Додому НОВИНИ Культура Сторіччя головної битви Першої світової

Сторіччя головної битви Першої світової

808
ПОДІЛИТИСЬ

Волинське Полісся під час Першої світової війни перебувало в епіцентрі військових дій. Апогеєм протистояння стала відома бойова операція — Луцький прорив. На початку червня, а потім липня 1916 р., ліси й болота Волинського Полісся стогнали від вибухів снарядів, а все живе довкола нищили хмари куль.

З 4 липня по 15 липня 1916 р., в межиріччі Стиру та Стоходу на Маневиччині точилися жорстокі бої, серед них загальновідома “битва під Костюхнівкою”, яка відбулась 4-7 липня 1916 р., і де, як вважають поляки, здобувалася Незалежність Польщі.

cb-46639-15u (1)5 липня 2016 р., рівно через сто років після боїв під Костюхнівкою, в залі засідань Маневицької районної державної адміністрації Волинської області відбулось урочисте відкриття та пленарне засідання Міжнародної науково-краєзнавчої конференції “Перша світова війна на Волині”. Учасниками Міжнародної науково-краєзнавчої конференції були краєзнавці з Бердичева (2), Бродів (2), Вінниці (6), Камінь-Каширського (1), Києва (15), Ківерців (2), Кременця (1), Луцька (38), Любомля (1), Львова (4), Маневич (1), Острога (1), Ровно (2), Сарн (1), Тернополя (2), Хмельницького (1), Чернівців (3) та Республіки Польща (10). Достатню високим був і науковий потенціал конференції, адже серед її були 23 доктори наук, 28 кандидатів наук та 11 директорів музеїв.

Після пленарного засідання учасники конференції взяли участь в освяченні хреста на одному з військових некрополів часів Першої світової війни біля села Рудка-Червінська Камінь-Каширського району. Упорядкували це колись покинуте та забуте на протязі десятиліть кладовище працівники Ново-Червищанського лісництва Маневицького держлісгоспу.

6 липня 2016 р. безпосередньо в самому селі Костюхнівка Маневицького району, в польському культурному центрі “Діалог”, відбулись секційні засідання науково-краєзнавчої конференції.

На конференції виступив і директор Музею історії міста Бердичева Павло Скавронський. Тема доповіді — “Перша світова війна на Волині в спогадах та оцінках Антона Денікіна”. До збірника матеріалів науково-краєзнавчої конференції включено також доповідь краєзнавця з Бердичева, кандидата медичних наук, полковника в запасі Володимира Сінчука “Погляди А. Брусилова на причини Першої світової війни і стан готовності до неї Росії”.

58627068Учасники конференції відвідали кладовище часів Першої світової війни, яке розташоване поряд, неподалік села Костюхнівки, в урочищі Польський ліс. Упорядкували це кладовище члени юнацької організації Харцерів з Польщі. Їх наметовий табір і нині розташований неподалік в лісі і вони продовжують під керівництвом дорослих дослідницьку роботу по пошуках втрачених поховань польських легіонерів, проводять археологічні розкопки, свої знахідки передають до музею створеному в польському культурному центрі “Діалог”, а рештки знайдених тіл воїнів і їх фрагменти перезахороняють на упорядковане ними ж кладовище.

З усіх народів, що брали участь в Першій світовій війні, епіцентром якої було саме Волинське Полісся, нині лише представники польського народу опікуються своїми воїнами, що загинули в той час на Волині. А в братські могили перезахороняють знайдених ними представників й усіх інших народів: і німців, і французів, і італійців, і австрійців, і українців, і росіян. Ось так, не на словах, а на ділі, виховують в наш час справжніх патріотів свого народу поляки.

57788193І останнє враження від Костюхнівки. Село розташоване серед лісів за 5 кілометрів по прямій від Рівненської атомної електростанції. Контури електростанції видніються з будь-якої частини села. Хоча дорогою відстань до Кузнєцовська вимірюється аж в 12 кілометрів. Живе в селі нині трохи більше 500 жителів. Автобусне сполучення вкрай незадовільне: перший автобус заїздить в село о 12 год. 30 хв., у другий — лише увечері. В селі єдиний продуктовий магазин. У відповідь на моє жартівливе запитання “Чи є у Вас в продажі Бердичівське пиво?”, продавець дістала з холодильника пляшку справжнього Бердичівського пива і пояснила, що наше Бердичівське пиво користується серед жителів села великим попитом і його продають значно більше, ніж пива марки “Оболонь” або “Чернігівське”. Було дуже приємно почути таку інформацію в загубленому серед лісів, боліт і річок селі.

Бердичів — є Бердичів. Знай наших!

Павло СКАВРОНСЬКИЙ,
директор Музею історії
 міста Бердичева

46639-1u

92r8guackp4-171809