Додому НОВИНИ Культура Підіймаючи завісу над таємницями Бердичева

Підіймаючи завісу над таємницями Бердичева

699
ПОДІЛИТИСЬ

Минулого четверга у приміщенні молодіжного центру “М-Формація” (Центральна міська бібліотека) відбулась презентація нової збірки історико-краєзнавчих нарисів місцевого краєзнавця та дослідника Анатолія Горобчука, яка отримала назву “Мій Бердичів в історичних нарисах”.

Це вже другий випуск збірки нарисів, які, як запевняє автор, покликані донести широкому загалу цікаві моменти з історії Бердичева. Збірка розрахована на широке коло – школярів, студентів, краєзнавців, а загалом на всіх, хто цікавиться історією нашого міста.

Сама презентація відбулась у затишній, майже домашній атмосфері. Сюди, до зали “М-Формації” завітали як літні люди, так і представники середнього віку, молодь. А це свідчить про те, що роботами Анатолія Петровича цікавляться усі бердичівляни без огляду на вік.

Організатори презентації побудували захід у вигляді своєрідного засідання наукової ради, яка розглядала окремі аспекти вивчення історії Бердичева. “Про перебування Бальзака в Бердичеві ми вже все знаємо? Так. А про бердичівську конку, дирижабль “Гриф”? Знову мусимо відповісти ствердно. То виходить, уся історія міста нам давно відома?”, – бідкається головуючий. А от і ні, запевняють його колеги, пригадуючи відомий вислів єврейського письменника Шолома Алейхема про те, що якби навіть уся Гнилоп’ять була б із чорнил, то і їх не вистачило, аби описати Бердичів. Підтвердженням цьому й стала презентована збірка.

Чому Бердичів називають таємною столицею України? Як відбувалось відродження української греко-католицької церкви на землях Бердичівщини? У чому унікальність некрополю нашого міста і чому саме про “завод без труби” варто пригадати сьогодні – про це та багато чого іншого читач зможе дізнатись із представленої збірки. Для одних нариси розкриють таємниці місцевих будівель, іншим про події, які варто не лише пригадати, але й переосмислити. Ті, хто вже ознайомився зі збіркою (вона з’явилась у продажу декілька тижнів тому), запевняють, що написані нариси легко, з почуттям гумору. У той же час наповнені цінною інформацією, яка, як стверджує автор, збиралась роками і на його думку має неабияке пізнавальне значення.

Багато гарних слів прозвучало на адресу Анатолія Горобчука від присутніх на презентації. Від імені міської влади з вітальними словами виступила начальник відділу культури Валентина Кузьменко, яка є поціновувачем коротких краєзнавчих дописів, що публікуються автором збірки в мережі Фейсбук. Її підтримав депутат міської ради Володимир Левандовський – також поціновувач історії міста та своєрідний “герой” одного з представлених нарисів. Прийшли привітати з гарною подією свого улюбленого вчителя й так звані “студенти” “вуличного університету”, шанувальники історії рідного краю. Подібний проект, як-ось “вуличний університет” від “М-Формації”, котрий свого часу підтримав Анатолій Горобчук, не соромно презентувати на всю Україну, запевнила керівник бібліотечної системи Тетяна Кущук.

Учні художньої школи подарували краєзнавцю власну роботу – копію малюнка художника XIX століття Наполеона Орди “Бердичів” та побажали й надалі розкривати городянам численні таємниці Бердичева.

Та автор і не думає зупинятись, оскільки у планах на майбутнє – чергова, третя збірка із серії “Мій Бердичів в історичних нарисах”, яка побачить світ вже наступного, 2019 року. Що ж буде в ній, поки таємниця, хоча Анатолій Горобчук під час презентації над деякими темами край завіси все ж підійняв.

Варто побажати успіхів автору в написанні нових та цікавих книг про наше місто. А бердичівлянам та гостям міста – придбати збірки “Мій Бердичів в історичних нарисах” та насолоджуватись читанням тихими зимовими вечорами.

Віктор Гончар.