Додому НОВИНИ Культура Побачив світ черговий том “Книги Пам’яті України. Переможці. Житомирська область”

Побачив світ черговий том “Книги Пам’яті України. Переможці. Житомирська область”

1257
ПОДІЛИТИСЬ

Напередодні 72-річниці визволення Житомирщини від німецько-фашистських загарбників обласним відділенням пошуково-видавничого агентства “Книга Пам’яті України” випущено 6-й том обласної Книги Пам’яті “Переможці”.

Випуск здійснено відповідно до Закону України “Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років”, відповідних указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів, якими передбачено проведення роботи з пошуку імен учасників бойових дій Великої Вітчизняної та Другої світової воєн, які повернулися до мирної праці, нині проживають або померли на території області, та розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.03.11 № 199-р “Про заходи з увічнення пам’яті про події Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років та її учасників на 2011–2015 роки”, обласної Програми з видання серії “Книга Пам’яті України. Переможці. Житомирська область” на 2014-2015 роки. Шостий том книги “Переможці” видруковано в обласному книжково-газетному видавництві “Полісся”. На його сторінки занесені імена 7841 учасника бойових дій, які повернулись з війни, піднімали з руїн Житомирщину, живуть нині або померли у повоєнний час. З них імена фронтовиків у розрізі міст: Бердичів – 1787, Житомир – 3378, Коростень – 1136, Малин – 708, Новоград-Волинський – 832. Крім того, у книзі вміщені імена жителів Житомирщини, які брали участь у партизанському русі – 1556, а також віднайдені у процесі роботи, випуску і оприлюднення попередніх томів, понад 2422 імені учасників бойових дій переважно Андрушівського, Баранівського, Володарсько-Волинського, Ємільчинського, Коростишівського, Коростенського, Любарського районів. Усього опрацьовано 11819 імен.

Даним томом обласне агентство завершує 25-річну пошукову, науково-пошукову та архівну роботу з виявлення, систематизації, уточнення та публікації даних про громадян області, які загинули під час Другої світової війни, інших збройних конфліктів, у яких брали участь наші співвітчизники та жителі Житомирщини.

На сторінки 12 томів проекту “Книга Пам’яті України. Житомирська область” занесені понад 145 тисяч імен військовослужбовців – наших земляків, які загинули в бою, померли від ран або пропали безвісти.

Понад 60 тисяч мирних громадян, страчених і замучених німецько-фашистськими окупантами, померлих від голоду, загиблих від бомб, снарядів, мін, увічнені в п’яти книгах тритомного проекту “Книга Скорботи України. Житомирська область”.

У шести томах проекту “Переможці” увічнені імена 71307 фронтовиків, які повернулися з війни і піднімали з руїн рідне Полісся, живуть нині або померли. Окрім коротких історико-публіцистичних коментарів, том вміщує також:

  • імена учасників бойових дій у Другій світовій війні міст Бердичева, Житомира, Коростеня, Новограда-Волинського, Малина – усього понад 7,8 тисячі персоналій;
  • уточнені та додаткові відомості про воїнів, увічнених у попередніх томах видання;
  • імена учасників бойових дій у Другій світовій війні, які з різних причин не були внесені до попередніх томів “Книги Пам’яті України. Переможці. Житомирська область”;
  • імена військовослужбовців, партизан, які загинули в роки війни та з різних причин не були внесені до “Книги Пам’яті України. Житомирська область”.

Перед поіменними списками фронтовиків кожного міста подаються короткі історичні відомості про події довоєнного життя та воєнних років на території кожного із вміщених міст; описи окремих бойових епізодів, в яких виявили мужність і героїзм їх земляки, довідкові дані про трудові звершення колишніх фронтовиків у повоєнні роки.

Усі дані на учасників бойових дій розміщено за алфавітом, вказані прізвища, імена, по батькові ветеранів, наведено рік і місце їх народження, участь у війні, військове звання, бойові нагороди, трудовий шлях після війни, трудові нагороди і відзнаки, для тих, хто живий донині, – вказано місце проживання, для тих, хто помер після війни, – дата смерті і місце поховання. Назви населених пунктів, місць народження, загибелі і поховання вказані у відповідності з сучасним адміністративним поділом. Для зручності користування подається перелік воєнних умовних позначень і скорочень.

