати, була знайома з Олександром Пушкіним, досконало володіла кількома європейськими мовами і грала на фортепіано. Вона також прекрасно танцювала й не один раз ставала зіркою балів в Європі, у Санкт-Петербурзі та літературних салонах в Одесі. Евеліна була дружиною заможного польського магната Вацлава Ганського, старшого за неї на 22 роки. Перша зустріч Ганської та Бальзака відбулась у 1833-му році в Швейцарії. Оноре жив коханням до Евеліни, він багато працював – по 15 годин на добу, підтримуючи свої сили величезною кількістю чорної кави… У 1842-му Евеліна овдовіла, проте тривалий час відмовляла письменнику у проханні стати його дружиною. У вересні 1847-го року французький письменник уперше побував у Бердичеві проїздом до села Верхівні. Саме тоді Оноре де Бальзак написав слова, які ми нерідко цитуємо: “Україна починається в Бердичеві…” У 1848-му році  хворий письменник знову приїхав до Верхівні, де прожив до березня 1850-го. Лише тоді закохані одружилися, вінчання відбулось у Бердичеві, в костелі Святої Варвари. Щасливий Бальзак писав своєму другові: “Три дні тому я одружився з єдиною жінкою, яку любив, яку люблю ще більше, ніж раніше, і буду любити до самої смерті”. Після весілля Евеліна назавжди покинула батьківщину. Коли подружжя приїхало в Париж, Бальзак був уже важко хворий. Його здоров’я дедалі погіршувалося, і шлюб тривав лише п’ять місяців, 18-го серпня 1850-го року письменник помер…

Кімнати палацу ще й досі пам’ятають великого прозаїка, про це розповідають фотоекспозиції, які з цікавістю переглянули бердичівляни. Екскурсанти прогулятися парком, оповитим серпанком романтичної історії. Тут багато що нагадує про Бальзака і Ганську: лавка, на якій любив сидіти письменник, альтанка, де проводила час графиня Евеліна, також збережена Бальзаківська криниця. Під впливом побаченого голова міськкому профспілки працівників освіти і науки Анжела Цвєткова повторювала ліричні рядки поезії Валентина Грабовського:

Юнак, котрому п’ятдесят один,
Зі світовим ім’ям. І – Лілія долин.
Що це? Що його вело?
Що керувало ним?
Снігами замело,
Травою заросло, неначе й не було:
Париж і Верхівня, Європа і село…

Ми сфотографувалися біля двохсотрічного каштану. Кажуть, що це дерево – символ міцного кохання, коли потриматися за нього – матимете міцну сім’ю, а неодружені неодмінно знайдуть свою половинку. Побачили й старовинні флігелі, один із них слугував кухнею і був з’єднаний із палацом підземним переходом, яким слуги носили страви до їдальні панського будинку. Такий же був прокладений до каплиці з родинною усипальницею Ганських, а також – до особистої купальні Евеліни.

Палац внесений до державного реєстру національного культурного надбання України. Нині тут розмішується Верхівнянська філія Житомирського агротехнічного коледжу. Завдяки ентузіазму й небайдужості директора в палаці створено музей Бальзака. Силами викладачів та студентів коледжу відремонтовані приміщення садиби, впорядковано парк, і маєток виглядає привабливо. Юні бердичівляни мають можливість після закінчення 9-го або 11-го класів школи вступити до навчального закладу і здобути професію агронома. У Верхівні живуть приємні та доброзичливі люди, які привітно зустрічають гостей. На згадку про свій візит бердичівляни посадили деревця туї, вирощені на території відділення еколого-натуралістичного напряму ЦПО ім. Олександра Разумкова (директор – Олена Боровська, заступник із навчальної частини Василь Щукін, голова профкому – Леонід Красовський). Освітяни запросили верхівнянців завітати до міста чотирьох культур, де Евеліна та Оноре поєднали свої долі у костелі святої Варвари. Нам є що показати, про що розказати і чим здивувати.

Враження від подорожі – неймовірні, говорить голова профкому НВК № 10 Раїса Миколюк: “Верхівня – дивовижне місце Житомирщини, яке слід побачити на власні очі. Велика подяка нашому непосидючому та ініціативному профспілковому лідеру Анжелі Цвєтковій за організовану поїздку – цікаву, змістовну і незабутню”. На зворотному шляху ми зупинились у селі Ягнятині Ружинського району. У Анжели Микитівни є чимало друзів у різних куточках України, отож нас радо зустріли й пригостили смачною юшкою, духмяними пиріжками з горохом, млинцями та салом пані Галина і свати Анатолій та Михайло. А приватний підприємець Дмитро Щербатюк допоміг влаштувати приємний відпочинок. Бердичівляни поверталися додому, сповнені чудових спогадів. Голова профкому ЗОШ № 5 Таміла Новікова й досі згадує поетичними словами лани Житомирщини й по-господарськи оброблені поля Ружинщини: “Мальовничі краєвиди, край мальв і чебрецю, квітучої калини й синьооких джерел…”

Проте, є одна незручність: автошляхи до Верхівні бажають кращого, на жаль, вони не надто змінилися з тих пір, як Оноре де Бальзак їхав каретою до своєї коханої. А ми ж живемо у 21-му столітті…

Радує те, що це – не останній пункт подорожі бальзаківськими місцями. Міськком профспілки працівників освіти, повідомила його голова Анжела Цвєткова, планує здійснити екскурсію на Вінниччину, де у селі Погребищі народилась Евеліна Ганська – зірка привабливого щастя Оноре де Бальзака…

Марина Панчук,
заступник директора з навчально-виховної роботи,

член профкому СЗОШ №1 ім. Т.Г. Шевченка,
Ірина Астапюк,
учитель української мови і літератури, голова профкому ЗОШ № 11
.