Додому НОВИНИ Культура “Посиденьки у тітки Солохи”

“Посиденьки у тітки Солохи”

964
ПОДІЛИТИСЬ

Сію, вію, посіваю, з Новим роком поздоровляю.
На щастя, на здоров’я та на Новий рік,
Щоб уродило краще, як торік, –
Жито, пшениця і всяка пашниця,
Коноплі під стелю на велику куделю.

Не забувають на Бердичівщині українські народні традиції, виплекані працьовитим народом впродовж століть. Одна з таких традицій – вечорниці.

Вечорниці — це одна з форм осінньо-зимових вечірніх розваг, що відбувались у хаті. На вечорницях оповідали казки, танцювали, а молоді козаки ще й залицялись. Для проведення вечорниць дівчата підшуковували простору хатину. Господиня цього дому — жінка, яку всі прибулі величали “вечернична, досвітчана мати, паніматка”. Саме вона стежила за дотриманням усіх звичаїв та традицій під час вечорниць.

Цієї суботи в Райках відбулось по-справжньому грандіозне свято – “Посиденьки у тітки Солохи”. Цієї днини хазяйкою дому, в якому відбулись новорічні вечорниці, стала тітка Солоха – гарна та розважлива господиня. Допомагали їй у цій справі сільські артисти та запрошені гості: дитячий колектив “Барви”, аматорський колектив пісні та танцю “Файні молодички”, дуети з Бердичева Сергій та Лілія, Тарас та Віктор.

Українські традиції на Різдво та Новий рік, вечорничні пісні та танці – все це лилося зі сцени для райківчан та численних гостей – жителів сусідніх Демчина, Мирославки, Слободищ і Швайківки. І все завдяки допомозі… а чиїй – дізнаєтесь наприкінці розповіді.

Тільки вигулькнув на небо
Місяць-зорепас,
Щедрий вечір, добрий вечір
Завітав до нас.

На початку посиденьок юні артисти колективу “Барви” відтворили низку народних сценок, відображаючи традиційні вірування народу. Тут тобі й жартівливі пісеньки, й глузування поміж хлопчиками та дівчатками, і цікава казка, яку розповіла дітям тітонька Солоха. Казка-небилиця хоч коротка, але мудрість у ній є: той, хто забув звичаї своїх батьків, карається людьми й Богом.

Щедрий вечір, добрий вечір
Я щедрую у дядька.
Дайте, дядьку, пиріжка.

Далі концертну програму продовжили майстри естрадної сцени – у виконанні Лілії та Сергія прозвучали як народні, так і сучасні українські пісні.

Окрасою святкової програми став виступ аматорського колективу пісні та танцю “Файні молодички”. Цей колектив ще не має звання “народного”, але переглянувши їх виступ, послухавши майстерно виконані пісні та щедрівки, присутні щиро присудили їм це почесне звання. А як же інакше? Вбрані у народні костюми, жінки з Райок та Бердичева своїми злагодженими дзвінкими голосами з півоберту налаштували зал на свято, на пісню. Їх дванадцятеро у колективі, але таке відчуття, що перед глядачами виступає великий ансамбль – голоси линуть звідусіль, наповнюючи зал щирістю та завзяттям.

Щедрий вечір, добрий вечір
Вас вітає радо!
Щоб було у вас в родині
Діточок багато!

“Файні молодички” не лише виконали низку народних пісень, але й відтворили декілька сценок із життя українських селян. Тут тобі й голосисті кумоньки, які з легкістю посварились, але коли дізнались, що їх діти таки стануть на весільний рушник, відразу замирились та випили з цієї нагоди смачної горілочки. Тут і смутна Наталка, яка чекає на свого Тараса, що від’їхав до міста за черевичками для коханої. Чи любить він її? Чи не знайшов іншої у далеких краях? Смуток дівчини розвіюється, коли до її рук потрапляє лист, в якому коханий кличе дівчину до заміжжя. А що єднає кума та куму? Ой, не лише сільські обряди, але й пересуди…

Стіни Будинку культури раз по раз здригались від гучних оплесків та вигуків “Браво!”. І не в останню чергу на ці оплески заслуговує завідуюча клубом села Райки Олена Опанасюк. Саме завдяки її ініціативі, енергії та за підтримки колег-артистів вдалося влаштувати ці новорічні вечорниці. “Ми зібрались із колективом “Файні молодички” і вирішили зробити на Новий рік не просто концерт – а в минулому році на свято Івана-Купала був саме концерт – а справжнє народне дійство, якого ще ніколи не робити у нашому селі. От і зробили на Меланки українські вечорниці”, – каже вона. “Ось подивіться лишень, хто у нас виконує роль Солохи? Це наша райківська староста – Майя Семенюк. Не впізнали? Це вдалий дебют, після якого її очікує сцена та подальші виступи. А ще нас підтримує головний спонсор – Габріел Мкртчян”.

Допомога цього підприємця, а донедавна кандидата на посаду голови об’єднаної громади, і справді відчувається у всьому. Це й артистичні костюми, і відповідне обладнання для Будинку культури та багато іншого. Можливо, саме тому Габріел Мкртчян цю подію – новорічні вечорниці обрав для того, аби висловити слова подяки. Подякувати у першу чергу людям, які на виборах, що минули, віддали свої голоси за його кандидатуру. І хоча обрали іншого, він не переймається – попереду нові справи. Підприємець пообіцяв своїм прихильникам, що й далі працюватиме на благо громади, не забуваючи ні про кого: “Я роками допомагав селу, в якому працюю, і своїм односельчанам. Допомагатиму й далі всім селам нової територіальної громади”. Що ж, ці слова підприємця-політика варті на повагу.

Свято добігло кінця. На сцену піднялись усі учасники вечорниць, зібрались навколо вбраного святковими скатертинами столу. А на ньому – не реквізит, як дехто думав у залі, а справжні витвори рук райківських господарок. Тут тобі й смачна кутя, й вареники з картоплею, і пляшка справжньої сивухи, яка опинилась у вправних руках тітки Солохи.

Щоб Господь оберігав,
Вам усе потрібне дав,
Щоб ви квітли з кожним кроком,
Отже, всіх вас з Новим роком!

P.S.: Думаєте, свято на цьому завершилось? Аж ніяк! Наступного дня “Файні молодички” з піснями та колядками провідували гарних господарів у Райках, щедрували. Цей обхід сільських будинків супроводжувався побажанням щастя членам сім’ї та розквіту господарства.

Дай Боже вам сили, щоб ніколи не хворіли.
Щоб люди вас поважали, а діти – шанували!
Щастя, здоров’я не на один рік, а на цілий вік!
А на цьому слові бувайте здорові!

Анатолій Горобчук.