Додому НОВИНИ Влада і громада Про досвід децентралізації в Німеччині

Про досвід децентралізації в Німеччині

645
ПОДІЛИТИСЬ

17 травня 2016 року в залі засідань районної ради відбувся “круглий стіл” на тему: “Про необхідність підтримки реформи децентралізації в Україні”, в ході якого німецький експерт з питань децентралізації, старший радник з питань комунального господарства, бургомістр у відставці міста Зінген пан Олівер Ерет розповів про досвід децентралізації в Німеччині.

У обговоренні перспектив об’єднання територіальних громад взяли участь голова районної ради Максим Самчик, голова райдержадміністрації Едуард Томашевський, експерт із децентралізації у Житомирській області Ірина Банковська, посадові особи місцевого самоврядування, представники територіальних громад району, депутати місцевих рад, керівники структурних підрозділів райдержадміністрації, установ та організацій району.

Олівер Ерет надав учасникам “круглого столу” об’ємну інформацію щодо етапів та специфіки проведення децентралізації у себе на батьківщині. Німеччина складається із 16 федеративних земель, серед яких є багатші “донори”, які дають кошти на розвиток бідніших регіонів.

Було розраховано, що для нормального функціонування громади мінімальна кількість жителів у ній має становити 8 тисяч. Це дає змогу утримувати дитячий садок, школу і необхідні організації. Розподіл фінансових ресурсів відбувається шляхом фінансового вирівнювання. Завдяки цьому країна розвивається рівномірно.

Після утворення громад ще довгий час вносились корективи, приймалися відповідні законодавчі акти, передавалися повноваження на місця. Проте, як зазначив Олівер Ерет, після 40 років такої роботи можна з упевненістю сказати, що то був успішний рецепт реформи територіальних громад.

За словами німецького експерта, в Україні немає стільки часу на проведення децентралізації, адже ця реформа у нас розпочинається пізно. І громади, які об’єднаються першими, отримають більше коштів на розвиток інфраструктури.

1_066Учасники “круглого столу” задавали питання пану Оліверу Ерету про функціонування закладів освіти, культури та медицини в умовах децентралізації в Німеччині. Також порушувалось питання щодо фінансів місцевих громад. Доповідач детально пояснив систему розподілу видатків і надходжень, а також процес фінансового вирівнювання, розповів про державні фінанси, зокрема податкову систему.

Учасники “круглого столу” отримали пакет інформаційних і довідкових матеріалів, виданих в рамках швейцарсько-українського проекту “Підтримка децентралізації в Україні” та Інституту громадянського суспільства.

Наостанок Олівер Ерет наголосив, що Україні важливо переймати позитивний досвід, але враховувати те, що не буває абсолютно ідеальних децентралізаційних моделей у жодній із розвинутих країн.

Виконавчий апарат районної ради