Додому НОВИНИ Медицина Осінь здоров’я у просторі позитиву

Осінь здоров’я у просторі позитиву

1111
ПОДІЛИТИСЬ

Осінь – мудра пора року. Вона приносить нам врожаї фруктів, овочів, меду, грибів. Приносить мудрі думки і рішення. Восени розпочинається новий навчальний рік, рік нових знань, досвіду. Рання осінь, як правило, приносить нам сонячну золоту погоду, гарні емоції, осінній грибний сезон, красу природи. Земля надягає позолоту на сади, діброви і поля. Та поступово температура повітря знижується, пливуть над землею вранішні тумани. Птахи відлітають у теплі краї. Опадає барвисте листя, покриваючи килимами землю, ще цвітуть осінні квіти-дивоцвіти. Люди переходять на осінній одяг. З’являється перші приморозки. Все йде за календарем погоди. Та ми намагаємось жити у злагоді з природою, згідно її календарю. Насичуємось корисною вітамінною їжею, ходимо в ліс по гриби, милуємося осінніми пейзажами. Ми по-господарськи робимо заготовки на зиму усіх дарів природи…

Той, хто живе за правилами здорового способу життя, восени отримає багато сили і здоров’я – і тілесного, і духовного, зміцнює свій імунітет, щоб протистояти застудним захворюванням, грипу.

Раціональне харчування восени не важко підтримувати, бо багато чого нам доступно. Є білки – рослинні і тваринні. Рослинні білки містяться в квасолі, горосі, чечевиці, усіляких крупах. Тваринні – молокопродуктах, рибі, яйцях, м’ясі. З великого набору продуктів обираємо те, що за ціною доступне і, що нам до смаку. Жири є рослинні (усілякі олії). Тваринні – вершкове масло, сало, пташині жири та інше. Усе на ваш вибір. Вуглеводи – містяться в овочевих, фруктових продуктах, макаронно-круп’яних виробах, хлібо-булочній продукції, ласощах. Вітамінні і мінеральні речовини, мікроелементи, по суті, є в усіх продуктах, але у різних кількостях. Осінь багата на овочі, фрукти, саме в них міститься велика кількість вітамінів і мінеральних речовин. Горіхи, часник, цибуля, гірчиця, хрін – обов’язкові в раціоні харчування, бо містять фітонциди – природні антибіотики. Мабуть саме восени ми готуємо найбільше розмаїття страв.

“Рух – це життя” – знає кожен. В організмі маємо 600 м’язів і усі вони повинні бути задіяні. Це стосується дітей, підлітків і молодих людей, людей старшого покоління. Усі м’язи мають працювати, щоб зберегти гарний обмін речовин в організмі. Ранкова зарядка, купання, пішопробіги, рибальство, мандри в ліс, спортивні навантаження у спортклубах, басейнах. Це – неповний перелік видів фізичних навантажень. А без них – ніяк, бо буде і зайва вага і усілякі хвороби – тілесні і інфекційні. Гарний настрій, позитивне ставлення до життя – також запорука здоров’я і довголіття. Багатьох з нас мають вподобання – хобі: вишивання, читання, співи, танці, кулінарія відвідування гуртків, клубів за інтересами. Це душа людини прагне втілити в життя свої духовні потреби: співати, малювати, конструювати, відвідувати театр, займатися ікебаною, орігамою. Відмова від шкідливих звичок – паління, пияцтва, лихослів’я, наркоманії – це наближення до здорового способу життя. Відвідування Храму Божого, щира Віра в Бога збереже душі наші від негативу, негараздів, усіляких хвороб. Виконання гігієнічних навичок – виконання правил особистої гігієни. Чистота тіла, одягу, чистота в помешканні – умова збереження здоров’я для кожного. Осінь, наша осінь,ми зустріли тебе,ми раді тобі. А здоровий спосіб життя зміцнить наші сили, наше здоров’я.

Усім бажаю здоров’я міцного, щастя рясного на многая літа! І усім нам –миру на нашій рідній українській землі. Дарую вірш.

Вилікує радість, вилікує сонце,
Вилікують зорі, пісня солов’я.
Вилікує небо, теплий, синій обрій,
Вилікує душу клекіт журавля.
І розвіє хмари вітер лебединий
І голубка в дзьобі щастя принесе,
Вилікує душу сонячна калина
І зерном наснаги в серці проросте.

Ольга Протасевич,
член НСЖЧ санітарний лікар.