Додому НОВИНИ Освіта в Семенівській ОТГ. Здобутки і проблеми навчального року

Освіта в Семенівській ОТГ. Здобутки і проблеми навчального року

652
ПОДІЛИТИСЬ

Інтерв’ю із заступником голови Семенівської об’єднаної територіальної громади Колесник Л.М.

Людмило Миколаївно, закінчився другий навчальний рік в об’єднаній територіальній громаді. Яким він був для Вас?

Наша громада утворена в січні 2017 року. Тому 2017-2018 рік – це перший повний навчальний рік для наших закладів освіти. Якщо на початку 2017 року ми вирішували усі організаційні питання і напрацьовували ідеї, то наразі ми уже дещо реалізували, а деякі плани впроваджуються в життя.

Що вдалося досягти за рік?

Нам дуже приємно, що в цьому році покращилися результати ЗНО, хоча в цьому напрямку ще дуже багато потрібно працювати. Ми успішно взяли участь в конкурсі проектів, які будуть фінансуватися з Державного фонду регіонального розвитку у 2018 році. З дня на день розпочнуться роботи з термомодернізації Хажинської школи, які передбачають утеплення даху, стін, вдосконалення системи опалення, кольорове оздоблення фасаду. Вартість робіт за проектом – 6 млн. 227 тис. грн. З них 1 млн. 800 тис. грн., що складає 30% від суми, становить співфінансування з місцевого бюджету. Крім цього, маємо отримати ще один шкільний автобус ,на який із бюджету Семенівської сільської ради виділено 540 тис. грн.(30%).

Чи готова Семенівська ОТГ до запровадження нового державного стандарту для початкової школи?

Так, і ми до цього почали готуватися ще з минулого року, коли взяли на себе зобов’язання щороку закуповувати парти для першокласників. У цьому році ми уже в усі школи завезли нові сучасні парти із регулюванням висоти, використавши для цього не лише кошти субвенції, але і 30 тис. грн. власних коштів. Наразі триває процедура закупівлі за кошти місцевого бюджету інтерактивних комплексів для початкових класів Красівської загальноосвітньої школи, оскільки розпочато роботу щодо створення на базі Хажинської та Красівської шкіл опорних закладів. Хажинська школа такі комплекси отримала в минулому році, а з 2019 року такий контент буде закуповуватися для інших закладів ОТГ. Крім цього, зараз працюємо над освоєнням 230 тис. державних коштів, виділених для Нової української школи. Іванковецька, Великонизгірецька, Семенівська та Терехівська школи отримають короткофокусні проектори. Тобто, наша робота спрямована на те, щоб заклади освіти були забезпечені сучасними засобами для навчання,тому це підвищує мотивацію учнів, вчителів і в цілому якість і результативність освітнього процесу.

В минулому році Семенівська громада провела значний обсяг робіт із покращення матеріально-технічної бази закладів. Чи вдалося вам цю тенденцію продовжити?

Так, звичайно. Крім того, що я уже зазначила, ми зробили промивку системи опалення в Терехівській школі, яка через свою зашлакованість не могла працювати ефективно, на що витратили 33 тис. грн., а також заміну електропроводки в цій же школі вартістю 30 тис. грн. Проведено поточний ремонт приміщення їдальні та системи каналізації у Хажинській школі, відремонтовано підлогу в їдальні Красівської школи та кабінеті іноземної мови у Великонизгірецькій ЗОШ. Продовжуємо оновлення закладів дошкільної освіти. Зокрема, зроблено поточний ремонт харчоблоку та їдальні Іванковецького дитячого садка, на що спрямовано 20 тис. грн. Закуплено столи та стільці у Красівський заклад дошкільної освіти, незабаром плануємо розпочати там ремонт санвузлів. І це, звичайно, не повний перелік робіт.

У цьому році застосовано нову формулу для визначення освітньої субвенції, в результаті якої деякі ОТГ не забезпечені заробітною платою. Чи немає вас у цьому переліку?

На жаль, є. Освітня субвенція – це цільові кошти на виплату заробітної плати педагогічним працівникам. Решта видатків, а це комунал, зарплата техперсоналу, харчування, фінансується з місцевого бюджету. І чомусь в розрахунок обсягу цієї субвенції взяли 66 ставок педагогічних працівників при їх фактичній кількості 127. В результаті цього ми отримали у 2018 році із державного бюджету на  2 млн. грн. менше, ніж у попередньому.

І якщо у 2017 році ми на функціонування закладів загальної середньої освіти, тобто шкіл, спрямували із місцевого бюджету 2,2 млн. грн., то у 2018 році – уже 6,7 млн. грн. власних коштів і ще 1 млн. грн. потрібно на зарплату педагогічним працівникам.

Пріоритет держави у сфері освіти – створення опорних закладів. На опорні заклади виділяються кошти державного бюджету. Чи працюєте ви в цьому напрямку?

Так, працюємо, але тут не все просто. Рішенням Семенівської сільської ради було оголошено конкурс для визначення опорних закладів та утворено конкурсну комісію. Надійшло 3 заяви: від Іванковецької, Красівської та Хажинської загальноосвітніх шкіл I-III ступенів. За результатами вивчення членами комісії матеріально-технічної бази шкіл на місцях та презентацій директорами шкіл перспектив розвитку закладів, конкурсною комісією прийнято рішення про утворення опорних закладів на базі Хажинської та Красівської шкіл, яке було підтримане депутатами.

