Додому НОВИНИ Медицина Обережно – сказ!

Обережно – сказ!

644
ПОДІЛИТИСЬ

Ветеринарною комісією 8 лютого 2016 року встановлено: на території міста Бердичева по вул. Білопільській (біля пішохідного мосту) має місце захворювання лиса на сказ, що підтверджується лабораторним дослідженням патматеріалу в Житомирській регіональній державній лабораторії ветеринарної медицини. На територію вулиці Білопільська та суміжну територію, яка обмежована вул. Низгірецькою, Газопровідною та провулком Степанюка з 08.02.2016 р. введено карантинні обмеження зі сказу. Проводяться заходи щодо недопущення поширення і ліквідації даного захворювання.

Що ж необхідно знати про цю хворобу?

Сказ – особливо небезпечне вірусне захворювання тварин і людини. Характеризується тяжким враженням центральної нервової системи і закінчується летально (смертельно). Основним джерелом інфекції є хворі на сказ дикі тварини і, в першу чергу, лисиці. В населених пунктах основну роль в розповсюдженні цього захворювання відіграють безпритульні тварини – собаки та коти.

Виділення вірусу зі слиною починається у тварини за 8-10 днів до розвитку клінічних ознак хвороби і триває протягом усього періоду захворювання. Хворі на сказ дикі тварини втрачають почуття страху і забігають в населені пункти. В початковій стадії (1-2 доби) у тварин змінюється поведінка, з’являються ознаки пригнічення, тварина забивається у темні місця, згодом непокоїться, стає лякливою. З часом з’являється збудження, агресія, бажання кусати все, що трапляється на шляху, ковтати неїстівні предмети. Через 4-5 діб з’являються паралічі, квола хода, у тварини тече слина, голос стає хриплим або беззвучним. Тварина гине не пізніше 7 доби від початку захворювання. Хвороба може протікати в так званій “тихій” формі, коли стадія збудження відсутня і хвороба стає помітною лише при появі паралічів.

Зараження сказом відбувається в основному через укуси чи внаслідок попадання слини хворої тварини на свіжі поранення, подряпини, слизові оболонки очей, рота, носа, при зніманні шкіри з трупів загиблих або відстріляних хворих на сказ тварин. Найчастіше люди заражаються при порушенні норм поведінки з тваринами, коли тварину дратували, намагались її впіймати, віднімали у неї їжу, надавали допомогу при наявності характерних для сказу ознак.

Щоб не заразитися сказом, слід дотримуватись наступних правил:

  • утримуватись від контактів з дикими та безпритульними тваринами;
  • виконувати правила утримання домашніх тварин та норм поводження з ними;
  • доставляти фахівцям ветеринарної медицини хворих тварин або їх трупи в разі, якщо тварина загинула;
  • не вбивати здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси та інші пошкодження, а терміново викликати ветеринарного лікаря;
  • не знімати шкуру з трупів диких тварин при їх знаходженні;
  • в разі укусу домашньою твариною, слід з’ясувати ім’я господаря та адресу. Це допоможе Вам уникнути щеплень проти сказу, так як за твариною можна встановити ветеринарний нагляд.

Велике значення для профілактики сказу мають профілактичні заходи: проведення щеплення проти сказу серед домашніх тварин і особливо собак, відлов безпритульних котів та собак, регулювання чисельності лисиць в лісових угіддях шляхом відстрілу. Спеціалістами державної ветеринарної служби Бердичівського району протягом багатьох років проводяться щеплення собак проти сказу шляхом подвірних обходів. На жаль не всі власники тварин свідомо, з відповідальністю відносяться до цих заходів. Щеплення проводяться в усіх дільничних установах ветеринарної медицини, які розміщені в селах Хажин, В. Низгірці, В. П’ятигірка, Журбинці, Райки та смт. Гришківці. Щеплення домашніх улюбленців можна провести і в міській дільниці ветеринарної медицини за адресою: пров. Ветеринарний, 5, телефон для довідок 3-13-89. Собаки, незалежно від породи, належності та призначення, у тому числі й ті, що мають нашийники з номерними знаками і намордники, але знаходяться без власника на вулицях, площах, ринках, у скверах, садах, на бульварах, пляжах, у громадському транспорті, дворах та інших громадських місцях, вважаються безпритульними і підлягають вилову. Відлов безпритульних собак та котів є одним з важливих методів профілактики захворювання на сказ, особливо це важливо в тих населених пунктах, де виявлено хворих на сказ тварин.

Шановні жителі м. Бердичева та Бердичівського району!

Не зволікайте зі щепленням ваших домашніх тварин, негайно повідомляйте працівників державної ветеринарної медицини, про випадки невластивої поведінки як диких, так і домашніх тварин.

В.Ф. Біленький, в.о. головного державного інспектора
ветеринарної медицини Бердичівського району.