Додому НОВИНИ Не будь байдужим до своєї долі – захисти свої права!

Не будь байдужим до своєї долі – захисти свої права!

502
ПОДІЛИТИСЬ

15 грудня 2015 року на базі ПТУ №12 нашого міста відбувся семінар, присвячений дням Федерації профспілок Житомирської області. В семінарі взяли участь профспілкові лідери освітян міста.

Розпочала захід голова Федерації профспілок Житомирської області Н.А. Паламарчук, яка зазначила: “Сьогодні профспілка – це та організація, яка має захищати законні права і інтереси працівників. Люди сьогодні самі мають об’єднатися в первинні організації і зрозуміти, що вони йдуть сюди, щоб самим себе захищати. З цією метою я запропонувала таку форму роботи, як дні Федерації профспілок області в кожному районі, в кожному місті”.

Неля Анатоліївна визначила пріоритетні напрямки роботи профспілок: питання гідної праці і гідної заробітної плати (нинішній прожитковий мінімум в 2,5 рази нижчий за той, що встановлено законом і підтверджено розрахунками Мінсоцполітики), недопущення масового скорочення працівників, відновлення робочих місць, відстоювання дотримання принципу соціального діалогу.

Що ж робить Федерація профспілок України для захисту соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок?

27 травня 2015 р. профспілки провели перший етап пікетування Кабінету Міністрів України на підтримку вимог профспілок у колективному трудовому спорі з Урядом і роботодавцями, у якому Профспілки вимагали від Уряду переглянути і встановити справедливі ціни на український газ і тарифи на комунальні послуги для населення; підвищити з 1 липня та 1 грудня 2015 року прожитковий мінімум, мінімальну заробітну плату; забезпечити проведення індексації грошових доходів населення; забезпечити надійний державний контроль за додержанням законодавства у сфері трудових відносин, рішучих дій щодо подолання нелегальної зайнятості і “тіньової” виплати зарплати; законодавчого відновлення з 1 червня 2015 року санаторно-курортного лікування працівників, оздоровлення дітей, внесення відповідних змін до бюджету Фонду соціального страхування; відновлення з 1 січня 2016 року соціальних прав та соціальних гарантій працівників, пенсіонерів, чорнобильців, дію яких призупинено та скасовано у 2015 році; проведення ефективного соціального діалогу спрямованого на виконання Генеральної угоди.

3 і 10 червня відбулися наступні етапи проведення довготривалої консолідованої галузево-регіональної акції протесту профспілок.

“Надійна робота і гідна зарплата – це європейський шлях”, “Мільйони українців чекають від реформ роботи і зарплати, а не соціальних обрізань” – такі лозунги звучали під час Всеукраїнської попереджувальної акції протесту профспілок, яка відбулась 15 жовтня під стінами Кабінету міністрів України. Ураховуючи, що Закон “Про освіту” має діяти протягом десятиліть, його норми повинні опиратися не на фінансову ситуацію сьогодення, а виходити із завдань освіти, що будуть у майбутньому.

Н.А. Паламарчук зазначила, що від дій уряду та парламенту залежить, чи перейдуть профспілкові акції відразу у більш активну і масштабну форму, чи повноцінно відбудеться соціальний діалог по вирішенню гострих соціальних проблем.

30 листопада відбулися Всеукраїнські збори голів первинних профспілок, за результатами яких була ухвалена Резолюція з вимогами до Верховної Ради України, до Президента України, до Уряду (див. http://pon.org.ua/index.php?newsid=4470).
Також у жовтні 2015р. було організовано збір підписів на підтримку позиції Профспілки щодо проекту Закону України “Про освіту”, яким суттєво звужуються права та гарантії працівників галузі, адже стан оплати праці вихователів, викладачів, учителів впливає на якість освітніх послуг, а розвиток освіти є запорукою зростання рівня і якості життя населення та національної безпеки! Освітянами було зібрано 653 тис. підписів, із них бердичівські освітяни-профспілчани надали 2023 підписи.