Однак, опорні заклади мають мати філії, або до них має здійснюватися підвіз не менше, ніж із 3 населених пунктів. І дуже прикро , що депутати не підтримали ідею утворення філій цих закладів на базі Семенівської і Терехівської шкіл, чим позбавили можливості отримати обладнання для навчальних кабінетів природничо-математичного циклу вартістю від 100 до 200 тис. грн. Наші пояснення, що у філії зберігається все навантаження для педагогів, не змінюються заробітні плати ні директора, ні вчителів і реорганізовувати філію можуть лише ці самі депутати, не дали результатів. Користуючись нагодою, наголошую ще раз, що мова не йшла про пониження ступеня школи, а тим більше про закриття, як дехто навмисне трактував, мова йшла лише про зміну назви закладу.

На базі вашої громади проводився регіональний семінар, де ви ділилися з колегами своїми напрацюваннями. Розкажіть про це.

Багатьох представників об’єднаних територіальних громад зацікавила наша ідея об’єднання шкільних і сільських бібліотек, а також встановлення охоронних сигналізацій та засобів відеоспостереження. Це дасть можливість значної економії коштів та оптимізації функцій. І деякі ОТГ уже також почали це запроваджувати. Для прикладу, фонд заробітної плати сторожів шкіл становить 802 тис. грн. на рік. На закупівлю засобів та надання послуг в перший рік потрібно приблизно 350 тис. грн. А наступного року ми витратимо  близько 50 тис. грн. То можна порахувати суму економії – 750 тисяч гривень в рік! Зараз і ці роботи тривають.

Один із принципів фінансування – це принцип співучасті, як ви його назвали. Розкажіть, в чому він полягає?

Цей принцип полягає у стимулюванні колективів, які залучають позабюджетні кошти. Для прикладу, Красівська та Семенівська школи харчують учнів за рахунок  християнських общин, тому суму коштів, які економить бюджет, а це по 48 тис. грн., ми виділили додатково цим школам для покращення матеріально-технічної бази.

Хажинській школі ми виділили 25 тис. грн. для закупівлі будівельних матеріалів на ремонт їдальні, а місцеві підприємці профінансували на таку ж суму виконання робіт.

Такий підхід ми застосовували при проведенні поточних ремонтів Іванковецькому дитячому садку, Терехівській, Красівській, та Іванковецькій школах, і щиро дякую підприємцям ОТГ за їх соціальну відповідальність.

Літо – це період оздоровлення. Яким чином ви організовуєте цю роботу?

Ми пішли шляхом організації пришкільних мовних таборів, враховуючи схвальні відгуки батьків в минулому році. Вартість харчування – 35 грн. на день, охоплено 228 учнів із 407. Намагались зробити так, щоб дітям було цікаво: закріпили за школами 2 шкільні автобуси і в організації екскурсій ніяких обмежень не було. Колективи Іванковецької та Хажинської шкіл виявили креатив, обладнавши для учнів надзвичайно цікаві і яскраві зони відпочинку на свіжому повітрі. На сайті відділу буде розміщено звіт про роботу таборів у кожній школі.

Другий рік поспіль із місцевого бюджету ми виділяємо кошти на закупівлю путівок в оздоровчому таборі «Березовий гай», де  діти соціально незахищених категорій, а також відмінники, переможці олімпіад та конкурсів мають можливість безкоштовно оздоровитися. Ці кошти ще не повністю використані, якщо є бажаючі, просимо звертатися до нашого відділу.

Крім цього, завжди гостинно відкриває двері для наших дітей табір “Відкрите серце”, що в с. Озадівка, і за це щира подяка його організатору – Залізному П.М.

Багато інформації поширено в соцмережі про нібито закриття Іванковецької школи. В чому там проблеми?

Проблема в тому, що усі роки цей заклад працював без другого евакуаційного виходу. Служба надзвичайних ситуацій подала адміністративний позов до суду про призупинення експлуатації другого поверху. Для врегулювання ситуації наразі виготовляється проект. Питання фінансування робіт буде внесено на розгляд депутатів.

Я читав у пресі, що ваша ОТГ робить кроки в напрямку написання проектів для залучення грантових коштів.

Це дуже перспективний напрям роботи. Я із своїми колегами брали участь у навчанні з проектного менеджменту, адже ця справа для нас нова. Але перші результати уже є: наші 2 проекти стали переможцями конкурсів. Це облаштування зупинок шкільного автобуса в с. Дубівка та Сингаївка, який реалізовано в минулому році , та облаштування арт-простору в с. Іванківці в приміщенні колишньої сільської бібліотеки, яке вивільнилося в процесі об’єднання бібліотек. Реалізація цього проекту дасть можливість, з одного боку, молоді оволодіти цікавими арт-методиками, такими як арт-стріт (вуличне мистецтво), соціальний театр, мотанки та інше, та, з другого боку,зберегти приміщення, яке належить до комунальної власності.