Додому ІНФОРМАЦІЯ Ротавірусна інфекція.

Ротавірусна інфекція.

756
ПОДІЛИТИСЬ

Протягом 2-х місяців поточного року у місті Бердичеві відмічається значне підвищення захворюваності на гострі кишкові інфекції, особливо серед дітей. За 2 місяці було зареєстровано 54 випадки гастроентероколітів показник склав 68,95 на 100 тис. населення, що в 9 разів більше за аналогічний період минулого року. Таке зростання захворюваності пов’язане переважно з активізацією ротавірусної інфекції.

Ротавірусна інфекція – це гостре вірусне інфекційне захворювання, що уражає шлунково-кишковий тракт, призводить до зневоднення, та загальної інтоксикації. Збудником інфекції є ротавірус.

На ротавірусну інфекцію найчастіше хворіють діти до 4 років, однак реєструються випадки і серед дорослих осіб. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в світі ротавірусну інфекцію переносять практично усі діти до п’ятирічного віку.

Джерелом інфекції є хвора людина та вірусоносій. Інкубаційний період триває, як правило, від 1 до 3 діб. Передача відбувається фекально-оральним шляхом під час прямого контакту, вживання в їжу інфікованих ротавірусом страв і води та при контакті з іншими поверхнями та предметами, що могли бути забруднені фекаліями (іграшки, підлоги, меблі, одяг тощо). Ротавірус потрапляє на іграшки та предмети побуту як, безпосередньо під час проносів, так і через брудні руки. Аналогічним чином вірусом забруднюються продукти харчування, посуд, пляшечки для годування дітей грудного віку. Водний шлях передачі ротавірусу має місце при вживанні сирої води, кип’яченої води, яка перелита у неякісно вимитий посуд, при купанні дітей, при плаванні у відкритих водоймах, плавальних басейнах. Ротавірус дуже легко передається від людини до людини.

Наявність на початку хвороби катаральних проявів дає науковцям підстави передбачати і повітряно-краплинний шлях передачі ротавірусної інфекції, але його існування лабораторно не підтверджено.

Масивне виділення ротавірусів з фекаліями відбувається з перших днів, навіть годин розвитку клінічних симптомів захворювання і може продовжуватися до 20-30 днів.
Початок захворювання гострий. Першими клінічними ознаками є підвищення температури тіла, погіршення самопочуття (слабкість, млявість, головний біль, зниження апетиту). Типові прояви ураження органів травлення: біль у животі, нудота, блювота, рідкі водянисті випорожнення.

Проноси та блювота можуть призвести до зневоднення організму і, як наслідок, до порушення водно-електролітного балансу, судом, втрати свідомості, що особливо небезпечно для дітей раннього віку.

Наряду з кишковим розладами виникають катаральні явища – закладеність носа, чхання, першіння та біль у горлі, кашель, кон’юнктивіт.

Ротавірус має здатність швидко поширюватись в оточенні хворого, що призводить до швидкого зараження здорових, одночасного захворювання декількох дітей. Швидке поширення ротавірусу у побуті обумовлене його здатністю тривалий час зберігати активність у зовнішньому середовищі. Наприклад, в питній воді ротавірус зберігає активність протягом тижня, на шкірі рук – до 4-х годин.

Сприйнятливість населення до ротавірусу висока. Найвищі показники захворюваності ротавірусною інфекцією реєструються в холодну пору року. Однією з причин цього є зниження опірності організму людини на фоні перенесених гострих респіраторних захворювань, недостатнім вмістом вітамінів в раціоні, тощо.

Заходи профілактики ротавірусної інфекції такі ж, як і при інших кишкових інфекціях:

– дотримуватися правил особистої гігієни, не забувати мити руки з милом після відвідування туалету, перед приготуванням та вживанням їжі, повернення з вулиці;

– проводити щоденне вологе прибирання квартири;

– для пиття і приготування їжі використовувати воду тільки з централізованих джерел водопостачання або питну бутильовану, не використовувати воду з незнайомих джерел водопостачання;

– при споживанні овочів, фруктів та ягід добре промити їх проточною водою.
Лікування ротавірусної інфекції, як і інших діарейних інфекційних хвороб необхідно проводити виключно в інфекційному відділенні лікарні. Адже лише лікар-інфекціоніст може оцінити стан хворого, провести лабораторні дослідження, підтвердити діагноз та призначити ефективне лікування.

Відмова від госпіталізації в інфекційне відділення може призвести до виникнення ротавірусної інфекції у інших членів сім’ї, особливо у дітей.

Шановні батьки, щоб зберегти своє здоров’я та здоров’я своїх дітей, дотримуйтесь цих нескладних правил.

Пузиренко Тетяна Анатоліївна,
начальник відділу епідеміологічного нагляду
Бердичівського районного управління
Головного управління Держсанепідслужби
у Житомирській області.