Начальник відділу управління праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян Цільора Т.О. зазначила, що на сьогодні важливими моментами є боротьба з нелегальною працею, контроль за своєчасними виплатами заробітних плат, а також висвітлила питання нарахування індексацій, які скасовуються у разі підвищення посадових окладів, і, на жаль, такі незначні підвищення не надто покращують матеріальне становище бюджетників, що ми зараз можемо спостерігати.

Завідувач відділу соціально-економічного захисту трудящих Федерації профспілок області Сидорук В.В. звернув увагу на невідповідність заробітних плат працівників та прожиткового мінімуму, через що сьогодні офіційно кожен третій українець за межею бідності. У той час, коли ООН визначено мінімальну добову суму заробітної плати, що дорівнює 5 доларам, українці в середньому отримують 2 долари за робочий день. Якщо прожитковий мінімум повинен становити 2380 грн., то запланований соціальний стандарт на наступний рік з 01.05.2016 – 1450 грн. Тому профспілки не будуть мовчати, а ігнорування їхніх вимог з боку влади може призвести до всеукраїнського страйку.

Поліщук І.О. – юрисконсульт – головний правовий інспектор ФПО зазначила, що першооснова соціального захисту – колективний договір як результат соціального партнерства та соціального діалогу.

У проекті Трудового кодексу, проти багатьох пунктів якого виступають профспілки, нічого не зазначено про обов’язковість укладення колективного договору на підприємстві, в установі, організації (що вкрай вигідно несумлінному роботодавцеві). Проектом скасовується необхідність отримання згоди профспілки на звільнення працівників за ініціативою роботодавця. Це означає, що роботодавець зможе здійснювати звільнення “непотрібних” працівників за спрощеною процедурою. Відповідно до статті ст. 29 проекту роботодавець матиме змогу контролювати виконання працівниками трудових обов’язків, у тому числі з використанням технічних засобів, наприклад проводити фото- чи відеозйомку. І, нарешті, те, що у новому кодексі про працю взагалі немає розділу про діяльність профспілок.

Також визначається перелік підстав для звільнення одиноких матерів — ст. 104 проекту Трудового кодексу (невиконання або неналежне виконання працівником своїх обов’язків). При такому тлумаченні втрачається сенс загальної заборони на звільнення одиноких матерів.

Аналіз запропонованого проекту Трудового кодексу вкотре демонструє пріоритет інтересів роботодавців над правами працівників. Саме тому, наголошує Поліщук І.О., важливою у відстоюванні власних прав є взаємопідтримка кожного профспілчанина і бажання бути захищеним, прагнення добитися справедливості. А працівники Федерації профспілок завжди прийдуть на допомогу.

У своєму виступі начальник сектору надання матеріального забезпечення ФСС з ТВП Мельник Л.І. ознайомила з правилами оплати лікарняних листів, висловила надію на те, що все ж таки влада почує голос людей, які працюють на благо держави, і, нарешті, буде відновлено санаторно-курортне лікування профспілчан, оздоровлення дітей, оскільки здоров’я є запорукою успішного майбутнього нашої нації. петиція ФПУ до Президента України про відновлення санаторно-курортного лікування працюючих за рахунок соцстраху.

А кожен з нас може проголосувати за петицію ФПУ до Президента України про відновлення санаторно-курортного лікування працюючих за рахунок соцстраху на сайті https://petition.president.gov.ua/petition/10961.

Важливим для профспілчан є і питання охорони праці, з яким виступив головний технічний інспектор праці  Вербицький О.П. Він зазначив, що з того часу, як профспілки почали виконувати не наглядову, а контролюючу функцію з питань охорони праці, у нашій області приблизно на 20% щороку зменшується травматизм працівників. А обов’язок кожного роботодавця – забезпечити оптимальні та безпечні умови праці.

У підсумку семінару Паламарчук Н.А. підкреслила, що, на жаль, сьогодні ще не всі розуміють, наскільки важливою є роль профспілок у захисті законних прав людей, враховуючи жорсткі проекти та реформи влади, той черговий “пакет щастя” від Уряду, який суттєво звужує права громадян та погіршує умови їх соціального захисту. І відстояти свої права зможемо, якщо пам’ятатимемо: РАЗОМ МИ – СИЛА!

Голови ПК
СЗОШ №17 Панасюк Т.М.
ДНЗ № 7 Гуменюк Л.В.