Додому НОВИНИ Медицина Рак – не вирок, а діагноз. Не зволікай!

Рак – не вирок, а діагноз. Не зволікай!

545
ПОДІЛИТИСЬ

Проблема злоякісних захворювань є однією з найгостріших сучасності. Рак в Україні давно вже став соціальним явищем. Щодня цей діагноз ставлять близько 500 пацієнтам, тобто, щогодини 18 українців дізнається про свою хворобу і помирають від цієї хвороби 200 хворих щодня. Тенденції свідчать про те, що до 2020 року в Україні щорічно на рак зможуть занедужати близько 200 тисяч людей. На жаль, в уявленні більшості населення між словом “рак” і “невиліковна хвороба” стоїть знак рівності. Причиною цього є недостатня поінформованість. Колись, багато років чи навіть десятиліть тому, рак вважався невиліковним, але медицина відтоді пішла далеко вперед, а стереотип залишився. Та рак – не вирок, це хвороба, яку можна і потрібно перемагати. Сьогодні 48% випадків захворювання на рак в Україні виліковуються.

Час від часу населення повідомляють про те, що знайдено або буде створено універсальне та абсолютно ефективні засоби для лікування раку. Однак серйозні науковці упевнені, що єдиний засіб створити неможливо в силу різноманітної природи самого захворювання, бо ракові клітини – це є наші рідні клітини, але з невеликими змінами, тому вони не відштовхуються імунною системою і поки що не знайдено засіб, який здатний вибірково вбивати тільки ракові клітини, залишаючи недоторканими решту нормальних клітин людського організму.

Однією з причин смертності від онкологічних захворювань є пізня діагностика хвороби. Проте, останнім часом розроблено багато ефективних методів та способів лікування чи виявлення раку на ранній стадії. Методи ранньої діагностики (рентген, ендоскопія, ультразвукове дослідження, лабораторне визначення онкомаркерів та ін.) дають можливість на вчасне виявлення захворювання та запобігання її занедбаності. Регулярні профілактичні огляди дозволяють своєчасно виявляти візуальні локалізації раку – шкіри, порожнини рота, молочної залози, шийки матки, прямої кишки, щитовидної залози. Впровадження сучасних ендоскопічних методів діагностики дало можливість розпізнавати пухлину шлунково-кишкового тракту і бронхів на самих початкових стадіях хвороби. Чим раніше буде виявлено хворобу – тим легше буде її перемогти.

Прикро спостерігати, коли пересувний флюорограф цілий робочий день простоює на дільниці, а запрошені жителі проходять повз.

Інформація про обов’язкові щорічні профілактичні огляди, як для жінок так і для чоловіків, постійно лунає з уст медичних працівників ,але вона доволі часто просто ігнорується або пацієнти намагаються якось обійти обстеження.

Ось тільки декілька прикрих випадків, які ,на жаль, трапляються у нашому місті:

  • Хворий П., вийшовши на пенсію 10 років тому, сімейною медсестрою неодноразово запрошувався на рентгенологічне обстеження легень, але жодного разу його не провів. Лише в 2017році при явищах задишки та кровохаркання поступив до стаціонару ЦМЛ, де виставлено діагноз раку легенів 4 стадії.
  • Хвора З. працювала на підприємстві та щорічно обстежувалась, але згодом звільнилась і стала підприємцем. За останні 5 років до гінеколога не зверталась, хоч і почувала погіршення здоров′я. При явищах важкої маткової кровотечі з ракової пухлини по “швидкій допомозі” була доставлена у лікарню.
  • Хвора К. виявила пухлину в молочній залозі декілька років тому, спостерігала постійний ріст, а згодом виникнення вже виразки над пухлиною. Хворобу приховувала від родичів та медичних працівників і тільки виражений біль змусив звернутись за допомогою.

Вищезгаданих випадків могло і не бути, коли б пацієнти прислуховувались до порад медиків.

Пам’ятайте – регулярний огляд – запорука Вашого здоров’я!

Онколог Бердичівської ЦМЛ
Печенюк Ю.П.