Додому НОВИНИ Влада і громада Сказ: що про дане захворювання необхідно знати?

Сказ: що про дане захворювання необхідно знати?

452
ПОДІЛИТИСЬ

Щорічно у світі від сказу гине понад 55 тисяч людей і понад 1 мільйон тварин.

За даними Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області станом на 01.04.2019 року в області налічується 11 неблагополучних пунктів по сказу тварин.

У Бердичівському районі на даний час налічується три неблагополучних пункти (м. Бердичів – сказ собаки, с. Маркуші, с. Велика П’ятигірка – сказ кота). Рішеннями Державних надзвичайних протиепізоотичних комісії було затверджено Заходи по оздоровленню і профілактиці захворювань тварин на сказ на територіях де утримувались хворі на сказ тварини. На даний час проводяться заходи щодо ліквідації і недопущення поширення даного захворювання.

Що ж необхідно знати про цю хворобу?

Сказ дуже небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. Сказ входить у п’ятірку інфекційних захворювань, спільних для людей і тварин, які завдають найбільших соціальних та економічних збитків. Дане захворювання характеризується гострим перебігом, ураженням нервової системи і закінчується летально.

Необхідно відмітити, що в сучасних умовах основним джерелом інфекції є дикі тварини і, у першу чергу, червоні лисиці, щільність популяції яких становить 2,5-3,2 голови на 1000 га угідь при нормі 0,5-1 гол. Захворюваність на сказ серед тварин в Україні розподіляється приблизно таким чином: сільськогосподарські тварини – 12,8%, дикі тварин – 31,2%, собаки – 23,5%, коти – 32,5%.

Зараження сказом відбувається при попаданні слини хворих тварин на пошкоджену шкіру, слизові при покусах, подряпинах.

Головними ознаками захворювання диких тварин є неадекватна їх поведінка. Хворі на сказ тварини ведуть себе агресивно чи навпаки, спокійно, не реагуючи на наближення людини. Також у них може бути невпевнена хода чи біг, інтенсивна слинотеча, нетиповий погляд, блискучі очі, утруднене ковтання, настовбурчена шерсть. Ознаками захворювання домашніх (собак, котів) та с/г тварин є безпричинна агресія, вони можуть без будь-якої причини нападати на людей, інших тварин. Також проявляється сказ у тварин водобоязню, парезом та паралічем щелеп і кінцівок.

Це захворювання не виліковується, але попередити і не допустити його розповсюдження при виникненні можливо.

Система профілактичних заходів включає суворе виконання комплексу ветеринарно-санітарних та технологічних норм для утримання собак, котів і хижих тварин у населених пунктах, дотримання норм щільності популяції червоної лисиці.

Щоб не заразитися сказом, слід виконувати наступні правила:

  • утримуватись від контактів з дикими та безпритульними тваринами;
  • виконувати правила утримання домашніх тварин та норм поводження з ними;
  • доставляти фахівцям ветеринарної медицини хворих тварин або їх трупи у разі, якщо тварина загинула;
  • не вбивати здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси та інші пошкодження, а терміново викликати ветеринарного лікаря;
  • не знімати шкуру з трупів диких тварин при їх знаходженні;
  • у разі укусу домашньою твариною, слід з’ясувати ім’я господаря цієї тварини та адресу. Це допоможе Вам уникнути щеплень проти сказу, так як за твариною можна встановити ветеринарний нагляд.

У випадках вкушення людей дикими звірами, собаками чи котами, потерпілим необхідно звертатись до спеціалістів медичних закладів. Людина, яка була в контакті з хворою на сказ твариною, обов’язково повинна пройти курс лікування.

Велике значення для профілактики сказу мають профілактичні заходи: проведення щеплення проти сказу серед домашніх тварин, особливо собак, котів, зменшення кількості бродячих кішок і собак, зниження чисельності диких хижих ссавців і, в першу чергу, лисиць.

Профілактичні щеплення собак та котів проводяться в усіх державних установах ветеринарної медицини району. За консультаціями просимо звертатись за телефоном: 3-13-89.

Д.Д.Наімов, начальник
Бердичівської районної державної
лікарні ветеринарної медицини