Додому НОВИНИ Культура Райгородок. Ніч, коли цвіте папороть…

Райгородок. Ніч, коли цвіте папороть…

889
ПОДІЛИТИСЬ

З 6 на 7 липня за новим стилем настає сама чарівна ніч у році – ніч на Івана Купала. Згідно давнім повір’ям, що дійшли до нас ще з язичницької Русі, в Купальську ніч природа віддає людям частину своєї великої сили. В цей час рослини набирають свою цілющу силу, а вогонь і вода отримують унікальні властивості, здатні очистити кожного з нас від будь-якого негативу. В ніч на Івана Купалу сили природи досягають піку – магією стає просякнуте все навколо нас. Сенс свята полягає в тому, щоб кожна людина відчула красу навколишнього світу, взяла у природи те, що їй необхідно і максимально їй подякувала.

Свято Івана Купала – одне з найпоетичніших дійств. Наші предки в такий спосіб возвеличували природу, людські взаємини. Припадає свято на сонцестояння з (6 на 7 липня) ніч – найкоротша, день – найдовший. Молодь прикрашає купальське дерево бубликами, цукерками, стрічками, яке в народі називають Мареною. Купальське дерево – небесне, воно породжує вогонь тертям гілки одна об одну.

Це споріднює дерево із сонцем, як джерелом вогню, а розкладання багаття і стрибання через нього мають на меті звільнення від ворожої сили, хвороб, лих, міфічних істот. Спалення Купайла має також міфічне підгрунтя, по суті – це образ звільнення людини від смерті, символ її перемоги над небуттям. За народними повір’ями у ніч на Івана Купала цвіте папороть, опівночі брунька якої з тріском розкривається в жовто-вогняну квітку. Хто встигне зірвати цвіт папороті, той добуде чарівну силу, яка допомагає знаходити заховані скарби, передбачати долю людини, лікувати хвороби.

Ось і учасники художньої самодіяльності села Райгородок з успіхом спробували відтворити свято Івана Купала з усіма його народними повір’ями, віршами, піснями, танцями, театралізованими номерами перед своїми земляками, мешканцями Райгородка, Лемешів, Мартинівки і гостями з Андріяшівки, Буряків, інших сіл та міста Бердичева, загалом на святі було більше 400 людей.

Для цього біля Будинку культури, де проходили урочистості, було гарно прибране кольоровими стрічками, цукерками, бубликами Купальське дерево, розставлені лавки і стільці для глядачів.

Свято під назвою “В цю ніч чарівну сплети вінок” розпочали ведучі: сестри Аліна та Анастасія Муц.

Головні дійові особи театралізованої вистави Назар, Оксана, дівчата та парубки, чаклун та русалки, відьмаки, чорти, а потім стрибки через багаття та роздача гілочок з Купальського дерева, які символізують родючу і щедру землю, створили неперевершене видовище Купальської ночі.

Добрим словом слід відзначити молоді творчі таланти: Крістіну та Вероніку Машталер, Владислава та Олексія Брандербургів, сестер Віолу та Дашу Парфенюків, Світлану Заєць, виконавицю авторських віршів Лесю Костюк.

З азартом показували своє мистецтво дорослі: Раїса Козак, Тетяна Максимець, Петро Муц, Андрій та Світлана Богайчуки, Володимир Доровський, Сергій Ляховецький, Лариса Кушнірук, Сергій Бондарчук.

Присутніх щиро привітав Райгородоцький сільський голова Максим Капустинський, який підкреслив, що всі гарні справи в громаді вирішуються завдяки самовідданій праці і згуртованості мешканців, які тут проживають та вручив подарунки людям, які більш як 50 років тому знайшли квіти папороті і відповідно свої пари в чарівну Купальську ніч та прожили багато років в щасливому подружньому житті в оточенні своїх багаточисельних родин. Це мешканці Райгородка Євгенія та Пилип Лаучмани, Людмила та Володимир Кирилюки з Лемешів, Євгенія та Володимир Савіни з Мартинівки. З пошаною зустрічали на святі і ветерана праці, колишнього активного учасника художньої самодіяльності Бориса Денисовича Щепанівського.

А заступник голови райдержадміністрації Людмила Димидюк в своєму виступі, зокрема зазначила: “Рада вітати вас сьогодні на святі, і висловити щиру подяку вам, дорогі земляки, а також вашому молодому, енергійному, наполегливому сільському голові. Шановні жителі Райгородоцької громади, знайте, що ми завжди поруч з вами. В будь-який час готовий вам допомогти і голова Житомирської облдержадміністрації Ігор Гундич, за підтримки якого нам багато чого вдалося досягти і неодмінно вдасться зробити в районі”.

Слід зазначити, що в Райгородку завжди різні заходи проходять з успіхом, але нинішнє свято такого масштабу відбулося вперше. Воно стало можливим завдяки підтримці місцевих фермерів і підприємців.

Сільський голова в першу чергу відзначив генерального спонсора свята – директора ТОВ “Агро-Райгородок” Валерія Анатолійовича Барановського, який постійно надає допомогу у вирішенні різноманітних проблем громади, та подякував всім, хто також допомагав в проведенні цих урочистостей, а саме:

  • Савіну Віктору Станіславовичу, Семенцю Олександру Вікторовичу, Степанському Валерію Григоровичу та Рубану Сергію Вікторовичу за придбання сувенірів для проведення конкурсів;
  • директору ПП “Райгородоцьке” Савін Галині Григорівні за придбання Бердичівського пива до свята;
  • Капустинському Дмитру Петровичу за апетитний та духмяний шашлик;
  • нашим односельчанам Яремчук Валентині Павлівні та Максимець Тетяні Анатоліївні за смачні вареники та пампушки;
  • ТОВ “Агроінвестконтакт” за виділену спонсорську допомогу на музичний супровід;
  • Кондрацькому Сергію Леонідовичу за наваристий плов по-узбецьки;
  • працівникам дитячого садочка “Оленка” за приготування смачної юшки по-райгородоцьки;
  • приватним підприємцям Богайчуку Віктору Андрійовичу та Богайчук Олені Василівні.

Максим Капустинський також щиро подякував працівникам культури, аматорам сцени села Райгородок (керівник Муц Софія Станіславівна) за чудовий концерт і розважальну святкову програму, працівнику районного Центру культури і дозвілля Наталії Яківні Северинчик за надану методичну допомогу, і від усього серця побажав всім здоров’я, злагоди, взаєморозуміння, душевного спокою та достатку.

Усі учасники заходу по завершенні урочистої частини, мали змогу за сприяння Валерія Барановського, пригоститись за святковими столами, скуштувати рибну юшку, плов, шашлики. Для малечі ж було передбачено морозиво, соки та різноманітні солодощі.

Молодь та усі бажаючі відвідали святкову дискотеку.

Підготували Володимир Кравченко
та Віталій Безпалько.