Додому НОВИНИ Бізнес ПП “Слободище”: впевнена хода в майбутнє

ПП “Слободище”: впевнена хода в майбутнє

2047
ПОДІЛИТИСЬ

Або як новітні агротехнології, запроваджені з розумом та розрахунком, спроможні активно рухати вперед сільське господарство України

Карантинні заходи, які діють нині по всій країні, внесли кардинальні зміни в життя пересічних українців – вимоги перебування вдома, використання захисних масок та відмова від масових заходів покликані якщо й не припинити епідемію коронавірусу в Україні, то хоча б кардинально зменшити швидкість розповсюдження нової вірусної загрози.

Розуміють це й селяни Бердичівщини: проїжджаючи нещодавно за редакційним завданням вулицями Мирославки, Райків, Швайківки, Слободищ ми практично не побачили жодної людини – ні на присадибних ділянках, ні біля власних осель, тим більше на вулицях.

Та багатьом українцям давно стало зрозумілим, що сидіти склавши руки вдома – це не мати хліба на столі восени. Це реальна загроза економіці, яка в нашій державі має значну частку аграрної складової. Тому поглянувши вдалину, ми побачили далеко у полі трактори, які монотонно робили свою справу.

Керівник ПП «Слободище» Олег Шевчук.

Як тривають карантинні заходи в Слободищах, як місцеве господарство діє в сучасних умовах, ми запитали в керівника одного з найпотужніших сільськогосподарських підприємств Бердичівщини ПП «Слободище» Олега Шевчука.

– Доволі давно ми спостерігаємо за змінами як в економіці країни, так і головне – за кліматичними змінами, які відбуваються у світі. Ви звернули увагу, що останні десятиліття територія, де ми проживаємо, отримує опадів все менше та менше? Кліматичні умови поступово змінюються, і не в кращу сторону. Наша земля отримує все менше води у вигляді опадів, а рослинам, які ми звикли вирощувати на наших ланах, все важче досягти належної врожайності. Пилова буря, яка пронеслась Києвом та територією Житомирщини декілька днів тому – яскравий тому приклад. Чи було можливим таке ще десятиліття тому? – розповідає Олег Шевчук.

Агроном ПП «Слободище» Микола Капралюк перевіряє якість роботи агрегату.

У його господарстві давно звернули увагу на цю проблему. І здійснили відповідні крок у напрямку її якщо й не кардинального, то хоча б можливого в сучасних технологічних умовах вирішення.

– Ми розглядали різноманітні варіанти, відвідували виставки, знайомились із новітніми технологіями, адже в агротехнічній практиці існує багато різних варіантів підготовки грунту, кожен із яких за відповідних умов може оптимально підходити для певної місцевості. І зупинились на технології Strip-Till.

MZURI PRO-TIL 4T – інноваційний агрегат для високотехнологічного обробітку ґрунту.

До нас на край поля наближається потужний трактор, який тягне за собою спеціальний агрегат-сівалку.

– Ось дивіться, – каже Олег Шевчук, – цей агрегат не лише дозволяє вносити зерно в рядок на глибину, оптимальну для культури, але й одночасно вносити мінеральні добрива, як сухі, так і рідкі.

Але головне, вказує керівник сільгосппідприємства, це захист грунтів від водної та вітрової ерозії, що є актуальним для нашого клімату, який активно змінюється. Перш за все за рахунок покращення структури ґрунту, уникнення утворення занадто дрібного шару ґрунту на поверхні поля, а також утримувальній дії пожнивних решток у міжряддях. Технологія дозволяє ефективне підкореневе підживлення рослин на різних рівнях глибини з використанням навіть кількох окремо внесених видів добрив.
Розповідає головний агроном підприємства Микола Капралюк:

– У чому наша перевага? За нашими підрахунками, впровадження нової технології дозволить не лише ефективно провести посівну кампанію. Це – і головне! – збереження вологи в грунтах. За нашими підрахунками, зерно, що нині сіємо, зможе отримати достатньо води та прорости, якщо взагалі не буде опадів навіть до двох-трьох місяців після сівби. За використання класичних технологій такі умови означали б чи не повну втрату врожаю – зерно або не зійшло б взагалі, або більшість його загинула б.

Механізатори (зліва направо): Василь Рачкинда, Олександр Потапко, Микола Шкварніцький, Віктор Гордєєв.

Механізатори, які працюють на цій техніці, також мають відповідати сучасним реаліям. Вони пройшли відповідне навчання на спеціалізованих курсах, адже керувати такою технікою без знань неможливо. Звертаємо увагу на молодий вік механізаторів:

– Зауважте, – каже Микола Капралюк, – в кабіні на екрани моніторів надходить вся інформація, необхідна для механізатора – і глибина сівби, і темп роботи агрегату, і витрати пального, і об’єми використання міндобрив та ще багато чого. Знань необхідно багато, адже в кабіні встановлено спеціальне обладнання з використанням техніки GPS, яким необхідно грамотно керувати. Навчений механізатор долучається до керування лише при крайній потребі, техніка йде полем в автоматичному режимі, орієнтуючись лише за електронними координатами. До речі, використання GPS дає змогу працювати з точністю до ±2,5 см.

За добу така техніка може обробити до 100 гектарів посівної площі. Чи багато це? Хтось скаже, що його техніка може й більше. Та є одне «але»: головним є якість обробки для досягнення головної мети – втримати вологу в землі. Трактор «John Deere» потужністю 350 кінських сил не лише з легкістю справляється з агрегатом, але й витрачає при цьому мінімум пального.

– Для успішного використання технології Strip-Till необхідна ще одна складова – вертикальний обробіток грунту, – каже Олег Шевчук. – Для цього ми придбали відповідне обладнання, яке не перевертає грунт, а лише зрихлює на відповідну глибину. На полі залишається «подушка», яка не дає випаровуватись волозі, що є в грунті.

Та повернемося до реалій карантину. Чи впливає це на діяльність підприємства, запитуємо в Олега Шевчука:

– Куди дітись, мусимо виконувати вимоги держави. Але й роботи не полишаємо. На сьогодні всі працівники забезпечені засобами захисту, намагаємось так організувати роботу, щоб мінімізувати можливість зараження.

Допомагають в селі й малозабезпеченим жителям. Так, нещодавно вони отримали продуктові пакети, надані великою українською мережею продовольчих магазинів. Отже, село тримає удар, завданий незримим ворогом.

На підприємстві функціонує велика молочна ферма, де на сьогодні утримується 475 корів елітних порід. Саме для неї, та для ферми, яку планують збудувати до кінця цього року, питання високоякісних кормів є пріоритетним. Тож нова технологія Strip-Till, заточена під кормовиробництво, є правильним напрямом розвитку.

Наостанок з Олегом Антоновичем відвідали нове будівництво – православний храм, що розмістився неподалік сільського Будинку культури. Його стіни, зведені з деревини, майже готові до початку внутрішніх оздоблювальних робіт. Цього року планується його відкриття.

Реалії життя такі, що ПП «Слободище» стало першим, хто використовує цю технологію не лише на Бердичівщині, але й на Житомирщині. Тож побажаємо слободищенському підприємству та його керівнику не лише гарних врожаїв, але й наснаги на подальший розвиток. Адже без таких сучасних підприємств, як в цьому селі, наша країна не матиме економічного майбутнього, важливого для розвитку держави.

Репортаж підготували Анатолій Горобчук та Віталій Безпалько.