Додому НОВИНИ Медицина Профілактика зубощепних аномалій у дітей

Профілактика зубощепних аномалій у дітей

500
ПОДІЛИТИСЬ

Проблема надання ортодонтичної допомоги дітям, підліткам та дорослим при наявності функціональних, морфологічних та естетичних порушень у зубощелепній ділянці досить актуальна, через значну розповсюдженість зубощелепних аномалій. Вони складають за даними різних авторів від 45% до 57% у дітей та 30% – у дорослого населення.

Патологія прикусу призводить до захворювання тканин пародонту, карієсу, ранньої втрати зубів, змін у скронево-нижньощелепових суглобах. Глибокі аномалії прикусу супроводжуються зміною постави, функціональними розладами в малому колі кровообігу, синусобронхопневмопатією та затримкою психосоматичного розвитку дитини.

Своєчасне усунення зубощелепно-лицьових аномалій є профілактикою як місцевих, так і багатьох загальних порушень організму.

Профілактичні заходи мають значну перевагу. Вони короткочасні, ефективні, не потребують складних апаратів і значних матеріальних затрат.

До них належать: правильне штучне годування дитини; попередження ранньої втрати молочних зубів, запальних процесів щелепно-лицьової ділянки, рахіту. Аномалії м’яких тканин присінка і порожнини рота (вуздечки верхньої і нижньої губи, язика, щічні тяжі, мілка глибина присінка рота) бувають причиною порушення функції мови, гінгівіту, пародонтиту, неправильного типу ковтання, зубощелепних аномалій.
Хірургічне втручання, пов’язане з корекцією м’яких тканин присінка і порожнини рота, є профілактичним заходом морфологічних і функціональних порушень зубощелепного апарату.

Однією з основних причин виникнення зубо-щелепно-лицевої аномалії у дітей є шкідливі звички.

Без їх усунення всі методи ортодонтичного лікування будуть недостатньо ефективними і призведуть до рецидиву патології. Смоктання пальців, губ, язика, а також предметів частіше зустрічаються у дітей дошкільного віку.

Звичка смоктання у перші місяці життя є фізіологічною. При фіксації на оральній стадії розвитку звичка смоктання зберігається і в наступних стадіях онтогенезу. Часто виникає у дітей з проблемами в мікросоціальному оточенні. Дитячі психологи трактують шкідливі звички як невротичні звичні дії.

Для їх усунення ортодонти призначають пластинки з петлями Рудольфа, апарат Шонхера, Крауса, вестибулярні та вестибулооральні щити, губні та щічні пелоти в різних конструкціях.

Часто у дітей 3-5 років після усунення шкідливої звички смоктання настає саморегуляція прикусу.

Оніхофагія, або відкушування нігтів, зустрічається у дітей шкільного віку. Як і смоктання пальців, це може бути способом послаблення ефектної напруги.
Отже, злагоджена робота ортодонтів, дитячих стоматологів, педіатрів, дитячих ЛОР-лікарів, дитячих психологів допоможе попередити аномалії зубощелепної Ділянки у дітей та підлітків.

Завідуюча Бердичівської районної
стоматологічної поліклініки З.М.Яценко.