Додому НОВИНИ Влада і громада Посол Ізраїлю в Україні вручив почесні відзнаки Праведників народів світу

Посол Ізраїлю в Україні вручив почесні відзнаки Праведників народів світу

801
ПОДІЛИТИСЬ

У Музично-драматичному театрі на Європейській відбулась церемонія нагородження Праведників народів світу. За рішенням комісії Яд Вашем родину Павла та Ксенії Стецюків, Надію Чудакову та її доньку Нілу Шемшурину внесено до списків безстрашних рятівників.

Так подвиг мешканок села Дмитрівка (нині входить до складу селища Гришківці) Надії Чудакової та її доньки Ніли Шемшуриної, а також родини житомирян Ксенії та Павла Стецюків, які в роки Другої світової врятували від смерті єврейську дівчинку Раїсу Каплун (Шиндельман) та єврейського хлопчика Моше Блуменфельда, закарбовано на віки.

Церемонія відбулась за умов карантину, тому велична зала театру вмістила лише небагатьох поважних гостей та запрошених на церемонію журналістів. Серед присутніх – Посол Ізраїлю Джоель Ліон, перший заступник голови Житомирської ОДА Володимир Федоренко, заступник міського голови Житомира Олександр Шевчук та міський голова Бердичева Василь Мазур із своїми заступниками. У залі – нащадки Праведників світу: Валентина Коваленко, онука і донька Чудакової та Шемшуриної, та Дмитро Стецюк – онук Ксенії та Павла Стецюків.

На початку церемонії виступив Джоель Ліон. Він зазначив, що більшість людей тоді, в роки війни, просто спостерігали за подіями: хтось вступив у співпрацю з нацистами, але були й ті, хто став рятівниками. Людство, переконаний пан Ліон, повинно вшановувати Праведників, котрі без жодного зиску врятували не одне і не кілька життів, а життя цілого покоління, яке, у свою чергу, дало світу нові покоління.
На переконання міського голови Василя Мазура, пам’ять містян про земляків-євреїв нетлінна. Бердичів пам’ятає про єврейський народ та страшний Геноцид, покладаючи квіти до пам’ятних плит та обелісків. Ця пам’ять також – у діючому Музей єврейства, величному Меморіалі убитим євреям, у книгах краєзнавців та численних спогадах.
Посол Джоель Ліон зачитав документ, який засвідчує правомірність нагородження та вручив іменні медалі та Почесні сертифікати Праведників світу їх нащадкам. Момент вручення запам’ятається гіркими слізьми за тими, кого вже немає серед живих, але про кого пам’ятає цей світ.

Наразі в Україні Праведниками народів світу визнано 2634 громадянина. Кожен регіон, кожна області має своїх Праведників – тих, хто знайшов у собі сили боротись за справедливість.

По закінченні церемонії артисти Музично-драматичного театру на Європейській представили гостям виставу, яку готували задовго до карантину, але яка так ще й не була представлена широкому загалу. Це вистава «Великий виграш, або 200 тисяч» за п’єсою видатного єврейського письменника Шолом-Алейхема. І нехай присутні побачили не всю історію, а лише невеличкий її уривок, зате враження отримали неперевершені – і від акторської гри, і від неповторного, колоритного, багатого на мудрість, гумор та доброту серця Бердичева, який постав зі сторінок п’єси на цій сцені.

Анатолій ГОРОБЧУК.