Після закінчення Другої світової минув вже 71 рік, а зловісні спогади тієї війни – міни, гранати, бомби – знаходять і сьогодні.
На відкритій місцевості поза населеними пунктами, звичайно, набагато частіше трапляються такі знахідки. Снаряди і гранати “спливають” під час проведення земельних робіт і на територіях приватних домоволодінь. Крім того, земля має певну властивість – немовби “виштовхувати” чужорідні тіла з середньою швидкістю 1 см на рік. Пошуки металобрухту теж нерідко закінчуються виявленням боєприпасів.
За статистикою, в наш час більшість “підривів”, у результаті яких гинуть люди, стається через спроби розібрати вибухонебезпечний предмет, під час переміщення боєприпасів, а також через детонацію під дією високої температури (попадання боєприпасів у багаття).
Треба знати, що виконання робіт з очищення місцевості від вибухонебезпечних предметів в межах міста проводиться підрозділом з організації піротехнічних робіт територіального управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Виконання заявок на знищення вибухонебезпечних предметів здійснюються в порядку їх надходження протягом 3 діб.
Якщо ви виявили вибухонебезпечний предмет (ВНП), до нього не можна навіть доторкатись – це дуже небезпечно.
ПЕРЕДУСІМ ПОТРІБНО:
- обгородити або позначити місце знаходження ВНП на безпечній відстані, забезпечте охорону небезпечного предмету та небезпечної зони;
- нікого не допускати до цього місця до прибуття представників відповідних служб;
- повідомити чергових Бердичівського міськрайонного відділу управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області (тел.101,2-01-12), Бердичівського відділу поліції ГУНП України в області (102), або виконкому (15-05, 2-47-42).
- не дозволяйте випадковим людям торкатися небезпечного предмету або намагатися його знешкодити самостійно;
- відведіть людей за межі рекомендованої зони евакуації людей на випадок можливого вибуху;
- дочекайтеся прибуття працівників правоохоронних органів, укажіть місце знаходження вибухонебезпечного предмету та розкажіть, коли та за яких обставин його знайшли.
Виявлені ВНП знищуються підриванням в спеціально відведених місцях відповідно підготовленими фахівцями-піротехніками.
Відділ з питань НС та ЦЗН