Ілюстративний блок світлин розповідає про участь ветеранів області у відзначенні 8 травня – Дня пам’яті і примирення, святкуванні 9 травня – Дня перемоги над нацизмом; висвітлює участь жителів області в заходах, присвячених відкриттю меморіалів, пам’ятників, пам’ятних дощок, перепохованні останків воїнів екіпажу бомбардувальника, які загинули 10 липня 1941 року при виконанні бойового завдання в районі міста Новограда-Волинського. Також у ньому повідомляється про презентацію 5-го тому книги «Переможці» в Романівському і Черняхівському районах.

Керівництво роботою над матеріалами до 6-го тому здійснювала обласна редакційна колегія на чолі з заступником голови обласної державної адміністрації Я.М. Лагутою.

За основу бралися документальні дані районних та міських комісій зі створення Книги Пам’яті, що діють при райдержадміністраціях і міськвиконкомах, матеріали Державного архіву Житомирської області, поіменні списки учасників бойових дій і підпільно-партизанського руху, сформовані міськими, сільськими і селищними радами за участю обласного, об’єднаних міськрайонних і районних військкоматів, управлінь СБУ та МВС України в Житомирській області, архівів районних управлінь соціального захисту населення, ветеранських організацій, музеїв, газет, мемуарних видань тощо.

Практичну допомогу щодо впорядкування і випуску шостого тому серіалу – обробку матеріалів, що надійшли з районів і міст, їх систематизацію, редагування здійснили працівники обласного відділення пошуково-видавничого агентства Р.В. Барало, В.І. Бобришева, Т.Ф. Даниленко, М.М. Колодницька, А.І. Савенко, керівник авторського колективу заслужений журналіст України А.П. Онопрійчук.

Упорядники та співробітники обласного відділення пошуково-видавничого агентства “Книга Пам’яті України” висловлюють подяку всім, хто сприяв роботі над виданням, зокрема співробітникам Державного архіву Житомирської області, Житомирського обласного краєзнавчого музею, Житомирської обласної державної телерадіокомпанії, друкованих засобів масової інформації міст і районів області; обласній державній адміністрації, її управлінням – інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю, культури, департаменту фінансів, працівникам органів влади і місцевого самоврядування міст Бердичева, Житомира, Коростеня, Малина, Новограда-Волинського.

Відчутну допомогу в підготовці матеріалів для Книги Пам’яті, зокрема у пошуку імен захисників Вітчизни, які пропали безвісти, надали члени обласного історико-патріотичного об’єднання “Пошук”, яке очолює Ловинюк О.В. Серед найактивніших пошуковців слід відзначити М.В. Пінчука, Я.Я. Грищука, а також члена Всеукраїнської громадської організації “Закінчимо війну” Б.А. Дученка.

У даний час відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації від 19 листопада 2015 року №386 “Про розповсюдження 6-го тому видання “Книга Пам’яті України. Переможці. Житомирська область” здійснюється передача накладу 6-го тому сільським і селищним радам, райрадам та райдержадміністраціям, райміськвиконкомам, бібліотекам навчальних і культурно-просвітніх закладів, іншим організаціям.

Обласна Програма передбачає проведення презентацій Книги Пам’яті у кожному з районів і міст області. В заходах, які пройдуть у містах Житомирі, Бердичеві, Коростені, Новограді-Волинському, Малині у грудні 2015 року – січні 2016 року в рамках відзначення 72 річниці визволення Житомирщини від німецько-фашистських загарбників, візьмуть участь ветерани, молодь, громадськість, керівники органів влади та місцевого самоврядування, що сприятиме збереженню у пам’яті народу подвигу фронтовиків в ім’я свободи і незалежності Батьківщини, самовідданої праці на ниві відродження у повоєнний час Поліського краю.

Упродовж 25 років роботи над історико-меморіальним серіалом “Книга Пам’яті України” редколегія та обласне агентство робили все необхідне, щоб укріпити в суспільній свідомості пам’ять про події Другої світової війни, особливо про ті, що пов’язані з визволенням Житомирщини, відбудовою зруйнованого війною народного господарства, нагадати про те, якою дорогою ціною була досягнута Перемога, сприяти утвердженню в суспільстві і державі поважного ставлення до покоління переможців, віддати данину пам’яті полеглим.

Хай же воїни-фронтовики назавжди залишаться для нас молодими, чистими душею, сильними, красивими у вчинках, залюбленими у свою Батьківщину і безмірно їй відданими.

Обласна редакційна колегія Книги
Пам’яті України, обласне відділення
пошуково-видавничого агентства
“Книга Пам’яті України”.
(10014, м. Житомир, вул. Мала Бердичівська, 25, кім. 621,
тел. 47-44-15).