Додому НОВИНИ Влада і громада Пам’ятати про жертв Великого терору

Пам’ятати про жертв Великого терору

671
ПОДІЛИТИСЬ

Перший заступник міського голови Роман Левицький та заступниця міського голови Валентина Адаменко поклали вінки до пам’ятних знаків жертвам політичних репресій.

День пам’яті яких жертвам політичних репресій щороку відзначається третьої неділі травня. Великий терор – це масштабні масові репресії власних громадян, які розгорнула тогочасна влада СРСР у 1937-1938 роках. Ініціатором терору стало керівництво СРСР та особисто Йосип Сталін, який таким чином ліквідовував реальних та потенційних політичних опонентів, залякував населення країни. Наслідками терору в Україні стало знищення політичної, мистецької та наукової еліти, що призвело до деформації суспільства, поширення суспільної депресії та денаціоналізації.
Всього за часи Великого терору лише на території УРСР було засуджено біля двохсот тисяч осіб, більшість яких згодом розстріляли.

Зазнала страшних втрат і Бердичівщина. Тисячі жителів міста та округи були безосудно знищені, їх поховали у великих братських могилах на території підрозділу НКВС (хоча місцеві краєзнавці вказують на існування й інших місць великих поховань). Лише у травні 1990 року частину тіл перепоховали на окремій ділянці єврейського кладовища по вулиці Житомирській. У 1995 році тут встановили пам’ятний знак, згодом з’явився пам’ятний знак і неподалік місця розташування колишнього підрозділу НКВС.

Чи достатньо ми робимо для вшанування пам’яті безневинно знищених людей? Чи шана та пам’ять наша зосереджені лише у квітах біля пам’ятних знаків? Особисті роздуми кожного з нас із приводу цих запитань й покажуть, чи врахувала нація уроки минулого та чи не чекати нам у майбутньому на повторення цих жахіть.

Анатолій ГОРОБЧУК.