Проблема туберкульозу залишається

Проблема туберкульозу залишається

166
0
ПОДІЛИТИСЬ

Туберкульоз є актуальною медико-соціальною проблемою не тільки в Україні, а і в усьому світі. Щорічно у світі на туберкульоз захворюють більше 10 млн., осіб, помирають біля 3 млн. Загальна кількість хворих на туберкульоз у світі становить 50 – 60 млн. – це стільки, скільки населення є у Франції.

Сьогодні туберкульоз не є суто медичною проблемою, адже від медичних працівників у боротьбі із туберкульозом залежить лише 15-20%. Туберкульоз проблема більше соціальна, яка віддзеркалює соціально-економічний стан країни, культурно-освітній рівень, та ступінь розвитку охорони здоров’я.

З 1995 року в Україні зареєстровано епідемію туберкульозу. Кількість хворих туберкульозом складає біля 1,4% населення України. Щороку на туберкульоз захворюють більше 30 тис., осіб. Щогодини в Україні захворює 4 особи, помирає 1 особа.

Туберкульоз не має “адреси”, “посади”, “паспорта”, не має соціального статусу і однаково небезпечний для всіх, веде себе агресивно вражаючи всі вікові та соціальні групи населення.

Туберкульоз – надзвичайно заразна (інфекційна) соціально-небезпечна хвороба, яка викликається мікобактеріями туберкульозу. Мікобактерії туберкульозу надзвичайно стійкі у навколишньому середовищі. Довго зберігаються у молочних продуктах. Також витримують нагрівання, низькі температури. Основними факторами, що згубно діють на мікобактерію є сонячне світло, дія високих температур, дія дезрозчинів. Ультафіолетові промені знешкоджують їх через 2-3 хвилини.

Мікобактерії туберкульозу потрапляють в організм людини найчастіше повітряно-крапельним шляхом: при кашлі, чиханні. Також є можливе потрапляння мікобактерії через шлунково-кишковий тракт, при споживанні продуктів від корів хворих на туберкульоз.

Основну небезпеку в поширенні туберкульозу становлять хворі на “відкриту” форму туберкульозу. Одна хвора на туберкульоз людина протягом року може інфікувати 10-15 осіб. Але не завжди при інфікуванні розвивається активний туберкульоз, тому що імунна система в більшості своїй контролює інфекційний процес і не дозволяє збудникові розмножуватись в організмі людини. Ми говоримо: людина інфікована, але здорова.

Зловживання алкоголем, вживання наркотиків, надмірне куріння, неповноцінне харчування, хронічні стреси призводять до ослаблення імунної системи і розвитку туберкульозу.

Ситуація із захворювання на туберкульоз в місті залишається складною. За минулий 2017 рік зареєстровано 45 нових випадків захворювання, з них 10 випадків на поза легеневий туберкульоз. Нажаль є 4 випадки захворювання серед дітей. Найбільша кількість захворівших припадає на вік 25-44 роки.

Небезпека захворювання на туберкульоз сьогодні полягає в тому, що можливе зараження збудником туберкульозу, який стійкий до протитуберкульозних препаратів і поєднання туберкульозу з ВІЛ-інфекцією/СНІДом.

В останні роки все частіше реєструються випадки захворювання на туберкульоз в поєднанні з ВІЛ/СНІДом. Україна за рівнем швидкості розповсюдження ВІЛ-інфекції/СНІДу посідає перше місце в Європі. По місту зареєстровано біля 20 осіб хворих на туберкульоз в поєднанні ВІЛ/СНІДом.

На сьогодні в Україні зареєстровано близько 25% хворих на хіміорезистентний туберкульоз, це ті хворі, які мають стійкість до основних протитуберкульозних препаратів. По місту перебувають на обліку 22 таких хворих.

Які ж основні симптоми туберкульозу?

  • Тривалий кашель (більше 3-х тижнів)
  • Кровохаркання
  • Підвищення температури тіла до 37– 37,5◦С
  • Пітливість
  • Відсутність апетиту
  • Втрата ваги

Часто туберкульоз перебігає безсимптомно.

Що необхідно для вчасного виявлення туберкульозу?

  • Звернення лікаря при найменших проявах хвороби;
  • Своєчасне рентген обстеження у дорослих, у дітей щорічне проведення туберкулінодиагностики;
  • Лабораторне дослідження мокротиння у осіб, які звертаються зі скаргами.

Для туберкульозу не існує специфічних клінічних і фізікальних ознак, тому край важливо при появі хоча б одного вищезазначених симптомів звернутися до лікаря. Лікування туберкульозу в Україні проводиться безкоштовно. Якщо у Вас виявили туберкульоз на ранній стадії, то Ви можете лікуватись амбулаторно при протитуберкульозному закладі. Лікування проводиться контрольовано, під наглядом медичного працівника, родичів чи близьких хворого протягом 6 місяців. Якщо Ви працюєте, Вам буде оформлено лікарняний лист.

Звичайно хворобу краще попередити, аніж її лікувати. Основний метод профілактики – це щеплення проти туберкульозу, яке проводиться на 3 добу життя у пологовому будинку здоровим доношеним дітям. Повторне щеплення (ревакцинація) проводиться у 7 років, дітям з негативною реакцією Манту.

Особливим видом профілактики є хіміопрофілактика, яка полягає в застосуванні хіміопрепаратів з ціллю попередження туберкульозу у осіб, які мають постійний контакт з хворим на туберкульоз, а також інфікованим дітям.

Не менш важливе значення займає санітарна та соціальна профілактика, які включають поведінку хворого вдома, громадських місцях, а також чисте довкілля, здоровий спосіб життя.

Потрібно пам’ятати, що виявлений туберкульоз не є загрозою для життя хворого і оточуючих, загрозою є невиявлений туберкульоз.

Туберкульоз виліковний при умові раннього виявлення і ефективного лікування.

Галина Рибінська,
лікар-фтизіатр.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