ПОДІЛИТИСЬ

У Бердичеві на знак пам’яті другої річниці подій на Майдані відкрили “Музей Майдану 2013-14 років. Бердичівляни на Революції Гідності”. Відвідати його, щоправда, можна протягом десяти днів. Далі ініціативна група працюватиме над тим, аби він запрацював на постійній основі. У цьому зголосився допомогти депутат Володимир Пономарчук. Про це чоловік заявив під час свого виступу на відкритті.

Чи можна назвати три представлені інсталяції музеєм? Про це напередодні відкриття ми запитали у Ольги Матвійчук, члена ініціативної групи.

LJBP0Z26Te9g71bTgGC8CH19OprCkzSn_1“Ми називаємо це музеєм. Називати це виставкою неправильно, бо представлені речі не є витворами мистецтва. Тут артефакти”, – говорить Ольга Вікторівна.

Експонати для тематичної виставки надали мешканці міста, які пройшли горнило Революції Гідності. З бердичівлян на Майдані було понад сотня людей. Багато з них їхали туди не групами, а окремо. На щастя, жоден не загинув, поранено було лише двох.

Ті, хто повернувся з Майдану живим, під час відкриття виставки-музею заявили: шкода, що 10 % воює і зараз за волю, а 90 – співчуває. Це не означає, що кожен має взятися за зброю. Втім, переворот свідомості і досі відбувся не у всіх. Долі багатьох Героїв Майдану не відомі досі. Та однозначно, забувати ті події не можна.

LJBP0Z26Te9g71bTgGC8CH19OprCkzSn_3Майданівці, які прийшли згадати побратимів цього дня, пригадують: тоді їм самим помагав Бог і рідний край. Пішли на Майдан, бо набридло бути безликими рабами і хотілося навести лад в Україні. Було таке, що нерідко чули у спину про себе “майдануті”. Та, кажуть, у кожного своя правда і думка.

Багато хто з Майдану опинився в АТО і досі там. Але гинуть хлопці і гинули не просто так, вважають учасники Майдану з Бердичева. Зараз ці чоловіки порівнюють їх із зерном. Адже чим якісніше зерно впаде у землю, тим добротнішим виросте плід. Яким буде той плід – залежить від нас.

“Загиблі на Майдані – однозначно Герої, бо були готові померти”, – говорить Володимир Сенча, учасник Майдану.

Олександр Парасюк, який представляв на Майдані ГО “Майдан+”, прийшов на відкриття тематичної виставки-музею з прапором, який пройшов Революцію Гідності від початку і до кінця. Його чоловік передав ініціативній групі, щоб висів серед інших речей інсталяцій як пам’ять про ті події.

Гасло Майдану – “Рабів до Раю не пускають” – як ніколи актуальне і сьогодні, вважають очевидці тих подій. Серед них лунає й думка про те, що Майдан ще не закінчився, а тільки починається.

“Щоб те, що вони розпочали, було недаремним, поки ще не пізно треба об’єднатися і добити ними почате”, – говорить Микола Каленик, учасник Майдану.

LJBP0Z26Te9g71bTgGC8CH19OprCkzSn_4Метою створення виставки-музею є вшанування небесної сотні, ілюстрація участі бердичівлян у Революції Гідності.

У планах ініціаторів створення музею – співпраця з інститутом національної пам’яті, який у 2017-му році планує випустити книгу про Майдан. Туди мають увійти спогади з регіонів.

Ольга Матвійчук запевнила: жодного піару на смертях людей на Майдані бути не може. Тому відкриття виставки-музею – захід суто аполітичний.

“Майдан змінив вектор руху українців. Хоч би як нам не було важко матеріально зараз, та ми стали свідоміше. Революція Гідності – то був відчайдушний крок, бо більшість розуміла: по-іншому не можна. Зараз ми не можемо називати Героями лише тих, хто загинув. Вони однозначно ними є. Але Герої й ті, хто повернувся живим. Адже вони здобували ту перемогу і ще й вижили. Тому виставка має бути, бо забувати ми того не маємо права”, – сказала Ольга Матвійчук.

Софія Яремчук