Додому НОВИНИ Культура Світ із любові і страждань

Світ із любові і страждань

458
ПОДІЛИТИСЬ

calkoВ обласному центрі туризму і краєзнавства м. Житомира 17 грудня 2015 року відбувся культурний захід – етнолого-краєзнавча експедиція “Чуття єдиної родини”. З багатьох районів області брали участь учні 7-11 класів, виступаючи зі своїми доповідями, які не обмежувалися ані вибором теми, ані рамками часу. Цебто, історія була розгорнута від давно минулих днів до сучасних подій, переживань, об’єднуючи аудиторію почуттям єдиної великої родини.

В доповідях юних краєзнавців-аматорів пізнавали зі спогадів їхніх бабусь і дідусів історії вимушених переселень українців з польських прикордонних областей. Це живі ще й досі трагедії людського життя з бідами-лихами, з наругами на межі життя і смерті (А. Голуб, учениця 10 класу Новогуйвинської гімназії).

Зворушливо-теплі спогади про великий рід Костюшків (“Костюшки в історії рідного краю”) повідали юні дослідники літературно-краєзнавчого загону “Пошук”. Керівник Вайднер Зінаїда Василівна, Коростишівська ЗОШ №1 ім. Шелушкова. З вуст останнього зі славного роду Костюшків, який, пройшовши шлях остарбайтера, вивезений на роботи в Німеччину під час війни 1941-1945 років, попри гарні стосунки з хазяями (бо заслужив належним ставленням до роботи), попри любов, що вперше торкнулася серця, – як птах весною до гнізда, – прагнув до свого роду, своєї землі, до рідного краю.

Різнобарвною палітрою висвітлювались роботи учнів Черняхівського району (Зороківський козацький ліцей, О. Руденко), Житомирського району (Захарчук В., Невмержицький А.), ємільчинського району (Дубицький П.) тощо.

Бердичівський район був представлений трьома роботами. Зацікавлено слухали розповідь волонтера Оксани Богданівни Заводяної – вчителя-психолога про допомогу нашій армії на сході України, про мужність і стійкість воїнів. Робота означена дипломом (автор Албул В., 9 клас, Дмитрівська школа).

Почесним дипломом була відзначена також робота Цалко Євгена (учня 7 класу Терехівської школи) про Т.М. Яковчук – агронома і жінку, яка любить поезію. Вона ж поділилася спогадами із власного життя і читала свої вірші про любов до землі, до рідного краю.

В новорічних побажаннях, які висловлювали учасники зібрання в таємнім голосуванні, була цілковита одностайність в прагненні миру в нашій країні. Це було зворушливо-сильне почуття. Нікого не обійшли солодкі подарунки, а кращі роботи були відзначені грамотами й дипломами. Велика подяка Анастасії Петрівні Григор’євій – методисту обласного центру туризму і краєзнавства, організатору даного культурного заходу, який дав можливість юному поколінню долучитися до духовності, відчути себе в єдності великої родини і писати Книгу буття рідного краю. Бо ж, безперечно, треба цікавитись історією своєї країни, вивчати її, щоби ніхто не посмів кинути нам знічев’я, що у нас ніколи не було державності і мова наша – не мова, а так собі – “наречие”. Плине час і в гомоні його чути відголоски древньої Русі – праматері нашої України.

Тамара Терех.
с. Терехове.